Taurin Nedir? Taurin’in Faydaları Nelerdir?

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler, taurin takviyesini mutlaka duymuş veya kullanmışlardır. Peki, taurin nedir, taurin ne işe yarar? Taurin; beyinde, kemiklerde, kalp kasında ve kan hücrelerinde yüksek oranda bulunan bir amino asittir. İlk kez 1827 yılında Friedrich Tiedermann ve Leopold Gmelin tarafından bir boğanın safra kesesinden elde edilmiştir. Vücutta zaten üretilmekte olan bu amino asiti, besinler yoluyla da almak mümkündür. Peki, taurin hangi besinlerde bulunur? Yumurta, süt ürünleri, kırmızı et, balık, istiridye, kalamar taurin içeren besinlere örnek olarak gösterilebilir. Bu yazımızda taurinin faydaları, taurin ne işe yarar gibi konuları detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

 

Taurin ne işe yarar?

Taurin isimli amino asit, kandaki mineral ve su dengesinin sağlanması için gereklidir. Vücut tarafından üretiliyor olsa da A vitamini, çinko ve B6 vitamini eksikliği gibi durumlarda yeteri kadar üretilemeyebilir. Taurin’in beyin ve sinir sistemindeki kalsiyum ve potasyum dengesinin düzenlenmesinde rol aldığı da bilinmektedir. Fiziksel ve zihinsel gelişimi destekler ve ayrıca vücutta su ve tuz dengesini sağlar.

 

Taurinin faydaları

Taurin’in vücudumuzda önemli işlevlere sahip olduğunu ve “taurin ne işe yarar?” sorusunun yanıtını öğrendikten sonra, bir de faydalarına göz atalım. İşte taurinin faydaları:

  • Taurin; zihinsel ve fiziksel fonksiyonların artmasını sağlar. Unutkanlığın azalmasına ve fiziksel gücün artmasına yardımcı olur.
  • Taurin, kalp kaslarını güçlendirerek kalbin çalışmasını düzenler ve destek olur.
  • Taurin eksikliği, kötü kolesterol seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Çünkü taurin, kan hücrelerinde bulunarak damar yapısının bütünlüğüne destek olmaktadır. Vücutta yeteri kadar bulunduğunda, kolesterol seviyesinin normal sınırlarda kalmasına yardımcı olur.
  • Taurin, beyin fonksiyonlarını artırır. Eksikliği durumunda dikkatsizlik, alkolizm, depresyon, hiperaktivite gibi problemler yaşanabilir. Taurin’in beyin ve sinir sistemindeki kalsiyum ve potasyum seviyelerinin dengelenmesini sağlaması, beyin ve sinir hastalıkları riskini azaltır.
  • Taurin, kemik gelişimini destekler ve kırıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

 

Taurin zararları

Görüldüğü üzere taurinin sağlığımız için birçok faydası vardır. Taurin vücudumuzda üretiliyor ve bazı besinler yoluyla alınabiliyor olsa da spor performansı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu için sporcular tarafından bir takviye olarak da kullanılabilmektedir. Hatta, vücut geliştirmecilerin kullandıkları takviyelerin birçoğunda da bulunmaktadır. Çünkü yapılan bazı araştırmalar, kas içindeki su kaybını önleyen taurinin, bu etkisi nedeniyle dayanıklılığı ve performansı da artırdığını ortaya koymaktadır. Peki; taurinin zararları var mıdır, varsa nelerdir?

Taurin kullanımı genelde güvenli olarak kabul edilir. Çünkü vücudumuzda hali hazırda bulunan bir amino asittir. Üstelik spor performansı konusunda da olumlu etkileri mevcuttur. Örneğin enerji içecekleri, taurin ile doludur; ancak bunun yanında çok fazla şeker ve kafein de içerdikleri için gereksiz kalori alımına neden olurlar. Taurin’in zararlı olmaması için, tıpkı diğer takviyelerde olduğu gibi taurin kullanımı konusunda da sınırlı aşmamak ve dikkatli davranmak gerekir.

 

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Carnitine (Karnitin) Nedir? Ne İşe Yarar?

Arjinin (Arginine) Nedir? Ne İşe Yarar?

CLA Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Glutamin Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder