Haftada Kaç Gün Egzersiz Yapmalısın?

Haftada Kaç Gün Egzersiz Yapmalısın? sorusunun cevabını herkes merak eder. Bu soru, spor yapanlar ve özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler arasında bir tartışma konusudur. Çünkü her kafadan farklı bir ses ve farklı bir bilgi çıkmaktadır. Bilgilerin bu şekilde yanlış yayılmasının en önemli dayanağı ise; ‘daha çok çalışırsam, daha çok gelişirim’ düşüncesidir. Daha çok çalışmak tabii ki daha fazla gelişim sağlayacaktır fakat yeterli şekilde dinlenmemek antrenmanların boşa gitmesi demektir. Çünkü vücudun büyüyüp gelişebilmesi için uykuya ve dinlenmeye ihtiyaç vardır. Sporda uyku ve dinlenmenin önemi oldukça fazladır.

‘Haftada kaç gün spor yapılmalı’ sorusuna cevap olabilecek araştırmalar uzun zamandır Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılıyor.  Yapılan bir araştırmada, farelerin bacak kaslarına direnç egzersizleri uygulanıyor. Bu uygulamadan 8-24 ve 48 saatlik zaman diliminde bu direnç egzersizleri tekrarlanıyor. Ortaya çıkan sonuçlar ise bir hayli şaşırtıcı. 48 saatlik zaman diliminde direnç egzersizleri uygulananlar diğerlerine göre daha fazla gelişim gösteriyor.

Ayrıca bu araştırmanın sonucu kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra bu araştırmayı destekleyen başka araştırmalarda yapıldı.  Bu araştırmalarda bir kas grubunu çalıştırdıktan sonra aynı kas grubunu 48 saat sonra çalışmaya başlayanlar, kendini yenilenmiş ve enerjik hissetmişler.

Peki spor yaptıktan sonra kaç gün dinlenmelisin?

Aslında yukarıdaki bahsettiğimiz deney antrenman programını şekillendirmende büyük bir yardımcı olacaktır. Çünkü ‘spor yaptıktan sonra kaç gün dinlenmeliyim’ ve ‘haftada kaç gün egzersiz yapmalısın’ soruları aynı sorulardır. Yani bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki aynı kas grubu için mutlaka 48 saat dinlenilmelidir. Çünkü yapılan araştırmalar ile 48 saatlik zaman diliminde kasların ve kişinin kendini daha enerjik ve verimli hissettiği sonucuna varılmış. Eğer daha kısa bir süre zarfında aynı kas grubu çalıştırılmaya çalışılırsa kişi kendini daha yorgun ve bitkin hissedebilir.

Diğer bir yandan bazı insanlar 48 saat çalışmayı istenen gelişim için uygun görmeyerek, 24 saatte bir çalışıyor. Ve bu şekilde kendini yoruyor. Bu yaygın bir inanış. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda söylenebilecek kesin bir şey var; en azından bacak antrenmanlarında bu sıklık bu şekilde olmalıdır. Bu şekilde vücut direnci düşmeyecektir. 48 saatlik çalışma diliminin kendini yeteri kadar geliştirdiğine inananlar ise mutlaka vücudunu bu aralıkta dinlendirmelidir.

Yoğun antrenmanlar sonrasında kasların kendini toparlamasına ve ağrıların azalmasına yardımcı olan şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Amino 2002 330 Tablet

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder