Yağ Yakıcı Egzersizler

Yağ Yakıcı Egzersizler

Yağ yakıcı besinler tüketmek ve sağlam bir diyet yapmak tek başına yeterli olmuyor. Bunlara ek olarak yağ eritme egzersizlerini de programa dahil etmek gerekiyor. Biraz sonra vereceğimiz hareketler ile ister evde ister spor salonunda yağ eritme egzersizlerini rahatlıkla uygulayabilirsin. Hadi daha fazla lafı uzatmadan bu yağ eritme egzersizlerine yani; yağ yakıcı egzersizlere beraber bakalım! Keyifli okumalar, iyi sporlar!

Yağ Yakıcı Egzersizler: Kalça Kaldırma Hareketi

 

Yağ yakarken kol, sırt ve bel kaslarını güçlendirmek istiyorsan bu hareket tam sana göre. Sırt üstü uzandıktan sonra dizlerini kır. Bu pozisyondayken kalçanı yukarı doğru kaldır ve duramayacağın duruma gelene kadar bu şekilde dur. Daha sonrasında gevşe ve hareketi tekrarla.

Yağ Eritme Egzersizleri: Mekik

Yağ Eritme Egzersizleri: Mekik

 

Yağ eritme egzersizleri arasında hatırı sayılır bir yer edinen mekik yağ yaktırdığı gibi karın kaslarını da etkili bir şekilde geliştirir. Eller baş arkasında birleştirerek sırt üstü uzanılır. Bacaklar yarım pozisyonda tutulur ve yukarı doğru kalkmaya çalışılır. İlk başlarda bu egzersiz zorlayıcı olabilir fakat bir süre sonra kolaylıkla yapabildiğini göreceksin. Güçlendikten sonra set ve tekrar sayılarını arttırmayı unutma!

Yağ Eritme Egzersizleri: Çömelme

 

Çömelme yani squat dayanıklılık gerektiren ve yağ yaktıran bir egzersizdir. Ayaklar 45 derece açı ile açılır ve omuz genişliğinde konumlandırılır. Dizler ayak uçları mesafesinde tutularak, sırt düz ve baş dik bir şekilde tutulur. Popo hafifçe dışarı çıkartılır ve bir eğim sağlanır. Çömelmeden önce kollar yere paralel bir şekilde karşıya doğru tutulur. Çömelerek tekrardan kalkılır.

Yağ Eritme Egzersizleri: Bir Bacak Önde Çökme Hareketi

 

Yağ yakmada bacak çalışmanın gücü inanılmazdır! Bu hareketi yapmak ise oldukça basittir. Bir bacak bir adım olacak şekilde öne doğru atılır ve öne atılan bacağın baldırı yere paralel olur. Durulabildiği kadar bu şekilde durulur. Gevşedikten sonra diğer bacaklar ile değişimli olarak devam edilir.

Yağ Eritme Egzersizleri: Yürüyüş

 

Yürüyüş veya koşu yapmak önemli ölçülerde yağ yaktırır. Eğer spor salonuna gitmiyorsan evinin yakınında bulunan bir parkta koşabilirsin. Günlük minimum yarım saatlik koşular yağ yakmada önemli yol almanı sağlar. Yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta terlemektir. Bu yüzden hızlı tempolu bir şekilde yürüyüş yapmaya özen gösterilmelidir.

Yağ Eritme Egzersizleri: Superman

 

Dik duruş ve yağ yakımı için oldukça önemli olan superman hareketinde yüzüstü uzanılır ve kollar yukarı doğru uzatılır. Bu esnada avuç yere bakar. Kollar ve bacaklar eşliğinde geriye doğru gerinilir ve birkaç saniye boyunca şekilde beklenir. Gevşeyerek hareket tekrar edilir.
Yağ yakıcı egzersizleri yaparken bir yandan kas kütleni arttırmak istiyorsan, hidrolize sığır proteininden yapılan 0 şeker, 0 karbonhidrat ve 0 yağ barındıran bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Carnebolic Hydrolyzed Beef Protein Isolate 1.68 kg - Orange

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.