BCAA nedir? Ne İşe Yarar

BCAA Nedir

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular, çalışmalarının sonunda elbette daha iyi olmayı amaçlıyorlar ve bunun için de çeşitli besin desteklerine ihtiyaç duyuyorlar. BCAA supplementleri, whey proteini kadar bilinmese ve kullanılmasa da, sporcular için en az onun kadar önem taşıyor. Peki, BCAA ne işe yarar? Bu yazımızda BCAA nasıl kullanılır, BCAA faydaları, BCAA kullanımı gibi konuları ele alacağız.

Kasların büyüyüp gelişmesi için en önemli ihtiyacının proteinler olduğunu biliyoruz. Proteinler ise amino asitlerden meydana geliyor. İşte kas dokusu konusundaki en önemli amino asitler BCAA'lardır.

BCAA'lar, Valin, İzolösin ve Lösin isimli üç amino asitten oluşur. Bu üç amino asitten herhangi bir tanesi vücutta yeterli seviyede olmadığında kas kaybı oluşur. Ve diğer amino asitlerin aksine BCAA'lar, karaciğerde değil kaslarda metabolize edilir. Kaslarda metabolize olmaları nedeniyle çeşitli anabolik etkileri vardır. BCAA'lar, protein parçalanmasını azaltabilir veya sentez oranını yükseltebilir. Bu da antrenman sonrasında kas ağrılarının azalması ve antrenman kaynaklı protein hasarının hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Bu iyileşme, sporcuların gücünü tekrar kazanmasını ve hedeflerine daha hızlı ulaşmasını sağlar.

BCAA ne işe yarar?

BCAA ne işe yarar?

BCAA nedir sorusunu yanıtladıktan sonra BCAA ne işe yarar ve BCAA faydaları nelerdir sorularını yanıtlamaya çalışalım.

Diğer amino asitlerin aksine BCAA'ların karaciğerde değil kas dokusunda metabolize edildiklerini belirtmiştik. İşte bu sayede kaslarımız bu amino asitleri rahatlıkla kullanır ve ATP üretir. BCAA'lardan lösin, kas protein sentezini başlatmak için en önemli amino asittir.

BCAA faydaları

Peki BCAA faydaları nelerdir? Kısaca özetlemek gerekirse:

 • BCAA'lardan lösin harcanan enerjiyi yükseltir ve bu sayede BCAA kullanımında yağ yakımı hızlanır.
 • BCAA, kas protein sentezini başlatır. Bu da kas dokusunun oluşumuna katkı sağlayacaktır.
 • BCAA kullanımı, antrenman süresi dışında da kas yapımını destekler. Ayrıca kas kaybını da ciddi şekilde azaltır.
 • BCAA'lar, antrenman sonrasında oluşan kas ağrılarını azaltır; hatta engeller.
 • BCAA'lar yoğun antrenmanlardaki dayanıklılığı arttırırlar. Antrenman sırasındaki yorgunluğun önüne geçmeye yardımcı olurlar.
 • BCAA'lar antrenmandan önceki kullanımlarında testosteron seviyesini yükselterek kaslar için zararlı bir hormon olan kortizol seviyesine de düşürürler.

BCAA nasıl kullanılır?

BCAA nedir sorusunu yanıtladıktan ve BCAA faydaları konusu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi bir de BCAA nasıl kullanılır, ona bakalım. BCAA kullanımı şu şekilde olmalıdır:

BCAA'ları her öğünle birlikte ve antrenmandan önce ve sonra almak ideal kullanım şeklidir. Kas yenileme sürecini hızlandırmak için ise yoğun antrenmanlardan önce ve sonra en geç 1 saat içinde kullanılmalıdırlar.

Eğer sen de yağsız kas kütleni ve antrenmanlardaki performansını arttırmak istiyorsan, bu ürünümüz ilgini çekebilir Ultimate Nutrition Bcaa Powder Watermelon 457 Gr

 

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Yararları

Protein tozu kullanmanın, protein içeren gıdaları tüketmek ile herhangi bir farkı yoktur. Çünkü her iki durumda da vücudun ihtiyacı olan protein miktarı karşılanmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan proteini, protein tozu kullanarak karşılayanların “Protein tozu zararlı mı?” sorusu aklına birçok kez gelir. Bunun yanı sıra protein tozu yararları başlığını da oldukça merak etmektedirler. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi protein tozunda da durum aynıdır. Fakat yapılan araştırmalar doz aşımı olmadığı sürece protein tozunun zararı olmadığını gösteriyor. İşte her iki başlığa da cevap niteliğinde protein tozu yararları.

Kas kaybını önler

Antrenman yapan yapmayan herkesin günlük protein takviyesine ihtiyacı vardır. Spor yapmayanlarda bu oran kilosu kadarken, spor yapanlarda iki katıdır. Spor yapanlarda protein ihtiyacının iki katı olmasının sebebi ise kasların hasar görmesi ve gelişme isteğidir. Protein tozu ile günlük protein ihtiyacınızı karşılarken hasar gören kaslar yenilenir ve kaslar tekrardan inşa olur. Vücuda gerekli proteinin alınmaması durumunda ise kas dokusu tekrardan oluşmaz. Gerekli proteinin alınması vücudun nitrojen dengesini korurken, kas kaybının önünde büyük engeldir. Eğer yoğurt, peynir, et süt gibi yiyeceklerden yeterli oranda protein alınamıyorsa protein tozu takviyesi ile bu denge sağlanabilir.

Kaslar onarılır

Protein takviyesi almak protein sentezini önemli ölçüde arttırır. Kaslarda antrenman esnasında yırtılmalar ve mikro hasarlar meydana gelir. Vücut tarafından hızlı emilen whey protein tozu ile kaslar hızlı bir şekilde onarılır. Antrenman öncesinde içilen protein tozu, kasları korur. Antrenman sonrasında protein kullanımı ise kas onarımına yardımcı olur.

Kemikleri güçlendirir

Çoğu zaman vücudumuza yeterli miktarda kalsiyum alamayız. Yeterli miktarda kalsiyum almak enerjiyi arttırırken, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra kalsiyum, kasların kasılmasında önemli rollere sahiptir. Kasların aktif bir şekilde kasılabilmesi ise spor yapan ve vücut geliştirmek isteyenler için birincil önceliğe sahiptir. Protein tozu kullanmak ise vücudun günlük alması gereken kalsiyum miktarının önemli bir bölümünü karşılar.

Protein tozunun diğer yararları

Protein tozunun yararları sadece yukarıda saydıklarımız ile de bitmiyor. İşte protein tozunun diğer faydaları:

 • Vejetaryenler için iyi bir protein desteğidir.
 • Öğünlerinizi düzenli bir şekilde tüketmenize yardımcı olur.
 • Kasların büyüyüp gelişebilmesinde aktif rol alırlar.
 • Bağışıklık sistemimizi güçlenmesinde büyük önem taşırlar.
 • Protein ihtiyacınızı hızlı ve pratik şekilde sağlar.
 • Protein tozu kullanmak, protein içeren yiyeceklere göre maliyeti çok daha düşüktür.
 • Diğer yiyeceklere göre karbonhidrat ve yağ içeriği çok daha azdır.
 • Protein tozu ile günlük protein ihtiyacınızı karşılamak, vücudunuzun mikroplara karşı aktif bir şekilde savaşmasını sağlar.
 • Protein tozu kullanımı protein sentezini arttırarak, kırmızı kan hücrelerinin yapımında etkin rol oynar.
 • Protein tozu kullanmak metabolizmayı hızlandırarak, dolaylı bir şekilde yağ yakımını arttırır.
 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

protein tozu markaları