Bel Ve Göbek Yağlarından Nasıl Kurtulurum?

Bel ve karın bölgemizde oluşan yağlanmalar, ne yazık ki hepimizin derdi. Çünkü bu bölgeler, birçok etmene göre değişiklik gösterse de, aslında çoğu insanda en fazla yağlanma eğilimi gösteren bölgeler. Dolayısıyla da “Bel ve göbek yağlarından nasıl kurtulurum?” sorusu, aslında hepimiz için hala merak konusu. Biz, bu yazımızda bu sorunun cevabını detaylı bir biçimde ele alacağız ve sana bu konuda bazı sağlıklı tavsiyelerde bulunacağız.

Karın bölgesi neden yağlanır?

Bu bölgesel yağlardan kurtulmak için yapabileceklerinden önce, karın bölgesinin neden yağlandığını açıklamaya çalışalım. Karın bölgesinin yağlanmasının ilk nedeni genetik faktörler olarak düşünülebilir. Ayrıca insülin direnci, polikistik over, tiroid gibi çeşitli rahatsızlıklar; menopoz ve andropoz da, bu bölgedeki yağlanmanın nedenlerinden olabilir. Kişinin yaşı arttıkça, göbek çevresinin yağlanması da o kadar artma eğilimi gösterir. Yağ dokusu aslında organların korunması işlevini sağlarken; zamanla bu, sağlığımızı tehdit eden bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle bel ve göbek çevresindeki yağlanma çok fazla olmasa bile, kısa süre içinde mutlaka çaresine bakılmalı ve bu konuda geç kalınmamalıdır. Peki göbek nasıl eritilir, bel ve göbek yağları nasıl eritilir? İşte göbek yağlarından kurtulmak için uygulayabileceğin bazı sağlıklı tavsiyeler.

Bel Ve Göbek Yağlarından Nasıl Kurtulurum?

1.Şekeri hayatından çıkarmak

Yediğin şeylere eklediğin şekeri, göbek bölgene eklenecek yeni yağ tabakaları olarak düşünebilirsin. Çünkü aslında inan vücudunun dışarıdan alınan ve sebze-meyveler dışında bir şekere ihtiyacı yok. Dolayısıyla tükettiğin pasta, kek, bisküvi, şekerli çay gibi içine sonradan şeker eklenmiş her şey, boşuna kalori almana ve göbek bölgenin yağlanmasına neden olur. Bu tarz besinlerden aldığın zararlı şeker, yağlanma dışında; diyabet ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarını da tetikleyebilir. Bu nedenle, şekeri hayatından tamamen çıkarmalısın.

2.Market raflarındaki hazır yiyeceklerden uzak durmak

Ambalajlı ürünler, üzerinde “diyet” ibaresi bile olsa, yapay tatlandırıcılar içerir. Bu yapay tatlandırıcılar da, en az şeker kadar zararlıdır. Bu ürünler sana kalori aldırmaz belki ama migren, depresyon, mide bulantısı, kusma gibi yan etkilere sebebiyet verebileceği gibi, göbek yağlanmalarına da davetiye çıkarabilir. Bu nedenle, marketlerde satılan meyve suları, diyet ürünler gibi ambalajlı ürünlerden kesinlikle uzak durmalısın. Bunun yerine sağlıklı ve doğal besinler tercih etmelisin.

3.Lifli besinler tüketmek

Lifli gıdalar, bitkisel gıdaların sindirilemeyen kısımlarının mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatır ve bu besinlerdeki vitaminlerin, minerallerin vücut tarafından daha uzun süre emilmesini sağlar. Sindirim sürecinin yavaşlaması demek, daha geç acıkmak ve tokluk hissinin daha uzun sürmesi anlamına gelir. Bu nedenle beslenme programına lifli

gıdalardan eklersen, hem daha az yemek yemiş hem de kilo alma sürecini yavaşlatmış olursun.

4.Egzersiz yapmak

Göbek yağlarını eritmek için ilk aklına gelen egzersizi sorsak, bu muhtemelen mekik olacaktır. Ancak hiç kimse sadece mekik çekerek karın yağlarından kurtulamaz. Bu, beraberinde ciddi bir beslenme değişikliği ve hareket gerektirir. Bu yüzden bölgesel yağlardan kurtulmak için, sadece bölgesel egzersizlere yönelmemeli; hareketi hayatının merkezine yerleştirmelisin. Daha fazla hareket etmeli, daha sağlıklı beslenmeli ve sadece karın bölgesini çalıştıran egzersizler yerine tüm kaslarını çalıştıran egzersizler yapmalısın.

5.Kaliteli uyku uyumak

Uyku ile yapılan birçok araştırma bunun bizim için hayati önem taşıdığını ortaya koyuyor. Ayrıca bazı araştırmalar, düzenli uyku uyumayan insanların vücutlarında daha fazla yağlanma olduğunu söylüyor. Bu yüzden kilo vermek ve yağlarından kurtulmak için uyacağın diğer tavsiyelerin yanına; düzenli uykuyu da eklemelisin. Düzenli uyku, stres seviyeni düzenleyecek ve kilo verme hızını da arttıracaktır.

6.Karbonhidratı azaltmak, proteini arttırmak

Göbek yağlarından kurtulmak istiyorsan, karbonhidrat ağırlıklı değil protein ağırlıklı bir beslenme programı uygulamalısın. Çünkü protein tüketimi, sadece kilo vermene yardımcı olmaz; aynı zamanda yeniden yağlanma riskini de ciddi biçimde azaltır. Bunun için beslenme düzenindeki karbonhidratları, proteinlerle değiştirebilirsin. Mesela doğal protein kaynakları olan yumurta, balık, deniz ürünleri, süt ürünlerini daha fazla tüketebilir ve bu tarz bir beslenmeyi yaşam stili haline getirebilirsin. Karbonhidratı azaltıp proteini arttırdığında, daha az acıkacak ve daha hızlı kilo vereceksin.

İçeriğinde yağ, şeker ve karbonhidrat bulunmayan; kas kaybetmeden kilo vermeyi destekleyen şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

7.Gün içinde tüketilen besinleri not etmek

Günlük koşturmaca içerisindeyken, bazen ne yiyip içtiğimizin farkında olmayabiliyoruz. Bu da daha sağlıksız beslenmemize neden olabiliyor. Bu nedenle gün içinde her yediğini, kaç kalori aldığını not etmelisin. Eğer bunu yaparsan, kendini frenleyebilir, sağlıksız şeyler yemenin önüne geçebilirsin. Bu da göbek yağlarından kurtulmana ve kilo vermene yardımcı olacaktır.

8.Kalori hesabı yapmak

Gün içinde aldığın kaloriden haberdar olman, sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bu yüzden gıda ambalajlarını okumayı ve besin değerleri hakkında bilgi sahibi olmayı alışkanlık haline getirmelisin. Sonuç olarak bir paket fındığı tek seferde tüketmek yerine, ambalajına bakarak ne kadarını yemen gerektiğine karar vermek aynı şey olamaz. Ve vücuduna etkisi de kesinlikle aynı şeyler olmayacaktır. Bu yüzden mutlaka tükettiğin besinlerin değerlerine göz atmalı, buna göre bir beslenme programı çıkarmalısın.

Görüldüğü üzere, göbek yağlarından kurtulmak için uygulayabileceğin sağlıklı tavsiyelerin, aslında kilo vermek için yapman gerekenlerden bir farkı yok. Bu aynı zamanda da “sağlık” anlamına geliyor. Bu nedenle tüm bu tavsiyeleri, yaşam stili haline getirmeli ve kilo verdikten sonra da yeniden kilo almamak için uygulamaya devam etmelisin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder