Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, uzmanlar tarafından beyin gıdası olarak değerlendirilen ve kalp hastalıklarından kilo vermeye ve kolesterolü dengelemeye kadar sayısız faydası olan bir gıdadır. Genelde uskumru, ton balığı, somon, kefal, lüfer, Mersin balığı gibi yağlı balıklardan elde edilen balık yağını, bu balıkları düzenli olarak tüketerek ya da bu balıklardan alınan yağlarla üretilen kapsül yoluyla alabilirsin.

İşte bu bahsettiğimiz yağlı balıklardan elde edilen yağın yaklaşık olarak 3,5 gramı, 1 gram Omega 3 yağ asidi içerir. Balık yağı kapsüllerinde bunun dışında E vitamini, demir, A, B1, B2, B3, C, D vitaminleri gibi vitaminler de bulunabilmektedir.

Peki, balık yağının faydaları nelerdir? Vücudumuzun neden balık yağına ihtiyacı var?

Balık yağının faydaları

Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri, ağrının ve şişkinliğin azalmasına yardımcın olur. Göz kuruluğu ve sedef gibi hastalıklara iyi gelir. Ayrıca kanın kolay pıhtılaşmasını engellediği için kalp hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

  1. Kalp sağlığını korur

Omega 3 konusunda yapılan klinik çalışmalar, balık yağının kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca; kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü arttırır ve fazla trigliseridi düşürür. Bazı araştırmalar, balık yağının damar sertliğini önlemek için de kullanılabileceğini göstermiştir.

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Düzenli olarak tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve bu da soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı daha dayanıklı olmak demektir. Ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin kendi organ ve dokularına saldırısı anlamına gelen lupus hastalığı için de yararlıdır.

  1. İltihaplanmaya karşı yararlıdır

Kan ve dokulardaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu yüzden de kronik iltihaplanma hastalıklarına sahip kişiler için oldukça faydalıdır. Ayrıca, sindirim sistemi bozuklukları, çölyak hastalığı, kısa bağırsak sendromu ve iltihabi bağırsak hastalıkları konusunda olumlu etkilere sahiptir.

  1. Diğer yararları

Balık yağı; göz kuruluğu, glakom, ağrılı PMS dönemi, düşük riski, erken doğum, depresyon, diyabet, astım, obezite, sedef hastalığı, göz bozuklukları, alzheimer, hamilelik kaynaklı yüksek tansiyon, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, akne, ülser, kısırlık, damar sağlığı, ALS hastalığı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi birçok hastalık üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Balık yağı nasıl kullanılır?

Balık yağı, yazımızın başında da söylediğimiz gibi yağlı balıklar tüketerek ya da balık yağı içeren kapsüller yoluyla alınabilir. Ancak eğer balık yağı kapsülü kullanacaksan; bunun dozajının mutlaka bir uzman tarafından belirlenmesi gerekir. Çünkü balık yağının fazla tüketimi ters etkiye yol açarak çeşitli hastalıkların görülme riskini arttırabilir.

Ayrıca; balık yağı kapsülünün çeşitli ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle kapsül olarak kullanmayı düşünüyorsan, doktoruna kullandığın ilaç ve vitaminleri mutlaka belirtmen gerekir. Şu ilaçları kullananlar, uzmana danışmadan kesinlikle balık yağı kapsülü kullanmamalıdır:

  • Doğum kontrol ve hormon ilaçları
  • Kan sulandırıcı ilaçlar
  • Beta-blokerler ilaçlar
  • Diüretik ilaçlar

Sporcular için balık yağı kullanımı

Balık yağı, kas gelişimi üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. İçeriğindeki yararlı maddelerle kas sentezlemeyi hızlandırır ve kas bozulmalarının önüne geçer. Ayrıca insülin fonksiyonlarını düzenlediği ve glikoz, yağ asitlerinin hücrelere girişini arttırdığı için de egzersiz sırasında kaslara daha fazla enerji ulaşmasını sağlar. Bu da egzersiz performansının artması demektir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder