Süt Sporcular İçin Neden Önemlidir?

Spor yapmak tek başına antrenmandan ibaret değildir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, iyi dinlenmek, antrenmana ek olarak büyük önem arz etmektedir. Sütün sporcular için faydalarını düşündüğümüz zaman ise, beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Hadi gel birlikte süt sporcular için neden önemlidir, bakalım.

 

Sütün sporcular için faydaları

 

Süt spor ile ilgilenenler için oldukça önemli bir besin. Fakat farklı nedenlerden dolayı bazı kişiler tarafından kötülendi ve kötülenmeye devam ediyor. Bu nedenlerin başında ise yağlı olması ve bu yağın bağırsakların rahatsızlanmasına neden olması geliyor. Bu kısım bir yana dursun, sporcular için ne kadar önemli bir besin olduğuna değinelim.

 

1 litre sütte 32 gram protein bulunuyor. Bu da eğer sen ortalama olarak 70 kiloysan, günlük protein ihtiyacının %25’ini karşılıyorsun anlamına geliyor. Protein açısından katkısı bununla da bitmiyor. Süt, içeriğinde hem kazein hem de whey protein bulunduruyor. Kazein protein, vücut tarafından daha yavaş emilerek kas gelişimine ve amino asit emilimine katkıda bulunurken, whey protein daha kısa sürede emiliyor. Sağlıklı bir kasın formülünü düşündüğümüzde %35 protein, %50 karbonhidrat ve %15 yağ oranları göze çarpıyor. Bu oranlar ise yarım yağlı sütü işaret ediyor.

 

Sütün vücut geliştirmeciler ve sporcular için faydaları bunlarla da bitmiyor. Buna ek olarak süt, D, E, K, A vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, lactoferrin ile önemli vitamin ve mineral kaynağı. Özellikle sporcular yarım yağlı süt tercih ederek sütün birçok nimetinden yararlanabilirler.

 

Süt içeriği:

 

Sütün içeriğini biraz daha açmakta fayda var. İşte sütün içeriğinde bulunanlar ve faydaları…

 

Karbonhidrat: Süt, içeriğindeki laktoz ile tam bir enerji kaynağıdır.

BCAA: Valine, isoleucine ve leucine aminoasitleri açısından oldukça zengindir.

Kalsiyum: İçeriğindeki kalsiyum ile kemikleri güçlendirir, yağ yakımını hızlandırır.

Elektrolit: Sütte bulunan potasyum ve sodyum mineralleri kasların su kaybını önler.

Kazein: İyi bir kazein protein kaynağıdır. Kazein, whey proteine göre çok daha yavaş sindirilmektedir. Bu da uzun süreli olarak tokluk hissi yaşaman anlamına gelir. Buna ek olarak uyku gibi uzun süreli protein yoksunluklarında süt iyi bir protein kaynağıdır.

Yağ: 100 ml’lik sütte 1 ile 3 gram arasında yağ bulunmaktadır. Bu da tokluk hissi ve vücudun ihtiyacı olan yağ için oldukça önemlidir.

Su: Sütün %87’sinin su olduğunu düşündüğümüz zaman, kasların ihtiyacı olan su için oldukça iyi bir kaynaktır. Yeterli süt tüketimi ile yorgunluk hissi azalır ve kas onarımı hızlanır.

 

“Sütümün yanına, günlük protein ihtiyacımı karşılayacak güzel bir arkadaş arıyorum” diyorsan bu ürünümüze mutlaka göz at: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr – Chocolate Creme

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder