Ofiste Çalışanlar Nasıl Beslenmelidir?

Beslenme başlı başına önemli bir konu olduğu gibi; bu önem yoğun ve stresli ofis hayatında iki katına çıkmaktadır. Çünkü ofis hayatındaki hareketsizlik, yoğun stres, sağlıksız besinler insan sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Sağlıksız beslenme sonucunda kanser türleri, metabolizma rahatsızlıkları, insülin direnci, obezite gibi sıklıkla karşılaşılan problemler yaşanmaktadır. İstenmeyen sağlık sorunları ile karşılaşmamak için günlük hayatımızda beslenmeye gösterdiğimiz önemi ofiste de göstermeliyiz. En basitinden bir öğün atlamak bile bir sonraki öğünde daha fazla yemene neden olacaktır. Bu da gereksiz kilo alımı demektir. İşte sağlıklı bir yaşam için ofis hayatında dikkat edilmesi gereken beslenme önerileri.

Bol bol su içilmeli

Vücudumuzun %70’inin su olduğunu düşününce, su hayatımızın vazgeçilmezlerindendir. Ve faydaları oldukça fazladır; böbrek ve karaciğerdeki yükü azaltır, eklemler için yararlıdır, cildi güzelleştirir, vücut ısısını dengeler, vücudu zararlı maddelerden arındırır. Bu yüzden sık bir şekilde su tüketilmeli, çalışma masasının üzerinde her zaman su bulundurulmalıdır.

Kahvaltı oldukça önemli

Tek yönlü olmayan, yeşilliklerin, süt ürünlerinin bulunduğu bol çeşitli bir kahvaltı zinde bir günün birinci adımıdır. Kahvaltıda alınan proteinler, antioksidanlar, Omega 3’ler iş hayatında konsantrasyonu arttırmaktadır. Ayrıca kahvaltında karbonhidratı düşük gıdalara yer vermek, konsantrasyon artmasına ve yorgunluğun azalmasına da yardımcı olur.

Posalı beslenmeye öncelik verilmeli

Lifli beslenme tokluk süresini arttırarak abur cubur tüketiminin önünde büyük engeldir. Bunun yanı sıra masa başı çalışanlarda sıkça görülen kabızlık rahatsızlığının düzelmesine yardımcı olur. Bu yüzden gün içerisinde tüketilen besinlerde lifli gıdalara öncelik verilmelidir.

Masa başında yemek yenmemeli

Bu bir zorunluluk değil, fakat gün içerisindeki hareketsizliği düşününce bu senin için oldukça yararlı bir eylemdir. Yemeği ofise söylemektense, yürüyerek farklı yerlerde yemek yemen vücudun kan akışını devam ettirerek metabolizmayı çalışır halde tutman için yararlıdır.

Ara öğünler atlanmamalı

Tabii ki bu ara öğünlerin sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir şekilde tüketilen ara öğünler, sürekli olarak çalışır durumda kalan bir metabolizma demektir.  Bu ara öğünler arasında süt, ayran ve yoğurt gibi süt ürünleri, kuru ve taze meyveler, sağlıklı kuru yemişler, tam tahıllı bisküviler yer alabilir. Eğer sürekli olarak ara öğünler atlanıyorsa, küçük paketler halinde ofis masasında, ceplerde bulundurulabilir.

Fazla çay ve kahve tüketilmemeli

Ofis çalışanları gün içerisinde sıkça çay, kahve ve gazlı içecekleri tüketirler. Fakat bu içecekler, su içme isteğini önemli ölçüde azaltır. Bu da dirüetik etkiyi arttırarak (idrar sökücü özellik) vücudun su yönünden dengesini bozmaktadır. Vücuttaki su miktarının azalması, konsantrasyon problemlerinin ortaya çıkması demektir. Çay ve kahve yerine, taze ve doğal meyve suları ve maden suyu tüketilebilir.

Ve en önemli konu; kesinlikle hareketsiz kalınmamalı

Kan akışının devamlılığını sağlamak oldukça önemli bir konu. Bu yüzden ofis içerisinde hareketsiz kalınmamalıdır. 20 dakika aralıklarla kısa yürüyüşler yapabilirsin; vücudunun farklı bölgeleri belirli aralıklar ile hareket ettirebilirsin. Bu tarz küçük hareketler vücudun kan akışının devamlılığını sağlayacaktır.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder