Protein Bar Nedir? Faydalı Mıdır? Ne Sıklıkta Tüketmeliyiz?

Protein bar, protein ağırlıklı beslenmeyen- beslenemeyen ve protein tozu tüketmeyen kişilerin tercih ettiği bir yiyecektir. Taşınabilir ve lezzetli olması, onun başlıca sevilme sebeplerindendir ve tüketimi oldukça yaygındır. Eğer sen de “protein bar nedir, faydaları nelerdir ve nasıl tüketilir?” diye merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et. Keyifli okumalar!

 

Protein bar nedir?

“Protein bar nedir?” sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; protein barlar yüksek protein ve enerji içerikli yiyeceklerdir. Tat ve görüntü olarak nitelendirdiğimiz zaman çikolatalara benzemektedir. Protein barların tercih edilmesinin en büyük sebebi, tatlarıdır. Tatlarından dolayı kolay bir şekilde tüketilirler. Protein bar alırken kalori miktarına mutlaka dikkat edilmelidir. Kalori içerikleri üründen ürüne farklılık gösterebilmektedir.

 

Protein bar nasıl kullanılır?

“Protein bar nasıl kullanılır?” sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; protein barlar spordan 30 dakika önce ve 30 dakika sonraya kadar tüketilebilir. Protein bar satın alırken içeriğindeki protein miktarı, hangi tarz fiziksel antrenmanlar için kullanacağını da belirler. Bazı barlar düşük enerji harcatan sporlar için uygun olsa da vücut geliştirme için uygun olmayabilir.

 

Protein bar fiyatları

Protein bar fiyatları üründen ürüne farklılık gösterebilmektedir. Tekli ve toplu olarak satılabilmektedir. Tekli barlar 5 TL’den başlayarak 20 TL’ye kadar artış gösterebilmektedir. 12 adetli ve 24 adetli satılabilen bu barlar, 70 TL’den 300 TL’ye kadar piyasada mevcuttur.

 

Protein barlarda hangi protein türü tercih edilmektedir?

Protein barlarda genellikle izole whey proteini veya soya proteini kullanılmaktadır.

 

Protein barın faydaları ve avantajları

Protein barın faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Kolay bir şekilde protein alımı sağlar.
  • Protein içeriğiyle kas oluşumunu destekler, kas yıkımını engeller.
  • Protein bar, diğer protein kaynaklarına göre daha lezzetlidir.
  • Antrenman öncesinde alınması durumunda iyi bir enerji kaynağı olabilmektedir.
  • Bunlara ek olarak protein içerikli olmasından dolayı proteinin tüm faydalarını taşımaktadır.

 

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder