Ofiste Yapabileceğiniz Esneme Hareketleri

Ofis hayatı ne yazık ki, genellikle minimum hareket ve maksimum enerji harcamayı gerektiriyor. Dolayısıyla birçok ofis çalışanı, gününün tamamını oturarak geçirmek durumunda. Gün boyu oturmak ise, elbette vücudumuza ve çeşitli kas gruplarımıza zarar veriyor. Neyse ki bu zararı en aza indirmek için yapılabilecek bazı basit esneme hareketleri var.

İşte hem ofis yaşamını kolaylaştıracak hem de gün içinde rahatlamanı sağlayacak; ofis içinde yapabileceğin bazı esneme hareketleri.

Boyun için:

Her ofis çalışanı, masa başında otururken; ya da özellikle stresli toplantılardan önce boynunu rahatlatacak ve uygulaması son derece kolay olan esneme hareketlerini yapabilir. Bunun için yapman gereken tek şey, otururken sırtını düzleştirdiğinden emin olmak. Ve boyun kaslarının gerildiğini hissedecek şekilde çok yavaş hareketlerle büyük daireler çizmek.

Sırt için:

Masa başı çalışan insanların en çok zarar gören kas grupları, sırtındakilerdir. Bu yüzden gün içinde düzenli olarak sırt esnemelerini yapmakta fayda var. Sırtı rahatlatmak ve sırt bölgesindeki kas gruplarını esnetmek için sırasıyla izlemen gereken adımlar şu şekilde:

Oturur pozisyondayken iki kolu yukarı kaldırmak; kollar yukarıdayken çeneyi aşağı ve yukarı doğru yavaşça hareket ettirmek; bunu yaparken de göğüsle birlikte yukarıdaki kolları geriye doğru açmak.

Omuzlar için:

Uzun saatler boyunca oturan bir insanın üst gövdesinde bulunan birçok kası da hareketsiz kalıyor demektir. Bu hareketsizlikten nasibini alan tek yer sırt değil; bir de omuzlar var. Omuzları rahatlatmak için, oturur pozisyondayken dirseklerini hafifçe bükmen ve son derece yavaş hareketlerle omuzlarınla daireler çizmen yeterli.

Göğüs için:

Masa başı oturmak, en çok da göğüs kaslarının gerilmesine neden oluyor. Çünkü bu pozisyondayken sürekli olarak öne eğilme durumu söz konusu. Göğüs kaslarını rahatlatmak ve esnetmek için, oturur pozisyondayken, sırtını sandalyenin arkasından geriye doğru esnetmen; bunu yaparken kollarını da geriye doğru bastırarak baskıyı artırman yeterli.

Bel için:

Tüm gün oturmaktan dolayı sıkışan bel bölgesi kaslarının da rahatlamaya ihtiyacı var. Ancak bel bölgesi kaslarını esnetmek için ayakta olman gerekiyor. Bunun için sırasıyla şu adımları izlemen yeterli:

Ayaktayken bir eli masaya koymak ve o elden destek almak; diğer kolu ise yana doğru açarak gövdenin yan kısmının gerildiğini hissetmek. Ve elbette bu hareketi her iki taraf için de uygulamak.

Ayrıca yine ayaktayken ayak parmak uçlarına doğru eğilerek, hem bacakların arkasındaki kas gruplarını hem de bel bölgesini esnetebilirsin.

Bacaklar ve ayak bilekleri için:

Masa başı çalışırken hareketsiz kalan kas gruplarından biri de, elbette bacaklardakiler. Ayak bilekleri ve bacakları esnetmek ve rahatlatmak için yapman gerekenler ise; sırasıyla şu şekilde:

Oturur pozisyondayken ayaklarını birleştirerek ayak parmaklarını yavaşça önce kendine doğru çekmek (Bunu yaparken bacaklar bükülmemeli, dümdüz kalmalı). Ardından ayak parmaklarını öne doğru uzatmak ve serbest bırakmak.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder