Arjinin (Arginine) Nedir? Ne İşe Yarar?

Yarı esansiyel bir amino asit olan arjinin, hem amino asit olarak hem de ek besin olarak vücut geliştirme sporu yapanların merak konusudur. Peki arjinin nedir, arjinin içeren besinler hangileridir, arjinin görevleri nelerdir, arjininin faydaları nelerdir ve arjinin kullanımı nasıl olmalıdır? Sen de bunları merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et!

Arjinin nedir?

“Arjinin nedir?” sorusunu en net haliyle şu şekilde cevaplayabiliriz; arjinin yarı esansiyel bir amino asittir ve vücut bu amino asidi tek başına, doğal yollarla üretememektedir. Arjinin, takviye ile veya arjinin içeren gıdalar tüketilerek vücuda alınabilir.

Arjinin içeren besinler hangileridir?

Arjinin içeren besinleri şu şekilde sıralayabiliriz; hindi eti, tavuk eti, kabak çekirdeği, soya fasulyesi, fıstık, nohut, mercimek, karides, pamuk tohumu unu, susam unu, ıspanak, karides, ıstakoz, acı bakla, istiridye, yumurta, ahtapot eti, sığır eti, yumurta, su teresi, ton balığı, morina balığı, bonfile, bıldırcın, uskumru, levrek, kuzu eti, fasulye, yaban turpu, bonfile, mezgit gibi birçok gıda arjinin içeren ürünler arasındadır.

Arjinin görevleri nelerdir?

Arjinin, vücutta birçok görevi yerine getirir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Hormon salgılanmasında görevlidir.
  • Vücuttaki zehirli atıkların atılmasına yardımcıdır.
  • Bağışıklık sistemini destekleyicidir.
  • Büyüme hormonunu destekleyicidir.
  • Nitrik oksit üretiminde görevlidir.
  • Yüksek tansiyona faydalıdır.
  • Cinsel fonksiyon bozukluklarında tedaviye yardımcıdır.

Arjininin faydaları nelerdir?

Arjinin ile ilgili birçok araştırma bulunmaktadır fakat bu araştırma sonuçları için %100 doğru denemez. Bu araştırmalarda arjininin faydalarına baktığımız zaman kalp ve damar sağlığına, soğuk algınlığına iyi geldiği, dayanıklılığı artırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gözlemlenmektedir.

Arjinin nasıl kullanılır?

Öncelikli olarak arjinin takviyesi almadan önce mutlaka ama mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü doz aşımı olabilmektedir. Birincil olarak danışması gereken grup içerisinde ise psikiyatrik ve kalp problemleri olan kişiler bulunmaktadır. Arjininin yanlışlıkla aşırı dozda kullanımı mide bulantısı, halsizlik ve ishal gibi problemlere neden olmaktadır. Ürünü kullanmadan önce mutlaka ürünün üzerinde yazan kullanma talimatları okunmalıdır. Ürün bir hafta denenerek gelişmeler ve yan etkiler gözlemlenmeli, buna göre devam edilmelidir.

 Bu ürünümüz ilgini çekebilir; Ultimate Arginine Ornithine Lysine 750Mg 100 Kapsül

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder