Kas Kütlesi – Hacmi Nasıl Arttırılır?

Spora yeni başlayalım veya halihazırda devam ediyor olalım; hepimizin ortak amaçları arasında güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak vardır. Bazılarımız ise bunlara ek olarak; yapıcı metabolizma durumu olarak adlandırılan anabolik süreç ile kas kütlelerini arttırmak ister. İşte bu yazı kas kütlesi artırmak isteyen okuyucumuz için, yani senin için! Hadi gel ve “Kas kütlesi nasıl artırılır?” beraber gözden geçirelim.

Karbonhidrat, enerji ve kas.

Hepimiz istenilen sonuca emin adımlarla yürümek isteriz. Hedefimize doğru ilerleyebilmemizin birinci adımı ise o hedefe gidebilecek enerjimiz olmasıdır. Yani iyi bir antrenman için enerjiye, kas kütlesi için ise iyi bir antrenmana ihtiyaç duyarız. Vücudun yeterli enerjiyi üretebilmesi için ise yeterli miktarda karbonhidrat alması gerekir. Karbonhidratların vücudumuzda glikojen olarak depolandığını göz önünde bulundurduğumuzda; enerji üretimi için öncelikli olarak protein değil, glikojen tüketilir. Bunun yanı sıra karbonhidratların insülin salınımına destek vermesi anabolik süreçte büyük rol oynar; protein sentezi gibi görevlerin gerçekleşmesinde büyük yardımcıdır.

Sağlıklı bir antrenman dönemi geçirmek şart.  

Etkin ve yeterli bir antrenman yapmak çok önemli. Yetersiz ve kulaktan dolma bilgiler, istenilen hedefe giden yolu uzatmanın yanı sıra, sakatlıklara sebebiyet verebilir.  Bu durumlarda bir profesyonelin yardımını almak oldukça önemli. Aksi takdirde yapılan antrenman boşa zaman kaybı olabilir.

Antrenman öncesi ve sonrası mutlaka iyi beslenilmeli.

Antrenman öncesinde tüketilen karbonhidratlar uzun süreli olarak glikoza dönüştürülmesi ile kan şekerini istenilen oranlarda sabit tutarlar. Bu sabitlik, zorlu antrenmanların üstesinden gelebilmeyi sağlar. Antrenman sonrasında tüketilen karbonhidrat ve proteinler ise verimli antrenmandan sonra vücudun ihtiyacı olan eksik maddelerin yerlerine konulmasını sağlar.

Eğer beslenilemiyorsa…

Beslenmek kas gelişimi için oldukça önemlidir. Beslenme adımını atlamak, kas kütlesinin artmasının önünde büyük engeldir. Bu durumlarda ek besin olarak protein tozu, karbonhidrat tozu gibi ürünler kullanılabilir.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve kas kütleni arttırmak için şu ürünümüz ilgini çekebilir:  Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Hızlı bir metabolizma için öğün sayısı arttırılmalı.

Öğün sayısını arttırmak metabolizma için oldukça faydalıdır. Öğün sayısının artması ve akabinde gerçekleşen metabolizma hızlanması, kas üretimini önemli ölçüde etkiler.

Yeterli protein önemli, yeterli kalori daha da önemli.

Hepimiz yaptığımız antrenmanının karşılığını almak için yeteri kadar protein tüketmemiz gerektiğini biliyoruz. Fakat, gözden kaçırdığımız bir nokta var; o da yeteri kadar kalori tüketmemiz gerektiği. Kas kütlesinin artması için protein alırken, yeteri miktarda kalori tüketmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Günlük kalori miktarını karşılamak metabolizmayı yapıcı duruma getirerek, kasların gelişmesini ve kütlesinin artmasını destekliyor.

Yeterli ağırlığı kaldırabilmek.

Kas gelişiminde ağırlık oldukça önemlidir. Hipertofi olarak adlandırılan kassal büyüme sürecinde yeterli ağırlık kaldırılmalıdır. Bir araştırmaya göre kasların tam performansı göz önünde bulundurulduğunda, %66’lık performansın altında kaldırılan ağırlık çalışmalarının kaslara hiçbir etkisi olmadığı ortaya konmuştur.

Su candır!

Suyun yararları tabii ki saymakla bitmiyor. Ama biz konumuzla ilgili kısmını söyleyelim. Evet susuz kalan kaslar ne yazık ki gelişmiyor. Düz hesap vücudumuzun %70’i sudan oluşuyor! Bu yüzden yeteri miktarda su tüketmelisin.

Sadece antrenmanda değil, uykuda da gelişiriz.

Yeteri kadar beslenmek, güzel bir antrenman geçirmek kas kütlesini arttırmaya yetmiyor. Geriye bir eksiğin kalıyor, o da uyku! Vücut kendini uykuda toparlar; kas gelişimi uykuda olur. Çünkü vücut uykuda yapım halindedir ve kaslar inşa olur.

Tabii ki protein tüketimi unutulmamalı!

Kasların en sevdiği şey proteindir. Kasların proteinlerden ve amino asitlerden oluştuğunu düşündüğümüz zaman, kas kütlesinin artması için protein burada büyük rol oynamaktadır. İstenilen sonuca doğru ilerlerken antrenmanın sıklığı ve ağırlığı gibi durumlara ek olarak yeteri kadar protein tüketilmelidir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder