Antrenman Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Antrenman yapmak keyiflidir, insan yenilendiğini hisseder. Fakat, antrenmanın güzelliği kadar belli dönemlerde istenmeyen yanları da vardır. Bunlardan bir tanesi kas ağrılarıdır. Antrenman sonrası kas ağrısı; uzun bir süreden sonra spora dönmek, spora yeni başlamak veya bir kas grubunu çalıştırmamaktan kaynaklı ortaya çıkabilir. Bu süreç bilinçli geçirilmesi gereken bir süreçtir; fakat korkulacak hiçbir şey yoktur. Çünkü bu durum, kaslarda oluşan doğal bir reaksiyondur ve kasların bize “Yaptıklarına alışıyorum, daha güçlü olacağım” deme biçimidir. Hadi gel hep beraber kas ağrıları hakkında tüm merak edilenleri ele alalım; Kas ağrısı neden olur? Kas ağrısı nasıl önlenir? Kas ağrısı nasıl geçer?

Kaslar bilimsel olarak neden ağrır?

Spora uzun süre ara vermek veya bir hareketi uzun süre yapmamak, GBKA’ya, yani gecikmeli başlayan kas ağrılarına neden olur. Eksantirik kasılma, yani uzayan kas gruplarını kasıp gevşetmek bu ağrılara sebebiyet verir. Bilinenin aksine, konsantirik denilen yani kasların kısalmasını sağlayan kasılmalar, kas ağrılarına sebebiyet vermez. GBKA’nın oluşmasının en büyük sebebi ise kas hasarıdır. Kas hasarı ile birlikte kaslar işlevlerini azaltırlar. Fakat yapılan araştırmalarda, kas hasarları incelendi ve kas ipliciklerinin sadece %1’nin hasara uğradığı sonucuna ulaşıldı. Bu da direkt olarak kasın hasara uğramadığı sonucunu doğurdu. Fascia, yani kasları çepeçevre saran doku ve kaslarda bulunan bağ dokunun, egzersizlerde en fazla etkilenen dokular olduğu sonucu ortaya çıktı.

Kas ağrılarının önüne geçmek için neler yapılmalıdır?

Kas ağrılarını önlemek için aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi, kas ağrılarının ortaya çıkmasını önleyecektir:

 • Antrenman öncesinde olası sakatlıklara sebebiyet vermemek için vücut mutlaka esnetilmelidir.
 • Program dahilinde antrenman uygulanmalıdır.
 • Antrenman esnasında vücut susuz kaldığı için mutlaka su tüketilmelidir.
 • Antrenman sonrasında kapanışı düşük tempolu yürüyüş ve kardiyo ile bitirerek, vücut normal seyrine döndürülmelidir.
 • Hocalar eşliğinde spor yapılmalıdır.
 • Antrenman öncesinde olduğu gibi antrenman sonrasında da esnetme aksatılmamalıdır.
 • Alkol ve sigaran uzak durulmalıdır.
 • Profesyoneller eşliğinde, kasların onarımını hızlandırmak ve kan akışını arttırmak için sporcu masajı da yaptırabilir.

Yoğun antrenmanlar sonrasın kasların kendini toplarlamasına ve ağrıların azalmasına yardımcı olan şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Amino 2002 330 Tablet

Antrenman Sonrası Kas Ağrısı nasıl geçer?

Kas ağrılarını tedavi eden %100 etkili yöntemler yoktur. Fakat hafifletici yöntemler ile kas ağrılarının bir nebze önüne geçilebilir:

 • Kaslarda toplanan laktik asiti dağıtmak için su içilmelidir.
 • Esneme hareketleri antrenman sonrasında da yapılarak, laktik asitin dağıtılmasına yardımcı olunmalıdır.
 • Ağrıyan bölgeye buz koymak ağrıları hafifletir.
 • Süreci ve kas onarımını hızlandırmak için uyunmalıdır.
 • Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası koymak ağrıları hafifletir.
 • Bir profesyonel eşliğinde ağrıyan bölgeye masaj yaptırmak o bölgedeki kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
 • Ayrıca doktor kontrolünde ağrı kesici kullanılabilir.

İlgili Yazı: Kontrast Banyo Nedir? Nasıl Yapılır?

Kas ağrılarım var spor yapmalıyım?

Eğer ileri derecede kas ağrıların yoksa antrenmana devam etmekte sıkıntı yoktur. Antrenman esnasında kaslar ısındığından dolayı ağrılar hissedilmese de, antrenman sonrasında mutlaka bu kas ağrıları hissedilir. Eğer ileri derecede bir kas ağrısına sahipsen ve bu ağrılar hareketleri yapmanı zorlaştırıyorsa, birkaç gün ara vermek senin için iyi olabilir.

Kas ağrılarına antrenman iyi geliyor

Kas ağrıları başladıktan sonra birçok kişi ağrılardan dolayı antrenman yapmak istemez. Fakat yapılan araştırmalar, ağrıyan kas gruplarını çalıştırmanın ağrıların azalmasına ve hasarların daha hızlı yok olmasına yardımcı olduğu sonucunu ortaya koydu.

Her antrenmanda kas ağrılarım devam edecek mi?

Yeni başlanan spor ve yeni çalışılmaya başlanan kas gruplarının ağrımaya başladığını yukarıda söylemiştik. Bu kasların ağrımalarının nedeni, koşullanma yani alışma süreçleridir. Kas ağrıları, kasların uyum sağlamaya başladığını ve daha fazla güçleneceğinin işaretidir. Bu alışma sürecinde yapılan antrenmanlar, kas onarımını hızlandırır. Yani spora uzun süre ara verilmediği sürece bu ağrılar tekrardan aynı oranlarda oluşmaz.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder