Fitness Programı

Fitness Programı

Herkes muhteşem bir vücuda sahip olmak istiyor; iyi ama nasıl? İyi görünen bir vücut için ilk iki adım fitness beslenme programı ve fitness antrenman programı hazırlamak. Bu iki adımı başarıyla tamamladıktan sonra geriye sadece hayalimizdeki vücut için antrenman yapmak ve hazırladığımız programları uygulamak kalıyor. Bu süreçte birçoğumuz en iyi fitness programı hangisi onu merak ediyor ve araştırıyoruz.

En iyi fitness programı hangisi diye sorduğumuz zaman ise birçok sonuç ve seçenek ortaya çıkıyor. Bunun sebebi ise fitness programının iyi olup olmamasının kişiye uygunluğu ile doğru orantılı olması. Yani boy-kilo orantısı, vücut yapısı ve geliştirmek istenen bölge gibi birçok durumun kişiye uygunluğu fitness programının sıfatını belirliyor. Bu yüzden fitness antrenman programı veya fitness beslenme programı oluştururken mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekiyor. Fakat herkes tarafından kabul edilen ve yeni başlayanlar için fitness programı arayanların işine yarayacak birkaç önerimiz var. İşte o öneriler!

Fitness Programı Nasıl Hazırlanır?

Fitness antrenman programı nasıl hazırlanır? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Öncelikli olarak mutlaka fitness antrenman programına başlanmadan önce mental olarak hazırlanmalıdır. Bu süreçte egzersizler izlenebilir. Psikolojik olarak hazırlanmak fitness antrenman programını etkili bir şekilde yapmak anlamına gelir.
 • Psikolojik hazırlığın sonrasında mutlaka fitness beslenme programı oluşturulmalıdır. Çünkü antrenman programı kadar öneme sahip olan bu süreç hedeflerinize emin adımlarla yürümenizi sağlar. Bu aşamada da mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır./li>
 • Fitness antrenman programında uykunun önemi büyüktür. Çünkü doğru bir uyku düzeni ile vücutta yağ depolanmasını minimuma iner ve egzersizler etkili sonuçlar verir.
 • Antrenman programı öncesinde mutlaka 15 dakika boyunca kardiyo ve ısınma hareketi yapılmalıdır. Bu sayede vücut antrenmana hazırlanır ve yağ yakımı hızlandırılır.
 • Fitness antrenman programına mutlaka düşük ağırlıklar ile başlanmalıdır. Bu sayede sakatlık riski ortadan kaldırılır. Vücut ağırlık kaldırmaya ve antrenmana programına uyum sağladıktan sonra program tekrardan düzenlenmelidir.
 • İlk haftalar tüm vücudu çalıştırmaya yönelik bir program uygulanmalı daha sonrasında bölgesel çalışılmalıdır.
 • Basen bölgesindeki yağları eritmek ve güçlenmeyi sağlamak için programa squat dahil edilebilir.
 • Programda bacak hareketlerine mutlaka yer verilmelidir.
 • Fitness programına mutlaka kompleks egzersizler dahil edilmelidir.
 • Eğer bir günde 2 adet kas grubu çalışılıyorsa ortalama antrenman süresinin 1,5 saat olmasına özen gösterilmelidir.

Not: Antrenman ve beslenme programı oluşturmak tecrübe, bilgi ve dikkat isteyen bir süreç olduğu için saydığımız bu unsurlara sahip değilsen mutlaka uzman birisinden yardım almalısın.

Bu süreçte blogumuz ve ürünlerimiz ile yanındayız. Ürünlerimizi incelemek için tıkla: Ürünler

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Yararları

Protein tozu kullanmanın, protein içeren gıdaları tüketmek ile herhangi bir farkı yoktur. Çünkü her iki durumda da vücudun ihtiyacı olan protein miktarı karşılanmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan proteini, protein tozu kullanarak karşılayanların “Protein tozu zararlı mı?” sorusu aklına birçok kez gelir. Bunun yanı sıra protein tozu yararları başlığını da oldukça merak etmektedirler. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi protein tozunda da durum aynıdır. Fakat yapılan araştırmalar doz aşımı olmadığı sürece protein tozunun zararı olmadığını gösteriyor. İşte her iki başlığa da cevap niteliğinde protein tozu yararları.

Kas kaybını önler

Antrenman yapan yapmayan herkesin günlük protein takviyesine ihtiyacı vardır. Spor yapmayanlarda bu oran kilosu kadarken, spor yapanlarda iki katıdır. Spor yapanlarda protein ihtiyacının iki katı olmasının sebebi ise kasların hasar görmesi ve gelişme isteğidir. Protein tozu ile günlük protein ihtiyacınızı karşılarken hasar gören kaslar yenilenir ve kaslar tekrardan inşa olur. Vücuda gerekli proteinin alınmaması durumunda ise kas dokusu tekrardan oluşmaz. Gerekli proteinin alınması vücudun nitrojen dengesini korurken, kas kaybının önünde büyük engeldir. Eğer yoğurt, peynir, et süt gibi yiyeceklerden yeterli oranda protein alınamıyorsa protein tozu takviyesi ile bu denge sağlanabilir.

Kaslar onarılır

Protein takviyesi almak protein sentezini önemli ölçüde arttırır. Kaslarda antrenman esnasında yırtılmalar ve mikro hasarlar meydana gelir. Vücut tarafından hızlı emilen whey protein tozu ile kaslar hızlı bir şekilde onarılır. Antrenman öncesinde içilen protein tozu, kasları korur. Antrenman sonrasında protein kullanımı ise kas onarımına yardımcı olur.

Kemikleri güçlendirir

Çoğu zaman vücudumuza yeterli miktarda kalsiyum alamayız. Yeterli miktarda kalsiyum almak enerjiyi arttırırken, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra kalsiyum, kasların kasılmasında önemli rollere sahiptir. Kasların aktif bir şekilde kasılabilmesi ise spor yapan ve vücut geliştirmek isteyenler için birincil önceliğe sahiptir. Protein tozu kullanmak ise vücudun günlük alması gereken kalsiyum miktarının önemli bir bölümünü karşılar.

Protein tozunun diğer yararları

Protein tozunun yararları sadece yukarıda saydıklarımız ile de bitmiyor. İşte protein tozunun diğer faydaları:

 • Vejetaryenler için iyi bir protein desteğidir.
 • Öğünlerinizi düzenli bir şekilde tüketmenize yardımcı olur.
 • Kasların büyüyüp gelişebilmesinde aktif rol alırlar.
 • Bağışıklık sistemimizi güçlenmesinde büyük önem taşırlar.
 • Protein ihtiyacınızı hızlı ve pratik şekilde sağlar.
 • Protein tozu kullanmak, protein içeren yiyeceklere göre maliyeti çok daha düşüktür.
 • Diğer yiyeceklere göre karbonhidrat ve yağ içeriği çok daha azdır.
 • Protein tozu ile günlük protein ihtiyacınızı karşılamak, vücudunuzun mikroplara karşı aktif bir şekilde savaşmasını sağlar.
 • Protein tozu kullanımı protein sentezini arttırarak, kırmızı kan hücrelerinin yapımında etkin rol oynar.
 • Protein tozu kullanmak metabolizmayı hızlandırarak, dolaylı bir şekilde yağ yakımını arttırır.
 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

protein tozu markaları