Evde Kas Yapmak

Evde Kas Yapmak

Birçok insan tarafından evde kas yapmak imkansız olarak görülüyor. Fakat bu düşünce tam anlamıyla doğru değil. Eğer tıpkı spor salonunda kas yapmanın gerektirdiği unsurlar evde kas yapma ile uygulanırsa yeterli ve yerinde bir gelişim gözlemlenecektir. Evde kas yapmanın imkansız olarak görülmesine neden olan bir diğer düşünce ise evde kas yapma hareketleri ve evde kas yapma teknikleri ile spor salonu kadar gelişim gösterilmeyeceğine inanmaktır. Bu fikir de tam olarak doğru değildir. Spor salonundaki aletleri düşündüğümüz zaman birçok aletin, bar ve dambıllarla yapılan hareketleri daha kolaylaştırmak ve daha sistematik hala getirmek için yapıldığını görürüz. Var olan bu manzara ise olayı basite indirgeyerek evde spor yapabileceğimiz sonucunu ortaya koyar.

Evde kas yapma

Spor salonuna maddi ve zaman durumlarından dolayı gidemeyenler üzülmemeli. Ve bir an önce bu istekleri bitmeden evde kas yapma programı ve evde kas yapma hareketleri ile kas yapmaya başlamalı. Her iki tarafında avantajları ve dezavantajları var. Fakat konumuz evde kas yapma olduğu için bu konunun avantajlarına öncelik vermekte fayda var. Öncelikli olarak birçok kişinin spor salonuna gitmeye vakti yok; gerek okul, gerek iş, gerekse hayat koşuşturmacasından dolayı. Çünkü günlük yorgunluğun arkasından spor salonuna gidildiğinde ya mental ya da fiziksel olarak spor yapacak güç kalmıyor. Ve herkesin evine spor salonu yakın olmuyor. Fakat eve spor aletleri alındığında iş biraz daha farklılaşıyor. Kişi eve geliyor, yemeğini yiyor, dinlenmeye vakti oluyor ve sporunu yapıyor. Hatta bunun üzerine dinlenip sosyal yaşantısına devam ediyor. Fakat spor salonuna gidip gelmek, aradaki yemek yeme, dinlenme ve sosyal yaşama devam etme aktivitelerine zaman bırakmıyor. Bu yüzden evde kas yapma hareketleri ile kas yapmak oldukça avantajlı.

Evde Kas Yapmak Az Maliyetli

Evde Kas Yapmak Daha Az Maliyetli

İkinci bir konuya gelirsek; evde kas yapmak spor salonuna göre daha az maliyetli. Ortalama olarak 3 aylık spor salonu üyeliği ücreti ile (bu ücret salondan salona değişmektedir) bir ömür çalışabilecek ağırlıklar alabilirsin. Bir multifonksiyonel bench sehpası, çoklu ağırlık seti ve fonksiyonel kapı barı işinizi görecektir. Bundan sonrası cebinize, isteğine ve hedefine kalmıştır. Tabii ki isteyen aletsiz vücut geliştirme de yapabilir; bu da mümkündür. Bununla birlikte eğer yalnız spor yapmayı seviyorsan evde tek başına kas yapabilirsin.

Fakat evde kas yapma programı ile evde kas yapmak tıpkı spor salonunda spor yapmak gibi özveri ister. Diyetlerde az kalorili bol proteinli beslenmek, bol bol dinlenmek ve teknik olarak kendini geliştirmek gerekir. Bununla birlikte disiplin de olmalıdır.

Evde kas yapma hareketleri ve evde kas yapma programı ile kas yapmak mümkündür. Bu konu hakkında olumsuz konuşanlar genellik beslenme, dinlenme, disiplin ve kendini geliştirmeme gibi konulara dikkat etmeyenlerdir. Ama bu yazının sonucunda evde kas yapma teknikleri ile spor yapmanın spor salonunda spor yapmaktan çok daha iyi olduğu sonucu çıkmamalıdır. Çünkü spor salonunda spor yapmanın da kendine göre avantajlı yanları bulunmaktadır. Yazının başında da belirttiğimiz gibi her ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Evde kas yaparken, kaslarını yenilemek ve gelişim sağlamak için protein bazlı beslenmen gerekmektedir. Günlük protein ihtiyacını hızlı ve sağlıklı bir yoldan karşılaman için bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr – Strawberry

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.