Koşu Bandında Yağ Yaktıracak 7 İpucu

Koşu, hiç şüphesiz yağ yakıcı egzersizler deyince akla ilk gelen spordur. Üstelik bu spor, evlerimizde yer verebileceğimiz koşu bantları sayesinde ayağımıza kadar gelmekte ve her koşulda egzersiz yapmamıza olanak sağlamaktadır. Peki, koşu bandında yağ nasıl yakılır? Öncelikle, tıpkı diğer egzersizlerde olduğu gibi koşuda da sadece egzersiz yapmanın yağ yakımına neden olmayacağını unutmamak gerek. Yani yağ yakmak için, mutlaka yapılan egzersiz sağlıklı bir diyet programı ile desteklenmeli. Ayrıca bu diyete, yağ yakan besinler ilave edilerek onların yardımından da faydanılanabilir. Şimdi, koşu bandında yağ yakmak konusuna geri dönelim. Bazı basit ip uçları sayesinde sen de koşu bandında koşarken daha fazla yağ yakabilirsin. İşte, sana koşu bandında yağ yaktıracak bazı ipuçları.

 

Bilinen yöntemleri karıştırmalı ve vücudunu şaşırtmalısın

Kilo vermek için daha fazla kalori yakmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bunu yapmanınsa antrenman yoğunluğunu ya da süresini artırmak gibi iki farklı yolu bulunuyor. Antrenman yoğunluğunu artırdığında daha çabuk yorulacağın bir gerçek. Süresini artırdığında ise muhtemelen daha çabuk sıkılacaksın. Peki, ne yapmak gerek? Koşu bandında bazı günlerde 20 dakikalık hızlı koşular yaparken, bazı günler daha yavaş ve daha uzun süre koşabilirsin. Bu sayede hem sıkılmayacak hem de vücudunu şaşırtarak yağ yakmasına yardımcı olacaksın.

 

Hızını değiştirmelisin

Günlük koşu antrenmanların sırasında, hızını 30 saniye boyunca artırıp sonra normal hızında antrenmanını tamamlayabilirsin. Bilimsel araştırmalar, yapacağın bu hız değişikliklerinin daha hızlı yağ yakmana yardımcı olacağını söylüyor.

 

Nabzını artırmalısın

Koşu bandında koşarken, nabzının durumundan da haberdar olmalısın. Çünkü yağ yakımı bünyeden bünyeye farklılık göstermekle birlikte belirli bir sayıdan sonra yağ yakımına başlar. Bu rakam genelde; kadınlarda 130, erkeklerde ise 145 civarındadır. Bu nedenle vücudunun yağ yakmaya başlaması için nabzını artırman şart.

 

Eğimli koşuları unutmamalısın

Tıpkı günlük yaşamdaki gibi eğimli koşular ve tepe koşuları, daha zorlayıcıdır. Bu da daha fazla yağ yakmak anlamına gelir. Bu nedenle zaman zaman eğimli koşular yaparak yağ yakma sürecini destekleyebilirsin.

 

Koşu rutinini değiştirmelisin

Bazı günlerde aynı sürede koşmana rağmen kendini daha yorgun hissedebilirsin. Böyle zorlandığın zamanlarda akışına bırak ve daha az süre koş. Emin ol bu, kilo verme sürecine daha fazla yardımcı olacak.

 

Farklı egzersizleri de atlamamalısın

Bilimsel araştırmalar, hedeflere ulaşabilmek için farklı egzersizler yapmak gerektiğini söylüyor. Bu nedenle, her gün aynı şeyi yapmamaya özen göstermelisin. Programına esneme hareketleri ve direnç egzersizleri gibi farklılıklar katarak yağ yakma sürecini desteklemelisin.

 

Yağ yakan besinler tüketmelisin

Koşu bandında koşmadan önce, yağ yakımına destek olacak yağ yakan besinler veya yağ yakımını destekleyen takviyeler kullanabilirsin. Bu sayede hem performansını artırabilir hem de daha hızlı yağ yakabilirsin.

 

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Kardiyo Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yağ Yakıcı Doğal Besinler Nelerdir?

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder