Eklem Sağlığı İçin Tüketmen Gereken Besinler

Eklem sağlığı, en az kemik sağlığı kadar önemli bir konudur. Çünkü kemikleri, sürtünmeden koruyan en önemli yapı, eklemlerdir. İşte sağlığımız için hayati önem taşıyan eklemlerimiz, pek çok nedenle zarar görmeye müsait yapılardır. Egzersiz gibi dışarıdan gelen faktörler ya da sadece zaman gibi doğal etmenler, eklemlerimizin zarar görmesine veya sakatlanmasına neden olabilirler. Tüm bunlardan korunmak için, çoğu zaman sadece beslenme programımıza ekleyeceğimiz eklem sağlığını koruyan besinler yeterlidir. Biz de bu yüzden, bu yazımızda, eklem sağlığı için mutlaka sofranda bulundurman gereken yararlı besinleri ele alacağız. İşte eklem sağlığı için mutlaka tüketmen gereken o besinler.

  1. Balık

Eklem yapılarının, birbirleri üzerinde hareket edebilmesini sağlayan şey, kıkırdak yapılardır. İşte bu kıkırdak yapılar, egzersiz sonucu veya zamanla meydana gelen yıpranmalar nedeniyle aşınabilirler. Bu aşınma da, kemiklerin birbirine sürtünmesine; dolayısıyla da ağrı, hareket zorluğu gibi sıkıntılara neden olabilir. Böyle durumlarda, eklemlerde oluşan inflamasyonu önlemek için, doğal besinlerden yararlanabilirsin. Omega-3 yağları, doğal bir anti-inflamatuardır. İltihapla savaşırlar ve eklemlerdeki ağrının azalmasına; daha sağlıklı eklemler için vücudun ihtiyacı olan ortamı hazırlamaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, eklem sağlığı için Omega-3 bakımından zengin olan somon, sardalya, orkinos ve hamsi gibi yağlı balıkları; mutlaka beslenme programına eklemelisin.

  1. Çilek

Çilek, C vitamini bakımından oldukça zengindir; dolayısıyla eklem rahatsızlıklarına karşı da çok önemli bir koruyucudur. Çünkü C vitamini, vücuda zarar veren radikallerle savaşan güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle eklem sağlığı için, tıpkı çilek gibi C vitamini bakımından zengin olan besinleri (portakal, maydonoz, yeşil biber, kuşburnu, greyfurt, limon, domates), beslenme programına mutlaka eklemelisin.

  1. Elma

Elmada yoğun olarak bulunan bir antioksidan olan Quercetin, eklemlerin darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlayan bir protein olan kollajen dokunun ömrünü uzatır. Ayrıca dayanıklılığının arttırılmasında da oldukça önemlidir. Elma genelde cilt sağlığı için önerilse de, aynı zamanda eklem sağlığı için de mutlaka bol bol tüketilmelidir.

  1. Yağlı tohumlar

Yağlı tohumlar deyince ilk akla gelen ceviz, fındık, badem gibi besinlerdir. İşte bu yağlı tohumlar, önemli magnezyum kaynaklarındandır. Magnezyum ise kemik ve eklem sağlığı için son derece faydalıdır. Bu nedenle magnezyum bakımından zengin olan bu kuruyemişleri, gün içinde sınırlı miktarda tüketmelisin. Sınırlı miktar diyoruz; çünkü her şeyde olduğu gibi bu besinlerde de fazla tüketim, fazla yağ ve fazla kalori anlamına gelmektedir.13

  1. Biberiye

Biberiye, bir diğer anti-inflamatuar besindir. Ayrıca eski dönemlerden beri, eklemlerde oluşan şişlik ve sertlik şikayetini düzeltmek için kullanılmaktadır. Bu faydası fark edildiğinden beri de, eklem dostu besinlerin başında gelmektedir. Biberiye eklem dostu olmasının yanı sıra; bir de sindirimi kolaylaştırır ve kan akışını hızlandırır. Dolayısıyla bu diyet besine, mutlaka beslenme programında yer vermelisin.

  1. Asma yaprağı

Asma yaprağı, kemik yapımı ve dokusunun korunmasında etkili olan kalsiyum kaynaklarından biridir. Hatta kalsiyum bakımından zengin besinler arasında, ilk sıralarda yer alır. 100 gr asma yaprağında, 1 bardak sütteki kalsiyumun yaklaşık olarak 2 katı kalsiyum vardır (392 mg). Bu nedenle eklem sağlığın için, beslenme programında asma yaprağına da yer vermelisin.

  1. Sarımsak

Sarımsak, antioksidan besinler arasında başta gelir. Ayrıca içeriğinde bulunan anti-inflamatuar maddeler ile de eklem sağlığını korumaktadır. Yani sarımsak, bağışıklığını güçlendirerek sadece seni mevsimsel hastalıklardan korumakla kalmaz; ayrıca eklem ve kemik sağlığını da korumana yardımcı olur. Bu nedenle, beslenme programında mutlaka sarımsak da bulunmalıdır.

  1. Zencefil

Zencefil, birçok ağrı kesiciden daha etkili bir anti-inflamatuar besindir. Eski dönemlerden beri de, eklem ağrılarını gidermede ve eklemlerin iyileşmesini hızlandırmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle, zencefili hem eklem ağrılarının tedavisinde hem de genel olarak eklem sağlığını korumak için tüketebilirsin.

  1. Renkli meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzelerin her biri, içeriğinde farklı vitamin, mineral ve antioksidanlar bulundurmaktadır. Bu vücuda yararlı maddeler, vücudun düzenli çalışmasını ve direncinin artmasını sağlar. Aynı şekilde vücuda zarar veren radikalleri de uzaklaştırırlar. Bu nedenle eklem sağlığın için, beslenme programında meyve ve sebzelere ağırlıklı olarak yer vermelisin. Bunu yaparken de çeşitliğe dikkat etmelisin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder