Spordan Sonra Mutlaka Yapman Gereken 7 Şey

 

Spor yapma sürecini antrenman öncesi hazırlık, antrenman ve antrenman sonrası olarak üçe ayırabiliriz. Birçoğumuz ilk iki adımı layıkıyla yerine getiriyor. Fakat üçüncü adımı yani spor sonrası kısmını çok az kişi yapıyor. Bunun nedeni ise bu sürecin antrenman ile sonuçlandığını düşünmemizdir.

Fakat yapılan sporu tam anlamıyla vücudumuzda hissetmek ve ağrıların oluşmasını önlemek istiyorsak antrenman sonrası yapılması gerekenler, antrenman öncesi hazırlık kadar önemlidir. Spor yaptıktan sonra ne yapılmalıdır? Diyorsan yazımıza göz atmanda fayda var.

Mental ve fiziksel olarak rahatlanmalı, sakinleşilmeli

Spor bittikten sonra vücut normal koşullarına geri döndürülmelidir. Bunlardan en önemlisi kalp atışlarıdır. Birçoğumuz antrenman bittikten sonra spor yapma sürecinin bittiğini zannederiz fakat durum tam olarak öyle değildir. Eğer hamlama hissetmek, kas ağrıları yaşamak ve yorgun hissetmek istemiyorsan mutlaka kalp atış hızını normale döndürmen gerekir. Bu vücuda endişelenecek bir şeyin olmadığını söylemek gibidir. Kalp atış hızı nasıl düşürülür? diyorsan şöyle cevaplayalım; düşük tempoda kardiyo, bisiklet, yürüyüş ile antrenmanını tamamlayabilirsin.

Su tüketimi unutulmamalı

Antrenman sonrasında tıpkı kalori kaybettiğimiz gibi su da kaybederiz; bundan dolayı vücudumuz suya ihtiyaç duyar. Dehidrasyon yaşanmaması için ve vücudun işleyişinde aksaklıklar olmaması için mutlaka 3 bardak civarı su içilmelidir.

Terli kıyafetler ile gezilmemeli

Acelesi olan birçok kişi antrenmanını bitirdikten sonra terli kıyafetleriyle hemen spor salonunu terk ediyor. Terli kıyafetlerle gezmenin seni rahatsız etmesinin yanı sıra, vücudunda bakterilerin ve sivilcelerin oluşumuna sebebiyet vereceğini unutmamalısın. Bu yüzden spor bittikten sonra mutlaka duş almalı ve spor çantasında bulunan yeni kıyafetlerini giymelisin.

Esneme hareketleri yapılmalı

Antrenman sonrasında yapılan esneme, en az öncesinde yapılan esneme kadar önemlidir. Çünkü antrenman esnasında kaslarımız kasılırlar. Esneyerek onları rahatlatabilir ve küçülmelerini engelleyebiliriz.

Ayrıca esnemenin; hareket aralığını ve esnekliği arttırmak, kasların uzamasını sağlamak, potansiyel hasarı azaltmak, kaslara doğru yol alan besinlerin ve kanın daha sağlıklı bir şekilde gitmesini sağlayarak kas ağrılarını azaltmak gibi çok önemli yararı vardır.

Duş ihmal edilmemeli

Antrenmandan sonra mutlaka duş alınmalıdır. Antrenmandan sonra duş almak hem vücutta hijyen sağlar hem de kasların iyileşme sürecine katkıda bulunur. Kaslara iyi gelmesinin sebebi ise kan dolaşımını arttırmasıdır. Mevsim şartlarına uygun bir şekilde soğuk suyla duş alman iyi olacaktır.

Spor Sonrası iyi beslenilmeli

Antrenman esnasında kalori harcarız. Birçok kişi verilen kaloriler tekrardan alınacak zihniyetiyle hiçbir şey yemez. Fakat bu doğru değildir. Spor sonrası 1,5 saat içerisinde protein ve kompleks yani basit karbonhidratlar tüketilmelidir. Bu sayede giden enerjini yerine koyarken, kaslarının onarılmasını sağlayacaksın.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek için şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Mutlaka uyunmalı

Spor sonrası günlük uykuyu atlamamak gerekiyor. Çünkü uyku esnasında büyüme hormonları salgılanır. Eğer düzenli olarak uyunmazsa, vücudun toparlanması gecikebilir.

Eller, vücuda ve yüze değdirilmemeli

Spor esnasında eldiven kullanılsa bile, eldivenlerin parmak bölümleri açıkta olduğu için birçok mikrop elimize geçer. Spor sonrası elleri yüzüne yani; burnuna, ağzına veya gözlerine dokundurmak bakteri ve mikropların bu bölgelere geçme ihtimalini arttırır. Bu yüzden spordan sonra duş alınsa da alınmasa da mutlaka ellerini yıkamayı unutma.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder