Hızlı ve Sağlıklı Kilo Almak İçin Yöntemler

Kilo vermek birçok insanın yapmaya çalıştığı şey olsa da, kilo almak isteyen insan sayısı da kesinlikle azımsanamayacak kadar fazladır. Çünkü kilo almak da, en az kilo vermek kadar özveri ve dikkat gerektirir. Eğer sen de; hızlı ve sağlıklı kilo almak istiyorum, nasıl kilo alabilirim, kilo almak için neler yapılmalı, hızlı kilo alma yöntemleri nelerdir diyorsan, bu yazımız tüm bu sorularını detaylı bir şekilde cevaplayacak.

Kilo Almak için Ne Yapmalı?

Hızlı ve sağlıklı kilo alma yöntemlerini açıklamadan önce, kilo alma konusunun mantığını bir inceleyelim. Öncelikle kilo almak için yapman gereken ilk şey, gün içinde harcadığın kaloriden daha fazlasını almak. Ancak her insan için net bir kalori miktarı vermek imkansız. Çünkü herkesin yaşam düzeni ve günlük aktiviteleri; dolayısıyla da kalori ihtiyacı farklı. Bu mantıkla, eğer gün içinde harcadığın kaloriden daha azını alıyorsan; kilo alman da pek mümkün değil diyebiliriz. Ama eğer yaşam tarzını ve günlük beslenme alışkanlıklarını değiştirerek, günde 1000 kalori kazanç elde edebilirsen, haftada 1 kilo alabilirsin. Bu bilgi ışığında, sen de kendine her gün 500 kalori daha fazla almalıyım diye bir hedef koyarak işe başlayabilirsin. Bu sayede her hafta yarım kilo alabilir ve ideal kilona ulaşabilirsin. Elbette her insanın kilo alma hızı, metabolizmasına ve bedensel özelliklerine göre değişiklik gösterecektir.

Ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum diyorsan da, mutlaka kilo alamama nedenini tespit etmelisin. Çünkü kilo alamama nedenin, yaktığın kaloriden daha az kalori alman olabileceği gibi; genetik faktörler ya da çeşitli sağlık problemleri de olabilir. Bu nedenle kilo almaya çalışmadan önce, sağlık bakımından bir problemin olmadığından emin olmalısın.

Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kilo almak konusunda ise aklına bol bol abur cubur, hamur işi tüketmek gelebilir. Bu şekilde hızlı da kilo alabilirsin. Ancak bu, son derece sağlıksız bir kilo alma şeklidir. Bu yüzden kilo almak istiyorsan, sağlıklı yöntemler denemeli ve sağlığına zarar vermeyecek kalıcı bir kilo elde etmelisin. Peki nasıl sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsin ve sağlıklı kilo alma yöntemleri nelerdir? İşte kilo almak için deneyebileceğin o sağlıklı yöntemler:

 • Öğün sayısını arttırmak ve kaliteli besinler tüketmek. (Günde 2 öğün beslenirsen kilo alamazsın. Bu nedenle öğün sayısını 4’e çıkarmalı ve beslenme programına besin değeri bakımından zengin olan şeyler eklemelisin.)
 • Vücut geliştirme egzersizleri yapmak, spor konusunda profesyonel destek almak.
 • Beslenme programına karbonhidratlar dışında sağlıklı yağlar ve proteinleri de eklemek.
 • Sigara içmemek.
 • Yatmadan önce karbonhidratlı gıdalar yerine proteinli gıdalar tüketmek. (Protein derken gece yatarken ağır bir protein tüketmekten bahsetmiyoruz. Mesela badem, peynir gibi kilo aldırıcı proteinler tüketebilirsin. Böylece uykudan önce büyüme hormonunun artmasını sağlamış olursun.)
 • Alkol, kola, çay, kahve gibi vücudun için zararlı içeceklerden uzak durmak.
 • Cips, patates kızartması, çikolata gibi sağlıksız yağlardan uzak durmak. (Bu tarz yiyecekler vücudun için zararlı olmakla kalmaz; aynı zamanda acıktırmanı geciktirir ve seni uzun süre tok tutar. Bu da, kilo almanın önünde büyük bir engel oluşturur.)
 • Kilo alamıyorum, çok zayıfım, kilo almak istiyorum düşüncesini kafadan atmak. (Kilo almak için psikolojik olarak da kendini iyi hissetmen gerekiyor. Çünkü insan psikolojisi, insan metabolizması üzerinde son derece etkili. Bu yüzden beynine bu negatif sinyalleri vermekten acilen vazgeçmelisin.)
 • Kaliteli ve güvenilir markaların besin takviyelerine başvurmak. (Kilo almak için bazı markaların ürettiği karbonhidrat tozlarına başvurabilirsin. Bu besin takviyesi, kilo alma sürecini hızlandırabilir. Aynı şekilde kilo aldırıcı protein tozlarından da kullanabilirsin.
 • Stresten uzak durmak, iyi bir uyku uyumak.

Eğer tüm bunlara rağmen kilo alamıyorsan ve kilo durumun sağlığını olumsuz etkiliyorsa; mutlaka bir uzmana başvurmalısın. Şimdiden bol şans!

Ayrıca kas kütlesi kaybetmeden kilo almana yardımcı olan şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Muscle Juice Revolution 5040 Gr – Chocolate Cream

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder
 • İbrahim Demirhan
  21 Şubat 2018
  Çook güzel bu şeyler