Crossfit nedir? Crossfit’in faydaları nelerdir?

Crossfit nedir?

Crossfit'in faydaları ve zararları nelerdir?

Son yılların popüler egzersizlerinden biri de hiç şüphesiz crossfit'tir. Farklı kas gruplarını aynı anda çalıştıran bu spor, hem yurt dışında hem de ülkemizde giderek daha popüler bir hale geliyor. Peki aslında crossfit nedir? Bu yazımızda crossfit nedir, crossfit hareketleri, crossfit antremanı ve crossfit programı gibi konuları detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Crossfit nedir?

2007 yılından bu yana ülkemizde yapılmakta olan crossfit, yoğun antrenman programlarından keyif alanların ciddi şekilde ilgisini çekiyor. Çünkü bu etkili spor, iplere tırmanmak, ağırlıklarla kilometrelerce koşmak gibi ağır şartları da beraberinde getiriyor. Crossfit sporu, vücut ağırlığı ile çalışarak atletik bir görünüme ulaşmak için yapılan ağırlık ve kardiyo antrenmanlarından oluşuyor. Crossfit yapan sporcular, bu çalışmaları yaklaşık olarak 45 ile 60 dakika arasında yapıyorlar ve daha da önemlisi zamana karşı çalışıyorlar.

Crossfit'in faydaları nelerdir?

Crossfit'in faydaları nelerdir?

Bu sporun insanların ilgisini çekmesinin nedeni, elbette sadece yoğun antrenmanlar anlamına gelmesi ve spordan çabuk sıkılanlar için iyi bir tercih olması değil; birçok faydasının da olması. Peki, crossfit'in faydaları nelerdir? Kısaca özetlemek gerekirse:

 • Crossfit, kısa sürede yapılan yoğun antrenman sayesinde kişiye esneklik, dayanıklılık, denge, patlayıcı kuvvet, güç ve hız kazandırır.
 • Crossfit ile yapılan yoğun çalışmalar, kas kütlesini arttırırken bir yandan da yağ yakımını hızlandırır.
 • Crossfit evde, pahalı egzersiz aletleri olmadan da uygulanabileceği için sağlıklı her insan için uygun bir spordur.
 • Crossfit egzersizleri sürekli olarak değişir, bu yüzden de spordan çabuk sıkılanlar bile bu sporu yaparken keyif alabilirler.

Crossfit hareketleri

Crossfit hareketleri nelerdir sorusunu hızlı bir şekilde cevaplamak pek mümkün olmayacaktır. Çünkü crossfit antremanı sürekli değişir ve yenilenir. Yani yüzlerce crossfit hareketi vardır. Dilersen, yine de bunların birkaç tanesini kısaca açıklayalım:

Güç temizlemesi: Ağırlıklı bir demir çubuğu yerden çekerek hızlı ve kuvvetli bir şekilde omuzların önüne kadar yukarı kaldırarak yapılır.

Burpee: Vücut ağırlığıyla yapılan bu harekete, ayakta durarak başlanır. Hızlı bir şekilde inilir, şınav çekilir ve hemen ardından çömelme pozisyonuna geçerek hızla yukarı zıplanır ve başlangıç pozisyonuna dönülür.

Kapmak: Ağırlıklı bir demir çubuk yerden hızlıca alınıp kafanın üzerine kadar kaldırılır ve bu sırada kolların dümdüz olması gerekir.

Diane: Bu hareket için 21 kez deadlift yapılır. Ara vermeden 21 kez amuda kalkarak şınav çekilir.

Crossfit beslenmesi

Crossfit yapan sporcuların antrenmanları çok yoğun olduğu için beslenme konusu onlar için ekstra önemli. Elbette her spor dalında beslenme çok önemli, çünkü performans ile doğru orantılı olarak ilerliyor. Crossfit yapan sporcular, vücuttaki yağlanmayı önlemek adına beslenme programlarında kesinlikle şeker tüketmiyorlar. Günde 5 öğün beslenmeye özen gösteriyorlar ve gündüz ve gece beslenmesinde karbonhidrat ve protein alımını tüm güne yayacak şekilde uyguluyorlar. Spordan önce performans için karbonhidrat ağırlıklı beslenirken, spordan sonra protein almaya çalışıyorlar. Crossfit söz konusu olduğunda, ayrıca antrenman sırasında ilave olarak aminoasit de tüketilebilmekte.

Eğer sen de uyguladığın antrenman programını destekleyecek gıda takviyeleri kullanmak ve bu sayede kas gelişim sürecini hızlandırmak istiyorsan, ürünlerimizi incelemek işine yarayabilir: Ultimate Nutrition Ürünleri

Crossfit programı nasıl yapılır?

Crossfit programı kendi başına ya da crossfit antremanı yapılan bir spor salonunda uygulanabilir. Bu egzersizle ilk kez tanışacak olanlar, kas ağrılarına hazır olmalıdır. Kas ağrılarının çok olması durumunda, birkaç gün dinlenilmeli ve kaslar iyileştikten sonra egzersizlere devam edilmelidir. Ağrıların tekrarlanmaması içinse egzersizlere 2 günden daha fazla ara verilmemelidir. Ayrıca, crossfit yaparken ayna kullanılması yasaktır. Çünkü bu sporda, görüntüye değil yapılan spora konsantre olunması beklenir.

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?

Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler?

En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.