Protein Bar Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Merak Edilenler Bu Yazıda!

Bu yazımızda sporcular arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan protein barlar ile ilgili tüm merak edilenleri paylaşacağız. Protein bar nedir? Faydaları nedir? Nasıl kullanılır? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Protein bar nedir?

Protein barlar içerisinde 20 ile 30 gram arası soya veya Whey protein barındıran destekleyici besinlerdir. Protein barları iki kategoriye ayırmak doğru olur. Birincisi, ara öğünlerde tüketilen karbonhidrat ağırlıklı olanlar; ikincisi, karbonhidrat ve yağ oranı az olan ve antrenmandan sonra sporcunun protein ihtiyacını karşılayanlardır.

Protein barlar, protein tozu gibi hazırlama derdi olmadığı için ve güzel tatları yüzünden tercih edilirler. Meyvelisi, çikolata kaplısı ve kuru yemişlisi gibi birçok türü bulunur.

Protein bar tam olarak ne işe yarar?

Vücudumuzun organlarımızı ve kaslarımızı işler durumda tutabilmesi için proteine ihtiyaç duyarlar. Vücudumuzun protein ihtiyacını doğal yollardan karşılanmıyorsa, protein barlar gibi ek besinler ile destek alınabilir.

Yani protein barların birincil amacı, vücudun protein ihtiyacını karşılamaktır. Genellikle sporcular tarafından, protein miktarı yüksek, karbonhidrat miktarı düşük olanlar tercih edilir.

Protein barların faydaları nelerdir?

Günlük tempomuzda yeteri kadar ve sistemli beslenememek, vücudun karbonhidrat, vitamin ve protein açısından yoksun kalmasına, performans düşüşüne ve gelişimin durmasına sebebiyet verebilir. Bu anlarda, protein barları vücudun alması gereken protein, karbonhidrat ve proteinler için ek besin olarak en büyük kurtarıcıdır.

Ayrıca kolay tüketilebilir, taşınabilir olması, öğünler arasında tüketilerek iştahı kontrol altına alınabilmesi protein barlarının en önemli faydalarındandır.

Protein barı kimler kullanabilir?

Protein barın protein tozundan teknik olarak bir farkı yoktur. Tıpkı protein tozu gibi ilave besindir. Bu yüzden antrenman için günlük protein ihtiyacı olan herkes kullanabilir.

Protein bar nasıl tüketilmelidir?

Kesinlikle vücudun ihtiyacı olan değerler bilinmelidir.  Antrenörüne veya sağlık uzmanına danışarak günlük ihtiyacın olan protein miktarını bilmende fayda var. Tüketim zamanına gelirsek, antrenmandan 30 dakika önce veya 30 dakika sonrasında tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Her üründe olduğu gibi satın alınacak olan protein barın besin değerleri bölümüne dikkatlice bakılmalıdır. Şekersiz veya doğal tatlandırıcılı olan, trans yağ bulunmayan markalar tercih edilmeye özen gösterilmelidir. Kalori miktarına da özellikle dikkat edilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan kalori hesabını en iyi şekilde yapmaya özen gösterilmelidir; aksi takdirde protein barların yararından çok zararı görülebilir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder