Dumbell İle Çalışmanın Faydaları

Spora yeni başlayanlar veya halihazırda devam edenler, dumbell ile mi, makinlerle mi yoksa barbelle mi çalışması gerektiğini merak ederler. Şöyle söyleyelim; hepsi gereklidir. Çünkü her çalışma stilinin vücuda farklı bir faydası vardır. Fakat dumbell birçok hareketi daha efektif bir şekilde yapmaya izin verir, istenen kas kütleleri kazanılır ve bunların yanı sıra birçok farklı faydası vardır. İşte dumbell ile çalışmanın faydaları.

Eklem sağlığı için uygundur

Bar ile yapılan bazı çalışmalarda vücudun belli noktalarının sabit kalması eklem sağlığı için sorun teşkil etmektedir. Fakat dumbell ile vücut egzersizin üstesinden doğal bir şekilde gelecektir. Bu şekilde eklemler zarar görmeyecektir.

Dumbell ile hareket aralıkları daha fazla olur

Bazı egzersizlerde barbellerden veya makinelerden kaynaklı olarak hareket aralıkları küçüktür. Dumbellar ile bu durum tamamen ortadan kalkmaktadır. Örneğin Barbell Bench Press üzerinden örnek verelim. Barbell Bench Press yaparken hareket göğsünde kesilecektir. Hareket aralıklarının fazla olması kas gelişimi için oldukça faydalıdır.

Evde spor yapanlar için en iyi en kullanışlı spor malzemesidir

Dumbell’ın faydaları sadece spor salonunda spor yapanlar için değil evde spor yapanlar için de var. Dumbell ile çalışmak daha az kiloyla daha fazla çalışmaya, evde fazla malzemeye yer vermemeye, daha az para harcamaya olanak sağlar. Bunun yanı sıra gidilen yerlere götürülebilir.

Ölçü farklılıklarını giderir

Dumbell ile yapılan izole hareketler sayesinde ölçü farklılıkları giderilir. Mesela sol kolunuz, sağ kolunuzdan küçük. Tekiyle çalışarak bu ölçü farklılığına basit bir şekilde son verebilirsiniz.

Dengesizliği bitirir

Mesela bar ile çalışırken çoğu kez bir kolumuzun diğer kolumuzdan güçsüz olduğunu anlamayız. Fakat Dumbell’da bu durum tam anlamıyla açığa çıkar. Dumbell ile yapılan antrenmanlar eşliğinde ise bu dengesizlikler giderilir.

Küçük kas grupları çalışılarak, ana kas grupları geliştirilir

Vücudumuzda birden fazla kas çeşidi vardır. Bazıları ana kas olup, bazıları destekleyici ve dengeleyici kaslardır. Dumbell serbest ağırlık olarak adlandırılmaktadır. Küçük kas grupları gelişerek, ana kas gruplarının gelişimi desteklenmektedir.

Daha güvenlidir

Barlara göre çok daha güvenlidir. Mesela Barbell Bench Press yaparken ağırlığı kaldıramayacağını düşünelim. Bu durumda muhakkak ağırlığı üstünden birisi almalıdır. Veya emniyet kelepçelerini takmayarak –kesinlikle önerdiğimiz bir durum değil- ağırlıkları sağa sola düşürmelisin. Fakat dumbell ile çalışırken rahatlıkla yere atabilirsin.

Not: Yazımızda dumbell’ın avantajları ve faydalarına yer verdik. Fakat yanlış anlaşılma olmaması için şuna açıklık getirmekte fayda var; programlar tek başına dambıl ile gerçekleşmemelidir. Mutlaka hareket çeşitliliği olmalıdır. Yani dumbell’ın faydalarını anlatırken ‘sadece dumbell ile çalışmalısınız’ dememekteyiz.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek istiyorsan, şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder