Spor Çantanda Neler Olmalı?

Eğer sporunu evde yapmıyorsan, spor salonuna giderken tam teçhizatlı gitmen gerekir. Çünkü ancak eksiksiz gittiğin spor keyifli olur. Biz de bu sebeple, spor çantanda mutlaka bulundurman gerekenleri senin için listeledik.

Her zaman yedekli gitmekte yarar var!

Terlemek sporun kaçınılmazıdır. Yedek tişört, şort, iç çamaşırı, çorap, alt eşofman, gibi kıyafetlerin mutlaka bir yedeğini bulundurmaya özen göstermelisin. Aşırı terlediğin zamanlarda kıyafetlerini değiştirmek isteyebilirsin; ya da kontrolün dışında gerçekleşen yırtılma, rahat edememe gibi durumlar olabilir. Bu yüzden yedek götürmek her zaman en iyisidir!

Besin takviyesi

Boş mideyle spor yapmak hem zararlıdır hem de antrenmanından tam verim alamamana neden olur.  Bu yüzden yanına protein barı veya küçük atıştırmalıklar alabilirsin. Burada dikkat etmen gereken en önemli nokta; küçük atıştırmalıkları antrenmandan 30 dakika – 1 saat öncesinde tüketmen gerektiği.

Havlu

İnsanlar spor yaparken doğal olarak terlerler. Bu ter, ister istemez spor aletlerine de bulaşır. Bu durumda kimsenin terine maruz kalmak istemezsin. Bu yüzden senin kullandığının ve terinin bulaştığı bir aleti, bir sonraki kullanan insan için temiz bırakman da çok önemli. Unutmadan! Eve gittikten sonra terli havlunu çantandan çıkararak yıkamayı unutma. Çünkü kapalı alanda kalan terli kıyafetler, mikrop üretirler.

Su matarası

Spor çantasının vazgeçilmezlerinden birisi de su matarasıdır. Su içmek, antrenman esnasında kaybedilen suyu kazanmak için mükemmel bir yöntemdir.

Ağırlık eldiveni

Eğer ağırlık çalışacaksan, ağırlık eldivenini kesinlikle unutmamalısın. Bu sayede hem ter nedeniyle dumbelların ve aletlerin elinden kaymasını önleyebilirsin hem de ellerindeki nasır oluşumuna bir son verebilirsin.

Telefon – ipod – MP3 çalar

Müziğin spor sırasındaki etkisi yadsınamaz! Enerjik ve dinamik bir şekilde spor yapmanın en önemli noktalarından bir tanesi de müziktir. Bu yüzden sen de kendi playlistini yapabilir yahut radyo dinleyebilirsin.

Naylon poşet

Şimdi “Naylon poşet ne alaka?” diyor olabilirsin. Ama nedenini açıkladığımızda sen de bize hak vereceksin. Eğer yanına yedek kıyafet aldıysan ve terleyen çamaşırlarını çantana koyuyorsan; onların da kirlenmesini istemezsin. Bu durumlardaki kurtarıcın ise bellidir: Naylon poşet.

Deodorant

Spor yaptıktan hemen sonra bir yere gitmen gerekiyorsa, yanında bulundurman gereken en önemli şeylerden birisi de deodoranttır. Deodorant, duş aldıktan sonra mis gibi bir başlangıç için büyük bir kurtarıcıdır.

Banyo malzemeleri

Genellikle spor salonlarının duşlarında duş malzemeleri bulunur. Fakat bunları kullanmak istemeyebilirsin. Bu yüzden duş jeli, şampuan, terlik, duş havlusu, saç kremi gibi duş malzemelerini yanına almayı unutmamalısın.

Spor giriş kartı

Çantadan hiç çıkmaması gereken bir numaralı şey tabii ki spor giriş kartı. Spor giriş kartını spor çantanın küçük gözünde tutarsan, hiçbir zaman kapıdan geri dönmek zorunda da kalmazsın. 🙂

Shaker

Antrenmandan sonraki ilk 30 dakika sporcu beslenmesi için oldukça önemlidir. Spor salonundan çıktıktan sonra sporcu gıdanı evde tüketmeye çalışırsan ve bu süre 30 dakikadan daha uzun sürerse, istenen etkiyi alamayabilirsin.

Toka

Eğer saçların uzunsa spor esnasında terleme nedenli olarak yüzüne yapışıp seni rahatsız edebilir. Bu yüzden yanında mutlaka yedek toka bulundurmaya özen göstermelisin.

Dezenfektan

Ağırlıklarla çalışıyorsan ve eldiven kullanmıyorsan, kesinlikle yanında bir dezenfektan bulundurmalısın.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder