Tüm Sporcuların İlham Alacağı Arnold Schwarzenegger’dan 16 Söz

Tüm zamanların en efsane, en ikonik ismi, vücut geliştirme dendiği zaman akla gelen ilk isim: Arnold Schwarzeneggger. Zor şartlar altında geçen bir çocukluk, koyulan net hedefler ve hedefler için harcanan zamanlar, Arnold’un bu spora başladığı ilk andan itibaren konuşulmasını ve örnek alınmasını sağladı.  Askerlik döneminde başladığı vücut geliştirmeye, 1967 ve 1968 yıllarında iki kere üst üste Londra’da düzenlenen Mr. Universe’ü kazanarak devam etti. Bu ödül onun Mr. Universe’ü kazanan en geç sporcu olmasını sağladı. Bu başarının ardından sayısız yarışma kazandı. Arnold buna ek olarak hayatı boyunca sadece vücut geliştirme ile anılmadı; sinema ve politika alanında attığı her adım çok konuşuldu. Bugün Ultimate Türkiye olarak, efsane isim Arnold Schwarzenegger’in sözlerine yer vereceğiz.

Arnold Schwarzenegger’in vücut geliştirme ve motivasyon sözleri

“Vücut geliştirme hakkında harika olan şey şu ki; yarışma anında sadece podyumda ben varım. Herhangi bir saha, top, araç ve gereç yok. Diğer atletler ekipman kullanmak zorundalar. Ben ise kendim hariç hiçbir şey kullanmak zorunda değilim. Podyumda sadece ben varım. Sadece ben.”

“Büyük hedeflerle başla, hedeflerini daha da büyüt ve asla arkana bakma.”

“Gücün kaynağı kazanmak değildir. Senin çabaların gücünü arttırır. Zorluklara karşı gelmek, teslim olmamaya karar vermek. İste asıl güç budur.”

“Olabileceğim en kötü şey herkesle aynı olmak, kimseden farkımın olmamasıdır. İşte bundan nefret ederim.”

“Öğrenilmiş çaresizlik pes etmenin sonucudur. Bu his, her ne yaparsanız yapın “hiçbir anlamı yok” inancını takip eden bir “vazgeçme” duygusudur.”

“Hayatım boyunca kurallarımla yaşadım ve yarıştım. Vücut çalışırken, filmlerimde ve siyaset hayatımda her zaman birileri bana “yapamayacaksın” dedi. Oysa ben dikkatimi dağıtan ve beni şüpheye düşüren bu şeylerle yüzleştim ve hepsini yolumdan itmesini bildim.”

“Kendine güven, kaybetmekten korkma, muhalifleri görmezden gel, deli gibi çalış, fedakarlıktan kaçınma, kuralları yıkmaktan korkma!”

“Küçükken her zaman kazanan atletlere özenirdim. Onlara özenmek başka, kendinizi onların yerine koymak bambaşka bir şey. Ne zaman başarılı bir insan görsem kendi kendime ‘ben de orada olabilirim,’ derim.”

“Bu işin kısa bir yolu yok-başarı için tekrar, tekrar ve tekrar şart.”

%100 inandığın sürece her şeyi yapabilirsin

“Limiti koyan zihindir. Zihin bir şeyi yapabileceğini kestirebildiği kadar başarılı olur. %100 inandığın sürece her şeyi yapabilirsin.”

“Başarısızlık bir seçenek değildir. Herkes başarmak zorunda.”

“Kası geliştiren şey son 3 ya da 4 tekrardır. O anki acı şampiyonlarla şampiyon olmayan herhangi biri arasında farkı yaratır. Ne olursa olsun her türlü acıya göğüs gerip yürümeye devam edecek bir yürek… İşte insanların yoksun olduğu şey bu!”

“Başarının merdivenlerini ellerin cebinde tırmanamazsın.”

“Spor salonunda ve hayatta gösterdiğiniz fiziksel direnç, sağlam bir karakter inşa etmenizi sağlar.”

“Tam da yapmak istediğim şeyi yapıyorum. Diğer insanların ne düşündüğü umurumda değil. Diğerleri benimle aynı fikirde olmasalar ve zamanımı boşa harcamam gerektiğini söyleseler bile vücut geliştirmeye devam edeceğim. Bunu seviyorum. Kaslarımda oluşan hissi seviyorum. Yarışmayı seviyorum ve bana kazandırdığı şeyleri de seviyorum. Hayatım boyunca hiç çalışmak zorunda değildim. 8-6 arasında çalışmam gereken bir işe ihtiyacım yoktu. Ama iyi para kazandım. Yarışarak ve gösterilere katılarak tüm dünyayı dolaştım. Severek yaptığım şey benim mesleğim oldu ki buna sadece nüfusun %5’i sahip olabilir. Geriye kalan %95’lik çoğunluk başkası için çalışan hayattan usanmış ofis çalışanları. Ben ise tamamen özgürüm. Yani hayata bir daha gelmiş olsam aynı şeyleri yapardım.”

“Birçok kimse pump’ın ne denli önemli olduğunu bilmez. Tecrübe edindikçe anlaşılır. Hissettiğim en güzel şey diyebilirim. Pump’ı araştırdım çünkü büyüyen kaslara sahip olacaktım. Kanım kaslarımda dolaşırken pump yaparım ki onları gerçekten kanımla birlikte sıkılaştırır. Sanki derim herhangi bir dakikada patlayacakmış gibi olur. Biri kaslarımın içine hava sıkıştırmışçasına. Kasların şişik durmasını sağlar. Gerçekten fantastik bir his.”

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder