Antrenman Sonrası Ne Yenmelidir?

Spor yapan insanların kilo vermek, kilo almak, vücut geliştirme gibi farklı amaçları olabilir ancak hepsinin ortak noktası özenli bir beslenmedir. Ve kas gelişimi konusunda, en önemli öğün antrenman sonrası beslenmedir. Elbette antrenman öncesi beslenme de çok önemlidir, çünkü aç karnına yapılan egzersizler, kas yıkımına neden olmaktadır. Biz bu yazımızda, özellikle antrenmandan sonra yemek konusuna değineceğiz.

Antrenman Sonrası Ne Yemeli?

Amaca göre istenilen kas gruplarının çalıştırıldığı bir antrenmandan sonra, eğer protein ağırlıklı bir öğün yenmezse, bu, kasların erimesine neden olur. Çünkü kaslar besinsiz kalırlar ve yok olmaya başlarlar. Bu nedenle spordan sonra 45 dakika içinde, mutlaka protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir.

Elbette bu konuda ilk akla gelen, çok pratik ve hızlı sonuç vermesi nedeniyle protein tozlarıdır. Antrenmandan sonra eğer protein tozu kullanacaksan hızlı sindirilebilen whey proteinleri tercih edebilirsin. Ama eğer sen bu proteini, gıdalardan alacaksan, öğünündeki protein, yağ ve karbonhidrat değerlerine mutlaka dikkat etmelisin.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek için şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Farklı Beslenme Alternatifleri

Antrenman sonrası beslenme konusunda tek bir cevap yoktur. Çünkü bu, vücut tipi ve amaca göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak bir şey söylemek gerekirse, 1 birim karbonhidrata 2 birim protein almak gerekir. Antrenmandan hemen sonra protein tozu kullanmak ve bundan yaklaşık olarak 30-60 dakika sonra hafif bir öğün yemek de anlamlı bir seçimdir. Eğer amacın yağ yakmak ise, antrenmandan sonra basit karbonhidrat almak, amacına ulaşman konusunda seni ciddi derecede yavaşlatır. Ama eğer amacın yağ yakmak değilse, yalnızca kas kazanmaksa, tam tersini uygulamalısın. Yani senin için basit karbonhidrat şart. Çünkü aldığın basit karbonhidrat, vücuduna insülin salgılatacak ve bu da antrenman sırasında salgılanan bir stres hormonu olan kortizolü düşürecektir.

Öğünlerinde kullanabileceğin diğer protein kaynakları ise kısaca şu şekilde sıralanabilir: Kırmızı et, beyaz et, balık; kinoa, tofu gibi bitkisel proteinler… Elbette bunları yağsız veya ızgara olarak tüketmen gerekiyor.

Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketebilirsiniz

Karbonhidrat konusunda tüketebileceğin besinler için ise, pirinç, makarna, bulgur, esmer pirinç, patates gibi örnekler verilebilir. Tabii ki bunların tüketimi sırasında da yağsız olmalarına dikkat etmelisin.

“Antrenman sonrası tüketmem gereken besinleri biliyorum ama bunlardan ne kadar tüketmeliyim?” diye düşünüyorsan; ne yazık ki bunun genel bir cevabı yok. Çünkü başta da söylediğimiz gibi, vücut yapısı, amaç ve fiziksel aktiviteler gibi birçok etmen nedeniyle, beslenme ihtiyacı her insanda farklılık gösterebilir. Bu nedenle, bu konuda, zamanla vücudunu tanıman, izlemen ve buna göre beslenmende değişiklikler yapman en doğrusu. Ya da bir beslenme uzmanından kendi bedenine özel bir beslenme programı alabilirsin. Ayrıca tükettiğin besinlerin kalori hesaplarını ve içerdikleri besin değerlerini yaklaşık olarak hesaplamak adına; internette yer alan cetveller de işine yarayacaktır.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder