Lif Nedir? Lifli Yiyecekler Nelerdir?

Lif, besinlerin bağırsak enzimleri tarafından vücudumuzdaki sindirilemeyen kısmıdır. Lifler, suda çözünebilen lifler ve suda çözünemeyen lifler olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki lif türünün de, farklı rahatsızlıkların tedavisi için farklı faydaları vardır. Suda çözünebilen lifler, kan şekerinin sabitlenmesi ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Suda çözünemeyen lifler ise, kabızlık, hemoroid, sindirim sistemi hastalıkları gibi riskleri azaltmak için kullanılmaktadır.

Bir insanın günlük olarak alması gereken lif miktarı, her 1000 kalori için 14 gramdır. “Lifli yiyecekler nelerdir?” sorusunu cevaplamadan önce, iki farklı lif çeşidini açıklayalım.

Suda çözünebilen lifler

Bu lif türü, bağırsaklarda çözülerek jel kıvamına dönüşür. Bu jel ise, sindirim sisteminin hızını yavaşlatarak tokluk hissinin daha uzun sürmesine yardımcı olur. Suda çözünebilen besin lifleri, kandaki kolesterol düzeyinin korunmasını ve yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dalgalanmalarının önlenmesini sağlar. Peki suda çözünebilen lifler hangi besinlerde bulunur?

  • Yulaf kepeği, yulaf ezmesi, pişmiş ya da kahvaltılık gevrek biçimindeki arpa gibi tam tahıllar,
  • Kuru erik, armut ve narenciye meyveler, nektarin, şeftali, elma, muz ve böğürtlen,
  • Sarı veya yeşil mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller,
  • Brokoli, brüksel lahanası, havuç gibi sebzeler.

Kısaca toparlayacak olursak; elma, portakal, kayısı, muz, böğürtlen, kiraz, greyfurt, şeftali, ananas, armut, erik, çilek, mandalina, brokoli, havuç, mısır, bezelye, domates, kabak, patates; lif bakımından zengin besinlerdir.

Suda çözünemeyen lifler

Gıdalar yoluyla alınan suda çözünemeyen lifler, bağırsak boyunca sindirilmeden hareket eder. Bu lif türü, bağırsak hareketlerine yardımcı olur ve kabızlığı önler. Ayrıca tokluk hissini uzattığı için de diyet yapanlara uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Peki suda çözünemeyen lifler hangi besinlerde bulunur?

  • Şalgam, pancar, karnabahar, Brüksel lahanası, havuç gibi çiğ sebzeler,
  • Brokoli, yeşil fasulye, salatalık, soğan, lahana, kereviz, domates, patlıcan, biber, mısır gibi yeşil yapraklı sebzeler (Çiğ tüketmek gereklidir),
  • Elma kabuğu, kiraz, üzüm, ananas, portakal, kavun, erik, çilek gibi kabuklu, çekirdekli meyveler,
  • Buğday kepeği, çavdar ve kahverengi pirinç gibi tahıllar.

Kısaca toparlayacak olursak; buğday kepeği, yulaf kepeği, kuru havuç, gevrek ekmek, buğday tohumu, kepekli çavdar, bezelye, soya fasulyesi, patlamış mısır, fıstık, kuru şeftali, badem, mercimek, arpa unu, müsli, üzüm, ceviz, kepekli makarna, soğan; lif bakımından zengin besinlerdir.

Lif nedir, lif çeşitleri nelerdir, lifli yiyecekler nelerdir, lif bakımından zengin besinler hangileridir gibi soruları yanıtladıktan sonra; son olarak lifli gıdalar bizim için neden önemli sorusuna bir bakalım.

Lif içeren besinler tüketmek neden önemlidir?

Besin lifi üzerine yapılan araştırmalar, düzenli olarak lifli gıdalar tüketmenin, kalp ve damar hastalıkları; şeker hastalığı ve sindirim sistemi hastalıkları gibi riskleri ciddi biçimde azalttığını ortaya koyuyor. Ayrıca lifli gıdalarla beslenen kişilerin yaşam kalitesi ve de yaşam süresi artıyor. Lif, tüm bu faydalarının dışında bir de organlarda oluşan iltihapların azalmasına; kanserojen maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Lif bakımından zengin gıdalar, vitamin ve mineral bakımından da zengin olduğu için, genel olarak sağlığımızı da olumlu yönde etkiliyor.

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder