Protein Tozu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılır?

Protein tozu kullanımı, protein ihtiyacını karşılamak isteyen sporcular için sıkça tercih edilen bir yöntem. Fakat yanlış protein tozu kullanımı; kilo, gelişim sağlayamama gibi birçok istenmeyen sonuca neden olabilir. Bu yüzden protein tozu ne zaman içilir, protein tozu nasıl kullanılır gibi konular hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. İşte protein tozu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler.

Protein tozu ne zaman içilir?

Protein tozu ne zaman içilir sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Hedeflere göre protein tozu kullanımı birbirinden ayrılmaktadır. İşte protein tozu kullanım zamanları...

Sabahları kalkar kalkmaz: Uyku esnasında vücudumuz, büyüme hormonu salgılayarak gelişim gösterir. Bu hormonun salgılanması esnasında vücuttaki besin kaynakları tüketilmektedir. Besin kaynaklarının azalması, bünyemizin besinsiz kalması demektir. Kahvaltının uzun sindirimi, vücudu besinsiz bırakacağı için sabahları kalkar kalkmaz protein tozu kullanılabilmektedir. 30-35 dakika aralığında bu kullanım türü ile vücut protein tozu isteğini karşılar.

Öğün aralarında: Öğünler arasında protein tozu kullanımı, gün içinde besinsiz kalmak istemeyenler için sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Bu şekilde vücudun besin ihtiyacı karşılanarak kas kaybı engellenir.

Antrenman öncesi: Antrenmandan 45 dakika önce içilen protein tozu, protein ve kalori ihtiyacını karşılayarak kas oluşumunu ve enerjiyi destekler; yani kas kaybına engel olur.

Antrenman sonrası: Antrenmandan sonra hemen içilen protein tozu, hasar gören kasların protein ihtiyacını gidermek için doğru zamandır. Antrenman sonrasında yıkıma geçen kaslar, proteine ihtiyaç duymaktadır. Antrenmanın hemen sonrasında içilen protein tozu, bu ihtiyacı tam anlamıyla karşılar.

Gece yatmadan önce: Sabah kalkar kalkmaz ve akşam yatarken kullanın protein tozu aynı mantığa dayanmaktadır. Yani gece boyunca salgılanan büyüme hormonunun yakıtını, akşam yatarken sağlamak gibidir. Yavaş emilime sahip olan kazein protein tozu kullanmak, vücudu gece boyunca besinsiz bırakmamak demektir.

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Protein tozunun kullanım zamanları kadar protein tozu çeşitleri de önemlidir. Çünkü protein tozlarının kullanım zamanları farklılık göstermektedir.

Whey Konsantresi: Ekonomik protein tozu çeşitlerindendir. Diyet yapanların protein tozu ihtiyacını karşılamak için idealdir. Öğün aralarında ve antrenman öncesinde kullanımı yaygındır. Fakat antrenman sonrası da alınabilir. Hızlı bir şekilde kana karıştığı için kas gelişimini en hızlı şekilde destekler.

Mutlaka incele: Whey Protein Tozu

Whey İzolesi: Whey izolesi, tıpkı whey konsantresi gibi hızlı sindirilen bir protein çeşididir. İçeriği, konsantreye göre daha zengin olduğu için biraz daha pahalıdır. Diyetinde şeker ve karbonhidrat istemeyenler için idealdir. Antrenman öncesi ve sonrası kullanımı oldukça yaygındır. Hızlı bir şekilde kana karışmaktadır.

Mutlaka incele: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Kazein Protein: Kazein protein, %80 oranında sütte bulunan bir protein tozu çeşididir. İçeriğindeki amino asitler, onu iyi bir protein kaynağı yapar. Yavaş sindirimi, uzun süreli protein kaynağı olmasını sağlar. Gece yatmadan önce kullanıldığı gibi, whey protein ile birlikte antrenman sonrasında da kullanılır.

Soya Protein: İçeriğinde zengin amino asitler bulunan ve soya fasulyesinden elde edilen bir protein tozu çeşididir. Laktoz içeriği yoktur. Emilim olarak whey ve kazeinin ortasında durmaktadır. Bu protein çeşidini genellikle vejetaryenler kullanmaktadır. Kasların iyileşme sürecini hızlandırarak kan damarlarının genişlemesini sağlar. Bu sayede besinler kaslara hızlı bir şekilde ulaşır. Antrenmandan önce veya antrenmandan hemen sonra kullanılabilir. Soya fasulyesinden elde edilir.

Hidrolize Protein: Anabolik etkisi ve hızlı emilimi ile protein tozu çeşitleri arasında öne çıkan ve diğerlerine göre biraz pahalı olan bir türdür. Whey proteinin hidrolize edilmesi ile yapılır.

Mutlaka incele: Hydrocool 1.36kg Hydrolyzed %100 Whey Protein Isolate Chocolate

Yumurta Proteini: Yüksek kaliteli protein tozu çeşitlerinden bir tanesi yumurta proteinidir. İçeriğindeki albümin sayesinde kas gelişimini destekler. Gece tüketilmemesi gerekir.

Süt Proteini İzolesi: İnek sütü ile hemen hemen aynı değerlere sahip olan süt proteini, içeriğinde whey ve kazein barındırır. Fiyat olarak whey proteine göre biraz daha ucuzdur. Amino asit seviyesi ise yüksektir.

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?

Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler?

En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.