Testosteron Seviyesini Doğal Yollarla Arttırın

Testosteron hormonu yani diğer bir deyişle erkeklik hormonu. Erkeklik hormonu denmesine rağmen sadece erkeklerde bulunmaz. Testosteron hormonu kadınlarda da bulunmaktadır fakat salınımı erkeklerde daha fazladır. Testosteron, vücudun belli görevlerini yerine getirmesi için temel bir ihtiyaçtır.  Kemikleri güçlendirme, kas kütlesini arttırma, yağ oranını düzenleme, enerji seviyesini yükseltme gibi birçok görevi üstlenir.

Eğer kişide testosteron seviyesi düşükse, ilaç kullanılmadan doğal yollar ile testosteron seviyesinin arttırılması sağlanabilir. Günümüzde testosteron seviyemizi etkileyen birçok neden vardır. Beslenme düzeninden, günlük aktivitelere kadar birçok faktör testosteron seviyesini etkiler. Testosteron hormonunu azaltan ve arttıran faktörler nelerdir öğrenmek istiyorsan seni yazımıza alalım. Bu yöntemler ile sen de testosteron seviyeni doğal yollar ile arttırabilirsin.

Düzenli uyku ile testosteron seviyesini arttırmak

Yeteri kadar uyumamak gözlemlenebilir bir şekilde testosteron hormonunun azalmasına sebebiyet verebilir.  Diğer bir yandan çok fazla uyumak, vücuttaki yağ oranını arttırabilir. Vücutta fazlaca bulunan yağ ise östrojen içeriği ile testosteron hormonunu azaltabilir. Bu yüzden günlük olarak 7-8 saat uyuman, testosteron seviyenin artmasına yardımcı olabilir.

Spor ile testosteron seviyesini arttırmak

Sistemli bir şekilde yapılan sporun onlarca faydası olduğu gibi bunlardan bir tanesi de vücuttaki testosteron seviyesini arttırmasıdır.

Kilo vererek testosteron seviyesi arttırmak

Vücuttaki yağ ile testosteron seviyesi direkt olarak ilintilidir. Bunun sebebi ise yağ dokularında östrojen hormonunun da bulunmasıdır. Araştırmalar kilolu insanların daha düşük testosteron seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Vücuttaki yağ oranı arttıkça östrojen hormonu da doğal olarak artacaktır. Yani vücudundaki yağ miktarını azaltarak, dolaylı bir şekilde vücudundaki testosteron seviyesini yükseltebilirsin. Beslenme düzeninde karbonhidrat içeren besinleri az miktarda tüketmen buna büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Çünkü karbonhidrat insülin direnci seviyesini arttırarak, vücuttaki yağ miktarının çoğalmasına sebebiyet verebilir.

Yeşillik tüketimi ile testosteron seviyesini arttırmak

Brokoli, karnabahar, ıspanak, lahana gibi yeşillikler vücuttaki testosteron hormonunu arttırmada önemli özelliklere sahiptir. Bu yüzden yeşilliklerden bolca tüketmen oldukça faydalı olacaktır.

Sağlıklı yağ tüketimi ile testosteron seviyesi arttırmak

Yağ tüketmek direkt olarak zararlı değildir. Vücudumuzun ihtiyacı olan şeylerden bir tanesi de yağlardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hazır ve zararlı yağlardan tüketilmemesidir. Bu yüzden zeytinyağı, kırmızı et, kuruyemiş gibi sağlıklı yağ kaynaklarından beslenilmelidir.

D vitamini tüketerek testosteron seviyesi arttırmak

Testosteron hormonunun beslendiği en önemli vitamin D vitaminidir. Araştırmalara göre 1 yıl boyunca D vitamini tüketildiği takdirde testosteron hormonu seviyesinde %20’lik bir artış meydana gelmektedir.

Sert set ile testosteron seviyesini arttırmak

Testosteron seviyesini spor yaparak arttırabileceğini söylemiştik. Fakat sana ayrıntılı ve etkili bir yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntemin püf noktası kısa süre içerisinde vücudun enerjisini tüketmekten kaynaklanıyor. Örneğin koşu bandında yürürken 30 saniye boyunca olabildiğince hızlı bir şekilde koş, daha sonrasında 2 dakika boyunca normal tempo ile devam et. Bunu 10 tekrar boyunca yaptığın zaman daha fazla yorularak vücuttaki testosteron hormonu seviyesini tetikleyebilirsin.

Stresten, alkol ve şekerden uzak durarak testosteron seviyesini arttırmak

Günlük yaşantımızdaki stres, kortizol hormonunu arttırırken testosteron hormonunu düşürür. Yani testosteron hormonunun üretiminin önüne geçer. Bu yüzden stresten uzak durulmalıdır. Bunun dışında alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Alkol, özellikle bira vücuda girdikten sonra östrojen hormonunu arttırma eğilimindedir. Ayrıca şeker tüketiminden de uzak durmalısın.

Testosteron hormonunu arttıran etkili yiyecekler nelerdir?

Testosteronu arttıran yiyecekler. Karides, istiridye, muz, yumurta, yağsız kırmızı et, ay çekirdeği, avokado, sarımsak, somon balığı.

Not: Eğer testosteron hormonunda düşüklük olduğunu düşünüyorsan, doktor muayenesinden geçerek tedavi yöntemi uygulanması tavsiye edilir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder
  • Misafir
    23 Şubat 2018
    Tam istediğim bilgi.Teşekkürler.