Müzik Eşliğinde Antrenman Yapmanın Yararları

Müzik ruhun ve aynı zamanda bedenin de gıdasıdır! Daha iyi sonuçlar elde edebilmek, daha uzun süreli çalışabilmek, motivasyonunu yükseltmek için ihtiyacın olan en önemli şeylerden bir tanesi müzik. Yaptığın bir işte gücün bittikten sonra seni motive eden o şeyden sonrasını hatırla; dört elle tekrardan işine sarıldın. İşte spordaki en büyük motivasyon kaynaklarından bir tanesi, müzik!

Tarih öncesi piramitler gibi büyük yapılarda, kürek çekilen büyük gemilerde davul çalındığı bilinir. Bu uzun süreli çalışabilmek için bir motivasyon kaynağıdır. Hala “Spor yaparken müzik dinlemenin faydası var mı?” diye aklında soru işaretleri varsa biraz da verilere ve dikkat etmen gereken şeylere bakalım.

Yapılan araştırmalar müziğin antrenman üzerindeki etkisini gözle görülür bir biçimde ortaya koyuyor.

California State Üniversitesi’nde yapılan “Effects Of Self-Selected Music On Strenghth, Explosiveness And Mood” isimli araştırmada, antrenman sırasında sevdiği şarkıları dinleyen sporcuların performansının gözle görülür bir şekilde arttığı sonucu çıktı.

Journal of Sport and Exercise Psychology tarafından yayınlanan ve Sporcu Psikoloğu Costas Karageorghis’in yaptığı bir araştırmada elde edilen bulgular, antrenman esnasında müzik dinleyen sporcuların %15 daha dayanıklı olurken, %10 daha yorulduğunu ortaya koydu.

Ayrıca müzik bir nevi ağrı kesici görevi görüyor.

Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’nden David Levitin, ekibi ile yaptığı araştırmada, antrenman esnasında sevilen müzikleri dinlemek; beyindeki belli duygu bölgelerinin uyarılmasını sağlayarak, ağrı kesici bir kimyasal olan opiodin salgılanmasını destekliyor. Bu da ağrı hissetmeden uzun süreli spor yapmaya yardımcı oluyor.

Beden ısısına etki ediyor.

Bas ve davul gibi daha düşük frekanslı olan müzikler bedeni daha fazla ısıtırken, ruhani müzikler serinlik hissi yaratmaya yardımcı oluyor. Eğer yaz günü ve açık havada antrenman yapacaksan, bu bilginin ışığında yapman yararlı olacaktır.

Birçok ünlü sporcunun rutinleri arasında müzik dinlemek var.

Örneğin, yüzücü Michael Phelps’in yarışma öncesi rutinleri arasında müzik dinlemek yer alıyor. Motivasyonunu yükseltmek için hip-hop tarzı; Eminem, Jay-Z gibi sanatçılarının parçalarını dinlediği biliniyor. Mesela tenisçi Ana İvanoviç “Her zaman maç öncesinde müzik dinlemem için 15 dakikamın olmasını isterim” diyor.

İyi bir antrenman için, iyi müzikler şart!

Motive bir şekilde, uzun süreli ve yorulmadan spor yapmak istiyorsan iyi bir playlist’in olması şart. Eğer spor salonundaki çalan müzikleri beğenmiyorsan; en acilinden kendine bir playlist oluştur.

Nasıl müzikler seçmelisin?

Brunel Üniversitesi’nde Spor Psikologu Costas Karageorghis’tan tarafından yapılan araştırmaya göre müziğin kalp ritmindeki etkileri ortaya konmuştur. Bu araştırmalarının ışığında bir şarkının kişiyi etkilemesinin 4 etkeni vardır, bunlar: çağrışım, kültürel yakınlık, ritim ve müzikalitedir. Ek olarak dikkat etmen gereken şeyler şunlar:

• Hüzünlü şarkılar yerine, dinamik şarkılar tercih etmelisin. En azından melodik ve armonik yapısı buna uygun olmalı.

• Dinlediğin müzik ve yaptığın egzersiz, ritmik olarak birbirini tamamlamalı.

• Eğer salonun müziğini dinliyorsan veya evde egzersiz yapıyorsan, müzik her taraftan eşit bir şekilde duyulmalı.

• Örneğin müzikteki metronom sayısını 105 seçtiysen, kalp ritmini de egzersizinle bu sayıya yakın bir şekilde düzenlemelisin.

• Antrenmanının doruk noktalarında ritmik olarak yüksek parçalar dinlemelisin.

• Gevşeme esnasında daha yavaş müzikler dinlenmelisin. (Anne karnındaki kalp hızı olan 72 vuruş bunun için idealdir.)

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder