Amino Asit Nedir? Faydaları Nelerdir?

Amino Asit

Amino asit, özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen insanların sık sık karşısına çıkan bir kelimedir. Peki aslında amino asit nedir, ne anlama gelmektedir? Proteinlerin en küçük yapı taşına amino asit denir. Amino asitler, tıpkı vitamin ve mineraller gibi sağlıklı durumda kalmamızı sağlarlar ve mikro besinleri optimize ederek vücut fonksiyonlarımızı yerine getirirler. Amino asitlerin ürettiği proteinler sayesinde kaslarımız, derimiz, hormonlarımız, enzimlerimiz oluşur. Ama elbette amino asit faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir.

Amino asit ne işe yarar?

Amino asitlerin vücudumuz için ne kadar önemli olduğuna yukarıda kısaca değindik. Şimdi daha detaylı bir şekilde amino asitlerin ne işe yaradığına bakalım.

Amino Asitler ne işe yarar?

Amino asitler, uç uca eklenerek protein sentezlerler. Sentezlenen amino asitler ise, ihtiyaç olduğunda parçalanırlar ve kullanıma hazır hale gelirler. Amino asitin sonradan kullanılmak için depolanmasına translasyon denir. ’Amino asit ne işe yarar?’ sorusunun cevabı, şu maddeler altında toparlanabilir:

 • Amino asitler, vücudumuzdaki asit seviyelerini düzenler.
 • Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudumuzun ihtiyacına bağlı olarak yararlı maddelerin aktarımını sağlar.
 • Bedenimizin enerji deposuna destek olur.
 • Vücudumuzun ihtiyacı olan proteinin üretilmesini sağlar.
 • Hücre yenilenmesini sağlayarak insan yaşamının devamlılığını sağlar.
 • Ruh sağlığımızın dengeli olmasına yardımcı olur.

Amino asit faydaları

Amino asitler, vücudumuz için oldukça önemli. Ve bunları da tıpkı proteinde olduğu gibi bazı besinlerden alabiliyoruz. Vücudumuza gerektiği kadar amino asit alamadığımızda ise, yine gıda takviyelerine başvuruyoruz. Bu konuya değinmeden önce kısaca amino asit faydaları konusunu ele alalım ki sonrasında, ’neden amino asit kullanmalıyım?’ sorusuna da bir cevap verebilelim. İşte amino asit faydaları:

 • Spor yapan ve özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler, amino asit almaya özen gösteriyorlar. Çünkü amino asitler, kas gelişimini sağlıyor.
 • Amino asitler, ciltteki yaşlanma etkisini ve kırışıklığı geciktiriyor, kuru cildin elastik yapısını yeniden kazanmasına da yardımcı oluyor. Ayrıca saç dökülmesinin de önüne geçiyor.
 • Amino asitler, bazı hastalıklar ve tedavilerinden kaynaklanan gıda eksikliği ve kas kayıpları gibi durumlarda kullanılabiliyor. Çünkü hücre yenilenmesine yardımcı olarak vücuda destek oluyor.
 • Yanık ve yara tedavilerinde kullanılabiliyor. Çünkü amino asitler, dokuların onarılmasına yardımcı oluyor.
 • Uykusuzluk, baş ağrısı, migren gibi hastalıklarının tedavisinde kullanılabiliyor.
 • Beyin fonksiyonlarımızın düzenlenmesine yardımcı oluyor. Bu yüzen strese bağlı psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabiliyor.
 • Kilo kontrolü gibi durumlarda kullanılabiliyor. Çünkü amino asitler, yağ parçalayıcı özelliğe sahiptir.

Amino asitleri hangi besinlerden alırız?

Amino asitler, yaşamımız için çok önemli demiştik.. Peki vücudumuza nasıl amino asit alacağız? Amino asitleri, bazı hayvansal ve bitkisel besinlerden elde edebiliriz.

Amino asit içeren hayvansal gıdalar

Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt, peynir, yoğurt gibi hayvansal gıdalar, vücudumuzun ihtiyacı olan amino asitleri içerirler.

Amino asit içeren bitkisel gıdalar

Kuru fasulye, mercimek, soya fasulyesi, nohut gibi bakliyatlar; kabuklu kuruyemişler, tahıllar ve tohumlar bitkisel protein içerdikleri için amino asit de içerirler. Ancak bu, hayvansal gıdalara göre daha azdır.

Peki, bu besinlerden sık sık tüketemediğimizde ve yeteri kadar amino asit alamadığımızda ne yapacağız? İşte böyle durumlarda, amino asit için gıda takviyelerine başvurabiliriz. Çünkü ihtiyacımız olan amino asiti kırmızı etten alabilmemiz için ciddi miktarda kırmızı et tüketmemiz gerekir. Ancak bu, çoğu zaman mümkün olmaz. Bu yüzden özellikle spor yapan insanlar, Ultimate Nutrition Bcaa Powder Watermelon 457 Gr gibi gıda takviyelerine başvurarak kas gelişimlerini sağlıklı bir şekilde destekleyebilirler.

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?

Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler?

En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.