L-Carnitine (Karnitin) Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Birçoğumuz L – Carnitine’i bir ürün olarak biliyor ve kullanıyoruz. Fakat aslında L – Carnitine, vücut tarafından üretilen bir maddedir. Özünde ikincil bir amino asittir ve yağ oksidasyonunu sağlar; yani yağı enerjiye dönüştürür. L-Carnitine birçok yerde depolanır. Bunlar arasında sperm, beyin ve kalp yer alır. Üretildiği yer ise karaciğer ve böbreklerdir. Her şeyin normal ölçülerde yararı olduğu L – Carnitine’in de yararı vardır; ve eksikliğinde bazı istenmeyen durumlar görülebilir. L – Carnitine dışarıdan besin takviyesi olarak alınabilmektedir. Haydi gel, birlikte L-Carnitine hangi besinlerde bulunur, L-Carnitine nedir ve faydaları nelerdir, beraber bakalım.

 

L – Carnitine / Karnitin nedir?

L – Carnitine, özünde bir besin maddesidir. Vücudumuza giren besinler, L – Carnitine ile birlikte enerjiye çevrilirler. Bu esansiyel element yağ asitlerini mitokondriye taşır. Bu da iskelet ve kalp kasları için gerekli enerjinin oluşması demektir. L – Carnitine ilk olarak 1905 yılında keşfedilerek 1927 yılında literatüre geçmiştir.

 

L – Carnitine’in faydaları nelerdir?

L – Carnitine’in faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Kemik erimesinin önünde engeldir.
  • Araştırmalar kalp krizini engellediği yönündedir.
  • Yağ yakımını hızlandırır.
  • Damar genişletici etkisi vardır.
  • Antioksidan görevi gördüğünden dolayı beyine faydası bulunmaktadır.
  • Sperm kalitesini arttırır.
  • Yorgunluğu azaltır, dayanıklılığı arttırır.
  • III. tip diyabet hastalarında glikoz tutulmasını destekler.
  • Enerjiyi önemli ölçüde arttırır.
  • Daha uzun süreli çalışmayı sağlar.

 

L – Carnitine’in eksikliği sonucunda ne olur?

L – Carnitine eksikliği sonucunda yağlanma problemleri, protein sentezi yavaşlaması, yorgunluk hissi artması, onarım süresinde uzama, kalp yetmezliği, göğüs ağrısı gibi problemler görülebilmektedir.

 

L- Carnitine hangi besinlerde bulunur?

L – Carnitine, doğal yollardan da alınabilmektedir. Bu besinlere karnitinli besinler denir. Doğal karnitini; dondurma, eski kaşar, tam buğday ekmeği, morina balığı, süt ürünleri, koyun eti, kuzu eti, buğday tohumu, yer fıstığı, karnabahar, kırmızı et, tavuk göğsü, pilav ve yumurta gibi besinlerde bulabilirsin.

 

Günlük alınması gereken L – Carnitine ne kadardır?

Tavsiye edilen günlük doz 500 ile 2000 mg arasındadır. Kullanmadan önce, mutlaka doktora danışılmalıdır.

 

Karnitin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazıya göz atabilirsin: Carnitine (Karnitin) Nedir? Ne İşe Yarar?

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder