Core Antrenmanı Nedir? Hangi Hareketler Yapılır?

Core Antrenmanı Nedir?

Core bölgesi sakatlıkların önlenmesi için esnek ve çalışır tutulması gereken önemli bir bölgedir. Core, vücudun orta bölümü anlamına geldiği gibi vücut merkezini sabitlemek anlamına da gelir. Core egzersizleri postürün düzelmesine, gücün vücuda oranlı bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olur. Core egzersizlerini yapmamak, bel ağrılarına ve akabinde birçok soruna neden olabilir. Peki core antrenmanı nedir, core antrenmanı hareketleri nelerdir, core antrenmanın faydaları nelerdir ve core antrenmanı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sen de merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et! Keyifli okumalar!

Core antrenmanı nedir?

Öncelikli olarak core antrenmanı nedir sorusunu cevaplamadan önce core bölgesi nedir sorusunu cevaplamakta fayda vardır. Core bölgesi, vücudun orta bölgesidir; yani merkezidir. Core bölgesi kendi içinde bel, karın ve yan kas gruplarını içermektedir. Latince yani tıbbi ismiyle baktığımızda TVA, obliques, erector spiane ve latissumus dorsinin kasının alt kısımları core bölgesine girmektedir. Core antrenmanı nedir sorusunun cevabına geçersek; bu bölgeyi güçlendirmek için yapılan antrenman türüdür. Core bölgesini düzenli olarak çalıştırmak bu bölgenin ön planda kullanıldığı sporlarda avantaj sağlar, bunun yanı sıra duruş bozukluklarına büyük katkısı vardır.

Core antrenmanı hareketleri nelerdir?

Core egzersizleri yani core antrenmanı hareketlerinin bazıları ise şu şekildedir; crunch, vertical leg crunch, v-ups, raised knee-in, reverse crunch, flutter kicks, side plank, lying side crunch, oblique v-up, russian twist, plank, bicycle kicks, plank jack, in and out crunches, scissor crunches, v-tuck, toe taps, superman, t-stabalization, bird dog.

Core antrenmanın faydaları

Core antrenmanın faydaları nelerdir?

Core egzersizlerinin yani core antrenmanlarının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Duruş bozukluklarını ortadan kaldırmaya yardımcıdır.
 • Sakatlanma risklerinin hafiflemesine yardımcıdır.
 • Farklı spor aktivitelerinde güç kaynağıdır.
 • Dinamik karın kaslarının ortaya çıkmasını sağlar.
 • Destekleyici hareketler ve beslenme ile yağ yakıcı etkisi bulunur.
 • Gücün vücuda eşit oranlarda dağıtılmasını sağlar.

Core antrenmanı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Core antrenmanlarında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Core programları oldukça önemlidir. Aynı hareket uzun süreler boyunca arka arkaya yapılmamalıdır. Hareket çeşitliliği oldukça önemlidir.
 • Core egzersizleri tek başına karın kaslarının çıkmasını sağlamaz. Kaslar çıkar fakat yağ altında kalabilir. Bu yüzden bu antrenman türü, farklı egzersizler ve beslenme ile desteklenmelidir.
 • Eğer aşırı hacimli mide kasları istenmiyorsa vücut ağırlığının dışında ağırlık kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Not: Eğer ileri derecede duruş bozukluğuna ve bel sakatlıklarına sahipsen core antrenmanları yapmadan önce doktoruna danışmayı unutma!
Core antrenmanları sonrasında günlük protein miktarını karşılamak istiyorsan şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr - Strawberry

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Vücut Geliştirme
Kas Geliştirme
Fitness Programı
Kol Kası Geliştirme

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.