Spor Yaparken Karbonhidratlı Beslenme Faydalı Mıdır?

 

Spor Yaparken Karbonhidratlı Beslenme Faydalı Mıdır?

Spor yaparken istenen hedefe ulaşabilmek için, beslenme konusuna ayrıca özen göstermek gerekir. Çünkü doğru bir antrenman programı ancak kişiye uygun bir beslenme programı ile desteklendiğinde istenen sonuçların ortaya çıkmasından bahsedilebilir. İşte sporcu beslenmesi konusunda, oldukça önemli bir yere sahip olan önemli bir nokta daha vardır: Karbonhidratlı besinler. Spor yapan kişiler için protein almak ne kadar önemliyse karbonhidrat almak da o kadar önemlidir; önemli olmalıdır. Yani spor yaparken karbonhidrat kullanımı, bir olmazsa olmazdır. Çünkü kişinin spor yapmakla artan enerji ihtiyacını en iyi şekilde karbonhidratlar karşılayabilir. Bu yazımızda karbonhidrat faydaları, karbonhidrat zararları, karbonhidratlı besinler ve spor yaparken karbonhidrat kullanımı gibi konuları detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Dilersen, hemen başlayalım.

Spor yaparken karbonhidrat kullanımı

Spor yapan kişi eğer fit bir görüntüye ulaşma hedefiyle yola çıktıysa, kilo almaktan ve ona kilo aldıran yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışır. Kas kütlesini artırmak için beslenme programında bolca proteine yer verir veya protein tozu desteğiyle vücudunun bu ihtiyacını karşılamaya çalışır. Peki ya, karbonhidratlı besinler? Vücudumuzun proteinlere ihtiyacı olduğu kadar karbonhidratlara da ihtiyacı vardır. Elbette kilo vermek isteyen kişiler, karbonhidrat tüketimini diğerlerine göre daha sınırlı tutabilirler. Ancak önemli olan bu ihtiyacı yok saymamaktır. Çünkü spor yapan kişilerin günlük enerji ihtiyacı diğerlerine göre daha fazladır ve bunu karşılayabilmenin en iyi yolu da karbonhidratlı besinlerdir.

Karbonhidrat faydaları

Karbonhidrat faydaları

Karbonhidratlar, özellikle spor yapan kişilerin temel enerji kaynağıdırlar. Karbonhidratlar, spor sırasında kaslarımızda ve karaciğerimizde glikojen şeklinde depolanırlar. Vücuttaki glikojen depoları ne kadar doluysa spor performansı da o kadar yüksek olur. Burada bilinmesi gereken bir başka konu daha devreye girer: Karbonhidrat çeşitleri. Karbonhidratlar, basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratlar olarak ikiye ayrılırlar. Spor yapan kişilere fayda sağlayacak olanlar kompleks karbonhidratlardır. Çünkü kompleks karbonhidratların vücuttaki emilimleri yavaş olur ve bu da ihtiyaç duyulan sürekli enerji kaynağı oldukları anlamına gelir. Peki, kompleks karbonhidratlar nelerdir?

Kompleks karbonhidrat içeren besinler: Kepek, yulaf mısır, arpa, karabuğday, mısır unu, makarna, patates, tam tahıllı gevrek, bezelye, müsli, fasulye, mercimek...

Karbonhidrat zararları

Sporcu beslenmesi için kompleks karbonhidratlar tüketmenin oldukça önemli olduğunu yukarıda belirtmiştik. Çünkü kompleks karbonhidratlar hem sürekli enerji kaynağı olarak görev yaparlar hem de lif ve besin yönünden zengin olmaları, düşük glisemik endekse sahip olmaları, daha az kalori ile daha tok hissetmeyi sağlamaları, doğal olarak metabolizmayı uyarmaları gibi pek çok faydaları vardır. Peki, karbonhidratların zararları yok mu?

Karbonhidratların insan vücudu için zararlı olmasının en büyük nedenlerinden biri, işlenmiş karbonhidratların tüketilmesidir. Şekerli yiyecekler ve beyaz un, işlenmiş karbonhidratlara örnek olarak gösterilebilir. Bu tür besinler, kana çok hızlı karışırlar ve çok hızlı sindirilirler; bu da kan şekerinin ani bir şekilde yükselmesine ve sonrasında da çok hızlı bir şekilde düşmesine neden olur. Tüm bunlar, şeker hastalığına davetiye çıkarmak demektir.

Karbonhidratların zararlarından kaçınmak için özellikle beyaz pirinç, beyaz ekmek gibi karbonhidratlı besinlerin tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir. Çünkü aşırı karbonhidrat kullanımı hem sağlık için zararlıdır hem de rafine karbonhidratların vücuda zarar vermesine neden olur.

Görüldüğü üzere, spor yaparken karbonhidrat kullanımı çok ama çok önemli. Sağlıklı karbonhidratlar yeteri kadar tüketilirse hiçbir şekilde kilo almana sebebiyet vermezler. Çünkü sen spor yaparak aldığın bu enerjiyi zaten yakıyor olursun.

Eğer sen de antrenmanlardan aldığın sonucu hızlandırmak için bir karbonhidrat desteği almak istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Muscle Juice Revolution 5040 Gr- Strawberry

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Protein Tozu Fiyatları
Whey Protein Tozu
Protein Tozu Kilo Aldırır mı?
Protein Tozu Yararları
Yağ Yakıcı Egzersizler

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.