Spor İçin En İyi Vaktin Sabah Saatleri Olduğunu Kanıtlayan 7 Bilgi

Birçok insan spor yapmak için zaman bulamamak gibi bahanelerin arkasına saklanır. Ama bunun aksine birçok insan da sporun en verimli şekilde günün hangi saatinde yapılması gerektiği üzerine düşünür, bu konuda araştırmalar yapar. Peki, gerçekten de spor yapmak için günün en iyi saati hangisidir? Egzersiz sabah mı yoksa akşam mı yapılmalıdır ve hangisi daha verimlidir?

 

Bu sorunun elbette keskin ve köşeli bir yanıtı yoktur. Çünkü spor yapmak, günün hangi saatinde yapılırsa yapılsın, kişiye inanılmaz önemli faydalar sağlar. Yani aslında sabah yapmanın da akşam yapmanın da şartlara göre çeşitli faydaları vardır. Önemli olan bu faydaları göz önünde bulundurarak, kendi koşullarına göre bir seçim yapmaktır. İşte bu konuda bir seçim yapmanda sana yardımcı olabilecek bir yazı. Spor için en iyi vaktin sabah saatleri olduğunu kanıtlayan 7 faydalı bilgi!

 

  1. Sabah sporu daha verimlidir

 

Sabah sporu, seni güne en iyi şekilde hazırlayacaktır. Çünkü sabahları sıcacık yatağından kalkarak spora gitmek, gerçek bir kararlılık ve disiplin ister. Dolayısıyla da spor için uyguladığın bu disiplin, tüm günü aynı kararlılıkla geçirmeni sağlar. Gün içinde yapacağın her ne varsa, sabah spor yaptığın için daha konsantre bir şekilde yaparsın.

 

  1. Sabah sporu uyku kalitesini artırır

 

Yapılan araştırmalar, sabahları spor yapan insanların akşam saatlerinde yapanlara göre daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olduklarını söylüyor. Bu yüzden sabahları spor yapmanız, uykunuzun düzene girmesine ve hatta uyku kalitenizin artmasına yardımcı olur. Kaliteli bir uyku ise yaptığınız sporun, diyetin sağlığınıza yansıması için oldukça önemli bir gerekliliktir.

 

  1. Sabah sporu daha fazla yağ yakımı demektir

 

Gece boyunca dinlenmiş, büyüme hormonu salgılamış ve karbonhidrat depolarını tüketmiş vücudumuzun, sabahları sahip olduğu tek enerji kaynağı depolamış olduğumuz yağlardır. Bu yüzden sabahları yapılan egzersizler, daha fazla yağ yakmak demektir. Yani sabahları aç karnına, kontrollü bir şekilde spor yaparak, daha hızlı kilo verebilirsin.

 

  1. Sabah spor yapmak güne stressiz başlamayı sağlar

 

Sporun stresi azaltarak vücuttaki mutluluk hormonlarını aktive ettiği artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Spor sırasında vücudumuzda salgılanan endorfin hormonu hem ruh sağlığının düzenlenmesine hem de vücuttaki ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Spor sonrasında ise vücutta mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanır. Serotonin, stresi azaltarak kişinin kendisini daha zinde ve mutlu hissetmesini sağlar. Bu yüzden sabah spor yapmak, güne stressiz ve mutlu bir başlangıç yapmak demektir.

 

  1. Sabah sporu daha kolay bir şekilde “rutin” haline gelir

 

Sabah spor yapma alışkanlığı, çok daha kolay edinilir. Ve bunu başaran insanlar, günlük rutinlerini korumak konusunda daha kararlı olurlar. Bu kararlılık, kişinin hem özel hayatına hem de iş hayatına son derece olumlu bir şekilde yansır. Sadece güne sabahları spor yaparak başladığın için, tüm günün ve insanlarla ilişkilerin oldukça pozitif bir şekilde ilerleyebilir.

 

  1. Sabah sporuna zaman ayırmak daha kolaydır

 

Sabah kalktığında, henüz günün yoğunluğu başlamadığı için sen de hiçbir negatif durum yaşamamış olursun. Yani hafızan ve zihnin tertemizdir. Ayrıca gün içinde çıkan aksilikler spora ayıracağın zamanı da elinden alamaz; çünkü daha aksilikler başlamamıştır bile. Bu yüzden normal uyandığın saatten daha erken uyanarak spor yapman, hem daha enerjik ve rahatlamış bir şekilde güne başlamanı sağlar; hem de buna zaman ayırmak için gün içinde bin bir takla atmanın da önüne geçer.

 

  1. Sabah sporu, daha fazla oksijen demektir

 

Sabahları spor yaparken, vücudun daha fazla oksijen alır ve kan dolaşımın da daha düzenlidir. Bu da psikolojik ve fiziksel olarak daha iyi hissetmek anlamına gelir. Bunun dışında sabah saatleri, yaşadığın yerde havanın en temiz olduğu zamanlardır. Yani özellikle de açık hava sporu yapıyorsan, sabah saatleri senin için en iyi zaman dilimidir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder