Termojenik Etki Yaratan 8 Besin

Hepimiz fazla kilolardan kurtulmak ve daha fit bir görüntüye sahip olmak için spor ve beslenme konusunda adımlar atmamız gerektiğini biliyoruz. Çünkü bu söylediklerimiz, yalnızca yağ yakarak mümkün olabilir. Yağ yakmanın en etkili yolu ise doğru beslenme ve spor. Ama tabii ki kilo vermeye yardımcı besinler tüketerek yağ yakma sürecini hızlandırmak da mümkün. İşte, metabolizmamızı hızlandırarak daha fazla kalori ve yağ yakmamıza yardımcı olan bu besinlere biz aynı zamanda termojenik gıdalar diyoruz. Peki, termojenik ne işe yarar? Normalde vücudumuz aldığı kalorileri, metabolik fonksiyonlarını yerine getirmek ve fiziksel aktiviteler için harcar. Ancak aldığımız kalorilerin %10’u termojenez sırasında yakılır. Çünkü bazı besinlerin termojenik etkisi vardır; bu sayede vücut ısısını yükselterek kalori ve yağ yakımını kolaylaştırırlar. İşte, termojenik etkiye sahip 8 besin!

 

Acı biber

Kırmızı acı biber, termojenik özelliğe sahip bir baharat olduğu için hem tokluk hissi sağlar hem de yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca damarlarda biriken yağı temizlemek konusunda da faydası olduğu bilinmektedir. Acı biber dışında karabiber, köri, zencefil, tarçın gibi baharatların da termojenik etkisi olduğu için diyetlerde rahatlıkla kullanılabilirler.

 

Yeşil çay

Yeşil çayın içeriğinde, termojenez etkiyi artıran kafein ve kateşin adı verilen polifenoller bulunur. Bu sayede metabolizma hızını ve yağ yakımını destekler; ayrıca kanseri önleyici bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, antrenmandan önce bir bardak yeşil çay içmenin, performansı artırmaya ve yağ yakımını kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Hardal

Bazı araştırmalar, yemeklere bir parça hardal ve acı sos eklemenin, metabolizma hızını ciddi şekilde artırdığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle sen de sağlıklı öğünlerinde hardal ve acı sos kullanarak bu besinlerin termojenik etkisinden yararlanabilirsin.

 

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı; orta zincirli yağ asitleri içerir ve yağ yakımını hızlandırmaya, yağ depolanmasını önlemeye yardımcı olan termojenik etkiye sahip bir besindir.

Proteinler

Yüksek protein içeren besinlerin de termojenik etkiye sahip oldukları söylenebilir. Kırmızı et, tavuk, balık, kümes hayvanları, yumurta, yoğurt ve kuruyemişler; etkili protein kaynaklarına örnek olarak verilebilir.

 

Greyfurt

Galakturonik asit bakımından oldukça zengin bir meyve olan greyfurt, kolesterol savaşçısı olarak bilinir. Ayrıca ciddi şekilde C vitamini içermektedir. İçeriğinde bulunan çeşitli maddeler nedeniyle kolesterol ve yağ seviyesini düşürerek yağ yakımını desteklediği bilinmektedir.

 

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, yağ hücrelerini doğrudan parçalayan bir alkaloid olan asparjin isimli madde bakımından zengindir. Bu nedenle, yağ yakımını ciddi şekilde desteklediği bilinmektedir.

 

Kepekli tahıllar

İşlenmemiş ve lif bakımından oldukça zengin olan kepekli tahıllar, vücudumuz tarafından çok fazla enerji harcanarak sindirilirler. Bu da daha fazla kalori ve yağ yakmak demektir.
Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Yağ Yakıcı Doğal Besinler Nelerdir?

Termojenik Nedir? Yağ Yakımına Ne Gibi Katkı Sağlar? Nasıl Kullanılmalıdır?

Metabolizmayı Hızlandıran 5 Yağ Yakıcı İçecek Tarifi

Vücuttaki Yağ Oranını Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder