CLA Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

 Vücut geliştirme ile ilgilenenler ve özellikle fazla kilolarından şikayetçi olanlar, bu kelimeye aşina olabilirler. Peki CLA nedir?

 

CLA, yani Conjugated Linoleic Acid, çoklu bir doymamış yağ asididir. İlk olarak 1987 yılında antikanserojen etkisi keşfedilmiş ve yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini güçlendirici, insülin direncini ve vücut yağlarını azaltıcı etkisinin olduğu iddia edilmiştir. Bu nedenle, kilo vermek isteyen ve buna destek olan bir gıda takviyesi arayanlara sıkça önerilmektedir. Peki gerçekten de CLA, yağ yakıcı olarak işe yarıyor mu?

 

Bu konuda yapılan birçok araştırma mevcuttur. Dilersen, sana fikir vermesi için bunlardan birkaç tanesine yer verelim:

 

2000 yılında Journal of Nutrition tarafından yayınlanan bir çalışmada, Conjugated Linoleic Acid’in farklı kilolu ve obez insanlar üzerindeki etkisi, 12 hafta boyunca incelenmiştir. Buna göre, günde 3,4 gram veya daha az CLA takviyesi alan insanların yağ kütlelerinin, belirgin şekilde azaldığı görülmüştür.

 

2004 yılında American Journal of Clinical Nutrition bülteninde yayınlanan bir çalışma, fazla kilolu ancak sağlıklı 180 insanı bir yıl boyunca gözlemlemiştir. Araştırma için deneklere ürünün iki farklı formu ya da plasebo verilmiştir. Sonuçta ise, CLA verilen iki grubun da yılın sonunda yağ kitlelerinin %7 ile %9 arasında azalma gösterdiği görülmüştür.

 

2007 yılında Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada ise, 12 hafta süresince 6,4 gram CLA tüketen obez yetişkinliklerin, plaseboya oranla yağsız kas kitlelerini arttırdıkları görülmüştür.

 

Araştırmalar, CLA takviyesinin;

 

  • Yemekten sonra depolanan yağ miktarını azaltarak,
  • Yağ hücrelerindeki yağ parçalanma oranını yükselterek,
  • Yağ metabolizmasını yükselterek,
  • Yağ hücrelerinin sayısını azaltarak, vücut yağı ve ağırlığını azalttığını söylemektedir.

 

CLA ne işe yarar?

 

Hücre zarından geçer ve hücredeki trigliseritlere (yağ hücrelerine) ulaşır; ardından da onları ufak parçalara böler. Vücudun ihtiyacı olmayan kalorileri, trigliseritlere çevirir. Ufak parçalara bölünen trigliseritler, yağ hücrelerinden daha kolay çıkar ve kas, karaciğer hücrelerine daha kolay etki eder. Bu sayede, kasların enerjisi artar ve metabolizma hızlanır. Bu da daha çok kalori yakmak demektir. Ayrıca daha fazla enerji bulan vücutta, iştah da aynı ölçüde azalacaktır.

 

Bu özelliklerinin yanı sıra; var olan yağ hücrelerinin de oranını azaltır. İnsülin hassasiyetini artırır, glikoz ve yağın kas hücrelerine gitmesini sağlayarak kasların çalışma kapasitesini arttırır.

 

CLA faydaları

 

Görevinden bahsettikten sonra, bir de faydalarına göz atalım.

 

  • Yağ yakımı ve metabolizma hızını arttırarak iştahı azaltır.
  • Kas gelişimine destek olur.
  • Kolesterol ve trigliserit oranlarını azaltır ve kalp sağlığına destek olur.
  • İnsülin direncini azaltır.
  • Bağışıklık sistemine destek olur.
  • Kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

 

CLA zararları

 

Yüksek dozda alınırsa çeşitli mide sorunlarına neden olabilir. Ayrıca çeşitli ilaçların emilim oranlarını azalttıkları için, ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktorlarına danışarak kullanmaya başlaması gerekmektedir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder