Nasıl Kilo Verebiliriz? Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Kilo Vermek

Birçok insan için kilo vermek oldukça zordur. Değişik kilo verme yöntemleri uygulamalarına rağmen bir türlü kilo veremezler. Peki kilo vermek için ne yapmalı? Kilo vermek isteyen her insanın dikkat etmesi gereken ilk şey, sağlıklı kilo vermek. Çünkü aksi takdirde hem sağlığımız riske girebilir hem de verdiğimiz kiloları, aynı hızla geri alabiliriz. Eğer sen de ‘kilo vermek için ne yapmalıyım?’ diyorsan, bu yazımızda ele alacağımız konular mutlaka yolunu çizmene yardımcı olacaktır.

Neden kilo veremiyorum?

Çok yememene rağmen kilo aldığını düşünüyorsan veya düzgün beslenmene, egzersiz yapmana rağmen bir türlü kilo veremiyorsan, öncelikle bir sağlık problemin olup olmadığından emin olmalısın. Çünkü hormon bozukluğu, yumurtalık kistleri, insülin seviyesi dengesizlikleri gibi bazı hastalıklar, kilo vermeni engelliyor olabilir. Ayrıca farkında olmadan yüksek kalorili besinler tüketiyor veya fazla hareketsiz kalıyor olabilirsin. Ayrıca bazı ilaçlar da kilo vermeni engelliyor olabilir. Kendin için uygun bir diyet uygulamıyor da olabilirsin. İşte kilo vermek için, tüm bu konuları gözden geçirdikten sonra sorunu tespit edip, düzeltmen gerekiyor.

Kilo vermek için ne yapmalıyım?

Kilo vermek için ne yapmalıyım?

Sorunu tespit ettikten ve düzelttikten sonra, ‘kilo vermek için ne yapmalı?’ sorusu üzerine harekete geçebilirsin. Öncelikle sadece kendini aç bırakarak, sağlıksız bir şekilde kilo vereceğini unutma. Sağlıklı kilo vermek çok önemli; çünkü hiçbirimiz o kadar emek verdikten sonra çok hızlı bir şekilde yeniden kilo almayı istemeyiz. Bundan daha da önemlisi, kilo vermek uğruna sağlığımızı kaybetme ihtimalimiz söz konusu. İşte bu ihtimali ortadan kaldırmak için sağlıklı bir diyet ve beslenme programı ile kilo vermeye çalışmalısın. Aksi takdirde kiloyu, kas kütlenden verebilirsin ki bu istenmeyen bir şeydir. Uyguladığın beslenme ve egzersiz programı, kas kütleni kaybettirmeden yağ yakmanı sağlamalıdır. Dilersen kilo vermek için ne yapmalı konusunu maddeler halinde bir toparlayalım:

 • Gün içinde tükettiğin besinlerin, kalorilerinin farkında olarak daha az kalori almalısın.
 • Yağ yakımını hızlandırmak için hayatına daha fazla hareket katmalı, düzenli olarak egzersiz yapmalısın.
 • Bir gün içinde tükettiğin kalorinin, harcadığın kaloriden daha az olmasına özen göstermelisin.
 • Bilinçsiz diyet listelerinden uzak durmalısın. Her insanın vücudunun ayrı olduğunu ve dolayısıyla her insanın başka bir diyet programına ihtiyaç duyacağını unutmamalısın.
 • Bol bol su içmelisin. Çünkü su, tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur. Bu sayede öğünlerinde daha az yemek yersin. Ayrıca metabolizma hızına da katkıda bulunacağı için, sadece bol su içerek bile kilo kaybı yaşaman mümkündür.
 • Yemekleri yavaş yemeye ve iyi çiğnemeye özen göstermelisin. Doygunluk hissi için 20 dakika geçmesi gerektiğini unutmamalı ve öğünlerini, bunun farkında olarak tüketmelisin.

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı?

Kilo vermek isteyen bir insanın fit bir görüntüye ulaşması için, verdiği kiloları yağlarından vermesi gerekir. Yani ihtiyacı olan şey, aslında yağ yakımıdır. Ancak sağlıksız kilo verme yöntemleri, kişinin kas kütlesini kaybetmesine neden olur. Bu da hem sağlıksız bir fiziksel görüntüye hem de çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı kilo vermek için yapman gerekenlerle ilgili mutlaka bilgi sahibi olmalısın. İşte sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenler:  

Kalori hesabını düzgün tutmak

Kilo vermek için aldığın kaloriden daha fazlasını harcaman gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Ancak eğer kilo vermek için vücudunun ihtiyacı olan kaloriyi almazsan; vücudundaki kortizol hormonu artmaya başlar. Ve bu da kas yıkıcı bir ortam oluşturur. Yani sen kilo verdiğini sansan da, aslında yağ yakmamış, sadece kaslarını eritmiş olursun. Bu yüzden kilo vermeye çalıştığın dönemlerde, günlük kalori ihtiyacının sadece yüzde 20'si kadar bir kısıntıya girmen yeterli olacaktır.

Ağırlık antrenmanını düzenlemek

Düşük kalorili diyetlerde vücut kendini daha yavaş toparladığı için, ağırlık antrenmanının da buna göre değiştirilmesi ve düzenlenmesi gerekiyor. Bu yüzden kilo vermeye çalıştığın dönemlerde, ağırlık antrenmanı sırasında çalışma frekansını ve hacmini azaltmalısın. Aksi takdirde yağ yakımı yerine kas kaybı yaşayabilir ve hatta sakatlanabilirsin. Vücuduna fazla yüklenmemelisin.

Ara vermek

Kilo vermek için sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı yaparken, kendine izin vermeyi de unutmamalısın. Haftada 1 gün kendine izin vererek, normalde aldığından biraz daha fazla kalori alabilirsin. Çünkü bunu yaptığında vücudunu şaşırtmış ve kortizol miktarını da azaltmış olacaksın. Mesela, sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir ürün olan Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr, kas kaybetmeden kilo vermek isteyenler için oldukça ideal bir seçenek.

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?

Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler?

En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.