Bench Press Mi Yoksa Şınav Mı?

Bench press mi yoksa şınav mı daha fazla kas oluşumuna ve güçlenmeye yarar sağlar? Yani diğer bir deyişle; makineler yardımıyla yapılan antrenman mı yoksa vücut ağırlığı ile yapılan antrenman mı daha iyidir? Bu iki hareket ne kadar birbirinden farklı iki hareket gibi görünse de prensipte benzer hareketlerdir ve birbirinden ayrı düşünülmemelidir.  Şimdi hep beraber bu konunun derinliklerine girelim.

Vücudun tek derdi kas oluşumunu ne kadar tetiklediğindir

Burada bilmen gereken en önemli şey vücuttaki kas oluşumunun ve güçlenmenin çalışma mekanizmasıdır. Kasları kapasiteleri üzerinde bir antrenman ile harekete geçirmek, vücuda kas kütlesinin yeterli olmadığını söylemektir. Bunun sonucunda vücut kas inşa etmeye başlayacaktır. Bu noktada vücut, kaslarını hangi aletle veya egzersiz ile zorladığına dikkat etmez. Önemli olan var olan kas kütlesinin üzerinde bir egzersiz yapılıp yapılmadığıdır.

Bench press ve şınav birbirinden ayrı düşünülmemelidir

Antrenmanın geneline bakıldığında, bench press temel ve etkili olan hareketlerden bir tanesidir. Fakat “Bench press şınavdan daha iyidir” demek doğru olmaz. Evet bench press daha fazla kas oluşumuna yardımcı olur bunun nedeni yüksek ağırlıklarla çalışmaya izin vermesidir.  Ama bench press ve şınav birbirinden ayrı düşünülmemesi sporcu açısından çok daha iyi olacaktır. Şınav herhangi bir ekipmana duymadan istediğin yerde yapılmasıyla ve bağlantı kaslarını geliştirerek dayanıklılığı arttırmasıyla oldukça avantajlıdır. Bağlantı kaslarını güçlendirmesi, bench press’i daha etkin ve nizami yapacağın anlamına gelir. Böylelikle bench press’te yüksek ağırlıklarla yapılan setlerde ve konum yanlışlıklarında omuz sakatlıklarına sebebiyet vermemesine yardımcı olur. Ayrıca bench press’te daha fazla ağırlık kaldırmanıza olanak sağlar. Bu yüzden bench press yaparken şınavı bırakmamak en iyisidir.

Şınavı zorlaştırmayı unutma

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bench press ve şınav kasları aynı oranda etkileşime sokuyor. Yani şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz; hangi metodu daha çok seviyorsan ve seni geliştirdiğine inanıyorsan onu uygulayabilirsin. Dikkat etmen gereken en önemli nokta, hangi egzersizi seçeceğinden çok, egzersizi ne kadar zorlaştırdığındır. Bench press’te bildiğin üzere ağırlık arttırmak oldukça kolay. Fakat şınava gelirsek durum öyle değil. Şınavı zorlaştırmadan sürekli aynı ağırlık ile yapmak, ilk günkü etkisini göstermemektir. Bu yüzden sırtına ağırlık koyarak, ağırlık yeleği giyerek, ağırlık çantası giyerek veya bir elastik bant ile şınavı zorlaştırabilirsin.

Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek için şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder