CLA Nedir? CLA Faydaları Nelerdir?

 

CLA Nedir? CLA Faydaları Nelerdir?

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular veya kilo verme amacıyla spor yapan kişiler, CLA takviyesini mutlaka duymuşlardır. Peki, aslında CLA nedir, ne demektir? CLA yani Conjugated Linoleic Acid, genelde otla beslenen hayvanlardan elde edilen süt ürünlerinde ve ette bulunan bir yağ çeşididir. Omega 6 yağ asidi olarak bilinen linoleic asitin değişik izomerlerinden oluşur. Bu yazımızda CLA faydaları, CLA kilo verdirir mi gibi konuları detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Ama ondan önce CLA ile ilgili genel bilgiler vermeye devam edelim. Günümüzde pek az hayvan otla beslendiği için CLA'yı besin yoluyla almak pek kolay olmayabilir. Ayrıca sağlığa olan faydalarını görmek için günde yaklaşık 4 gr kadar CLA almak gereklidir. Bu kadar CLA ise çok fazla kalori almak anlamına gelir. Bu nedenle kişiler CLA'yı besin yoluyla değil, takviye olarak almayı tercih edebilirler. CLA kullananlar genelde yağ yakımını hızlandırması, güçlü bir antioksidan olması ve kas yıkımını engelleyici özelliği nedeniyle CLA kullanırlar. Peki, CLA faydaları nelerdir?

CLA faydaları

 • CLA, metabolizma hızını artırır. Bu da kişilerin kilo kaybetme sürecine destek olur.
 • CLA, kas gelişimine destek olur.
 • CLA, kötü kolesterolün ve trigliseridlerin düşmesine yardımcı olur.
 • CLA, insülin direncini düşürerek diyabeti önlemeye yardımcı olur.
 • CLA'nın vücutta yağ tutulmasını azalttığını ve kas gelişimini desteklediğini yukarıda belirtmiştik. Bu özelliğiyle yağ kas oranını dengeleyerek bağışıklık sisteminin işlevlerini eksiksiz şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

CLA kilo verdirir mi?

CLA kilo verdirir mi?

CLA kullanmayı düşünenler ve hatta CLA kullananlar, eminiz en çok bu soruyu merak ediyorlardır: CLA kilo verdirir mi? Bu konuyla ilgili birçok araştırma mevcuttur. Yapılan araştırmaların büyük çoğunluğu CLA'nın yemeklerden sonra depolanan yağ miktarını azalttığını, yağ hücrelerindeki parçalanma oranını yükselttiğini, yağ metabolizmasını yükselttiğini ve yağ hücrelerinin sayısını azaltarak vücut yağını azalttığını söylemektedir. Ama elbette tüm takviyelerde olduğu gibi CLA konusunda da düzenli bir egzersiz programı ve diyet ile birlikte bu kilo verdirme etkisinden bahsedilebilir. Yani önemli olan aslında, doğru bir antrenman programını ve diyeti takip etmektir. Ayrıca CLA'nın karnitin takviyesi ile birlikte kullanıldığında çok daha fazla etkili olduğunu da söylemek gerekir. Çünkü CLA'nın serbest bıraktığı yağ asitleri, karnitin desteğiyle çok daha kolay bir biçimde yakılır.

Eğer sen de izlediğin antrenman programından hızlı bir şekilde sonuç almak ve kilo verme sürecini destekleyecek bir takviye kullanmak istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Creatine Monohydrate

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kreatin Nedir?
Kilo Almanın Yolları
Sağlıklı Yaşam için Neler Yapmalıyız?
Kol Kası Geliştirme

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.