Kaslar Nasıl Çalışır? Kas Çeşitleri Nelerdir?

Spor yapan ya da spora ilgisi olan herkes kas geliştirmek ve güçlendirmek için yapılması gerekenleri bilir; ancak kaslar hakkında pek fazla bilgili değildir. Bu yüzden kas nedir, kaslar nasıl çalışır ve kas çeşitleri nelerdir gibi soruları cevaplayacağımız bu yazımıza bir bakmanda fayda var.

Kaslarımız, hareket etmemizi sağlayan doku topluluklarıdır ve kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye çevirirler. Yani, yaşam boyu yaptığımız tüm hareketleri, aslında vücudumuzda senkronize biçimde çalışan kaslara borçluyuz.

İnsan vücudunda yaklaşık olarak 550 civarı kas bulunur. Erkeklerin vücudunun ortalama olarak yüzde 40’ı, kadın vücudunun ise ortalama olarak yüzde 30’u kaslardan oluşur. Peki vücudumuzda bulunan ve bizim için hayati önem taşıyan kaslar nasıl çalışır?

Kaslar nasıl çalışır?

Kasılan kas kısalır, sertleşir ve şişer. Gevşeyen kas ise uzar, yumuşar ve incelir. İskelet kasları, genelde tendonlarla farklı iki kemiğe bağlı olduğu için, kasların kasılıp gevşemesi, eklemlerde hareket meydana getirir. Kaslar, beynimizin ona gönderdiği sinir uyarıyla kasılmaktadır. Bu kasılma sırasında ciddi biçimde enerji harcanır.

Kas çeşitleri nelerdir?

Vücudumuzda 3 çeşit kas bulunur. Bunlar, çizgili kaslar, düz kaslar ve kalp kasıdır.

Çizgili Kaslar: İskelet kası olarak da bilinen bu kas çeşidi, yüz, boyun, göğüs, sırt, kol, bacak gibi uzuvlarımızda bulunur. Vücudun genel hareketlerinden sorumludur. İstemli olarak çalışırlar ve aslında spor yaparak geliştirmek istenilen kas grubunu oluştururlar. Vücutta bulunan en geniş çizgili kas latisimus dorsi (sırt), en uzun çizgili kas ise quadriceps (ön bacak)tekilerdir.

Çizgili kası oluşturan yapılar büyükten küçüğe doğru sırasıyla; kas demeti, kas telleri, telcikler (lifler) ve iplikler (miypfibril)dir. İpliklerin her birine bir sinir hücresi bağlıdır ve beyinden gelen sinyallere toplu şekilde kasılarak tepki verirler. Bu da hareketi doğurur.

Düz Kaslar: Beyaz kaslar olarak da bilinen bu kas çeşidi, istemsiz olarak çalışır ve vücutta damar yapıları, göz, sindirim sistemi, içi boşluklu olan iç organlarda bulunur. Yavaş ve düzenli olarak kasılırlar. Eklem bacaklılar dışında omurgasız hayvanlar, düz kaslara sahiptir.

Kalp Kası: Kalp, çizgili kaslardan oluşur. Hızlı ve güçlü kasılır. Çizgili kasların aksine; düz olan kaslar gibi isteğimiz dışında çalışır. Ayrıca çizgili kaslardan olduğu halde, yorulmaz.

Vücudumuzdaki tüm kaslar, bizim için hayati önem taşımaktadır. Çünkü hayati fonksiyonları devam ettirirler. Bu yüzden düzenli beslenme ve egzersiz ile onlara iyi bakmalıyız.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder
  • Lahmacun
    07 Ocak 2018
    Güzel,Fena Site Değil.
  • Lahmacun
    07 Ocak 2018
    Güzel,Fena Site Değil.
Daha Fazla Göster