Kilo Almak için Ne Yapmalısın? Nasıl Sağlıklı Kilo Alabilirsiniz?

Kilo Almak

Kilo almak, bazı insanlar için kolayken, bazı insanlar için oldukça zor olabilir. Çünkü bazı insanların metabolizmaları, diğerlerine göre daha hızlıdır. Eğer sen de, ’kilo almak istiyorum ama kilo almak için ne yapılır bilmiyorum’ diyorsan, öncelikli olarak kilo almak için ne yapılmalı ve sağlıklı kilo almak gibi konularda bilgi sahibi olmalısın.

Kilo almak için ne yapılmalı?

Kilo almak konusunda ilk olarak dikkat etmen gereken şey, sağlıklı kilo almak konusu. Peki sağlıklı kilo almak neden önemli? Çünkü sağlıksız beslenerek kilo aldığında, aslında vücuduna sadece yağ eklemiş olursun. Ve bu da sağlığını riske atabilecek bir durumdur. Bu yüzden ’kilo almak istiyorum’ diyorsan, bunu her şeyden fazla fazla yiyerek değil; sağlıklı bir beslenme programıyla yapmalısın. Elbette beslenme programıyla birlikte kilo almak için yapman gereken başka şeyler de var. İşte ’kilo almak için ne yapılır?’ sorusuna cevap niteliğinde, kilo almanın püf noktaları...

Kilo Almak için Ne Yapmalı?

Öğün sayısını arttırmak: Vücudumuz ihtiyacı olan enerjiye sahip olmadığında sinyal verir. İyi ve gerektiği kadar beslenmediğimizde, vücut kendindekileri yemeye başlar ve bir sürü çabayla elde ettiğimiz proteini; yani kaslarımızı tüketir. Bu da kilo alma isteğimizi imkânsız hale getirir. Vücudun kas kütlesini korumak ve hatta arttırarak kilo almak için, öncelikli olarak gün içindeki öğün sayısını arttırmamız gerekir. Bu yüzden sağlıklı kilo almak için, kendine günde 4 ile 6 arasında bir öğün sayısı belirlemelisin.

Ağırlık antrenmanı yapmak: Sağlıklı kilo almanın en önemli yolu, aşamalı olarak ilerleyen ağırlık antrenmanlarıdır. Eğer ’kilo almak istiyorum’ diyorsan, az tekrar ve maksimum ağırlıkla konsantre bir biçimde çalışmalı, set aralarındaki dinlenmeleri ihmal etmemeli ve aşırı antrenman yapmaktan kaçınmalısın.

Kardiyo egzersizlerini sınırlamak: Kilo almak için ilk temel kural, gün içinde harcadığın kaloriden daha fazlasını alman. İşte bu kalori fazlasını oluşturabilmen için beslenmeye ilave olarak, harcadığın enerji miktarını da azaltmalısın. Bunun için koşmak, yüzmek vb. sevdiğin aktivitelerden uzaklaşmana gerek yok; ancak kalori dengesi için bunları sınırlaman oldukça önemli.

Stresi azaltmak: Kilo almak için hedeflediğin şey, aynı zamanda da kas kütleni artırmak ve kas oluşumu sürecinin verimliliği, stres hormonu olan kortizol ile oldukça ilintili. Vücudunu yapıcı süreçte tutabilmek stresi için mümkün olduğunca azaltmalısın. Bunun için sık sık doğada yürüyüş yaparak, sevdiğin dostlarınla görüşerek zaman geçirebilirsin.

Karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmek: Kilo almak için, fazla kalori alman gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Bu fazladan kaloriler, elbette sağlıklı kaynaklardan gelmeli. Bunun için sürekli olarak yemek yemeye çalışmak zor olabilir. Ancak özellikle antrenmandan sonra mutlaka protein ve karbonhidrat alman gerekiyor. Bu noktada sana, karbonhidrat yoğunluğu ile kilo almayı destekleyen ürünler yardımcı olabilir. Örneğin, pek çok kişinin kilo almak için kullanmayı tercih ettiği bir ürün olan Ultimate Muscle Juice Revolution; içeriğinde 56 gram protein, 170 gram karbonhidrat barındırıyor.

Protein Tozu Fiyatları

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu

Protein tozu son zamanlarda sporcular tarafından sıkça kullanılan bir ek besin türüdür. Sık kullanımı, insanlar tarafından ‘Protein tozu ne işe yarar?’ sorularını akıllara getirmektedir. Protein tozunun önemine ve ne işe yaradığına değinmeden önce, “Protein tozu nedir?” sorusunu cevaplamak doğru olacaktır.

Protein tozu nedir?

‘Protein tozu nedir?’ sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; protein tozu, organik moleküllerin yani proteinlerin belirli işlemler sonucunda toz haline getirilmesidir. Protein tozu, sporcuların ve protein ihtiyacı olan kişilerin, hızlı ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde günlük protein ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan ek besinlerdir. Kasın büyüyüp gelişmesi için proteinlere ihtiyaç duyulduğu ve kişinin protein ihtiyacını tam anlamıyla karşılayamaması düşünüldüğünde, protein tozu kullanmak yerinde bir seçimdir.

Protein vücudumuz için oldukça önemlidir. Çünkü proteinler sayesinde vücut birçok fonksiyonunu yerine getirir. Vücutta gerekli proteinlerin olması durumunda; yaralar hızlıca iyileşir, vücutta sıvı oranı başarılı bir şekilde dengelenir, ürünler etkin bir şekilde sindirilir, zekâ gelişimi tamamlanır, vücut enfeksiyonlara karşı başarılı bir koruma gerçekleştirir. Bu yüzden proteinin vücudumuz için önemi büyüktür.

Protein tozu ne işe yarar?

Protein tozu, günlük protein ihtiyacını karşılamak için yerinde ve sağlıklı bir seçimdir. Bu yüzden; “Protein tozu ne işe yarar?” ve “Protein tozu kas yapar mı?” gibi soruları ve daha fazlası için protein tozunun yararlarına bakmakta fayda vardır.

 • Kasları bir sonraki antrenmanlar için onarır ve hazır hale getirir.
 • Bağışık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlarla savaşan antikorları üretir.
 • Kişinin kaybettiği enerjiyi telafi eder ve zinde hissettirir.
 • Vücudun protein ihtiyacı karşılandığı için, sıkı antrenmanlar ile birlikte kısa süre içerisinde vücut gelişir.
 • Her gün düzenli olarak vücuda alınması gereken enerjinin %20'si protein olmalıdır. Ve protein tozu ile bu kolaylıkla sağlanır.
 • Kas deformasyonlarının hızlı iyileşmesini destekler.
 • Vücudun sıvı dengesini sağlanmasına yardımcı olur.
 • Kırmızı kan hücrelerini taşımakla görevli olan hemoglobinin yapımında görev alır.
 • Vücudun kas ve sinir fonksiyonlarının birlikte çalışmasını kontrol eden enzim ve hormonlarda yapı taşıdır.
 • Yüksek tansiyon ve kolesterole, kalp ve damar sağlığına faydalıdır.
 • Kanser vakalarında kemoterapi ve radyoterapi tedavisiyle iştahı kesilen hastalarda, kas ve kilo problemlerini önler.

Protein Tozu Fiyatları