Definasyon Döneminde Kullanılacak Supplementler Nelerdir?

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler, definasyon dönemi terimine oldukça aşinadırlar. Peki, definasyon dönemi nedir, ne anlama gelmektedir? Definasyon dönemi, kas kütlesini artırmak için yüksek kalorili bir beslenme programının benimsendiği bulk döneminden sonra, vücuttaki yağların eritilerek kas kütlelerinin belirginleştirildiği dönem olarak ifade edilebilir. Genelde orta ve ileri düzey sporcular tarafından uygulanır. Bu dönemde yağları eritmek ve kasları belirginleştirmek için, protein yönlü beslenme artırılır ve karbonhidrat alımı düşürülür. Ancak burada önemli olan, kas kaybı yaşamadan sadece yağlardan kurtulmak; yani yalnızca yağ yakabilmektir.
Definasyon dönemi, kişinin hayal ettiği vücuda ulaşmaktaki son adımı olduğu için ayrıca önem taşır. Çünkü kişi uzun süre vücut geliştirmek için çalıştıktan sonra, tüm antrenmanlarının karşılığını bu dönemde alır. Definasyon, vücudun şekillenme aşamasıdır. Bu nedenle, bu dönemde serbest antrenman ve beslenme programı ile geçen bulk döneminin aksine; sıkı bir diyet uygulanmalı ve hedefe yönelik supplement veya supplement kombinasyonu kullanılmalıdır.

 

Definasyon döneminde hangi supplementler kullanılmalı?

Definasyon döneminin anlamına ve önemine kısaca değindikten sonra, “Definasyon döneminde kullanılacak supplementler nelerdir?” sorusunu yanıtlamaya çalışalım.

Bu dönemde amaç yağ yakmak ve yalnızca yağdan kilo kaybetmek olacağı için, bu doğrultuda supplementler kullanılmalıdır.

 

Whey Protein

Definasyon döneminde zengin protein içeriğine, düşük karbonhidrat ve yağ oranına sahip veya hiç yağ, karbonhidrat, şeker içermeyen protein tozu kullanmakta fayda vardır. Çünkü bu dönemde amaç, protein miktarını artırmak ve karbonhidrat alımını azaltmak; dolayısıyla da yağ kaybetmektir.

İçeriğinde yağ, şeker ve karbonhidrat bulunmayan; kas kaybetmeden kilo vermeyi destekleyen bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

 

BCAA

BCAA; vücut geliştirmede, definasyon döneminde en sık kullanılan supplementlerden biridir. Çünkü, yoğun aktivitelerden sonra kaslardaki protein sentezini artırır ve kas kaybının önüne geçer. Antrenman sırasında, enerji kaynağı olarak kaslardaki proteinin kullanılmasının önüne geçer. Ayrıca yağ yakımına da destek olur.

 

L- Karnitin

Karnitin, vücut tarafından doğal yollarla üretilen ve yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan bir amino asittir. Dışarıdan bir besin takviyesi olarak da kullanılabilir ve sistemli bir antrenman programı ile birlikte kullanıldığında yağ yakımına destek olduğu bilinmektedir.

 

Creatine (Kreatin)

Yüksek yoğunluklu aktivitelerde vücudumuz, kreatini enerji olarak kullanır. Bu nedenle sistemli bir antrenman programının uygulandığı definasyon döneminde, kreatin depolarının dolu olması oldukça önemlidir. Diğer bir deyişle; definasyon döneminde kullanılacak kreatin takviyesiyle, daha fazla ağırlık kaldırılarak daha çok yağ yakılabilir.

 

Coenzyme (Koenzim)

Coenzyme, vücutta doğal olarak üretilen ve öncelikli görevi enerji üretimi olan bir enzim türüdür. Takviye olarak kullanıldığında; kanımızda bulunan, enerji almak için kullanabileceğimiz besinleri artırarak antrenman sırasında vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına destek olur. Ayrıca yağ oranının dengede tutulmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Amino Asit

Amino asitler proteinlerin en küçük yapı taşlarıdır. Proteinler, vücut tarafından sindirilerek amino asitlere bölünürler. Bu amino asitler birleşerek; kalp, kas, göz, deri gibi dokuları oluştururlar. Takviye olarak kullanıldığında ise vücudun amino asit ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılayarak spor performansını artırmaya ve yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olurlar.

 

Definasyon döneminde kullanılacak supplement kombinasyonları

Definasyon döneminden daha hızlı sonuç alabilmek için kullanabileceğin yukarıda saydığımız tüm bu supplementler, çeşitli kombinasyonlarla bir araya getirilerek etkileri artırılabilir. İşte, definasyon döneminde kullanabileceğin bazı supplement kombinasyonları:

Ürün: Ultimate Iso Cool Protein

Kombinasyonları:

 • Ultimate Iso Cool Protein + Amino 2002
 • Ultimate Iso Cool Protein + Creatine
 • Ultimate Iso Cool Protein + Coenzym

Ürün: Prostar Whey Protein

 • Prostar Whey Protein + Creatine
 • Prostar Whey Protein + BCAA
 • Prostar Whey Protein + Amino 2002

Ürün: Ultimate Nutrition Carnebolic

(Sığır proteininden elde edilen %350 daha konsantre bir protein tozudur ve kesinlikle yağ, şeker ve karbonhidrat içermez. Ayrıca sadece 96 kaloridir.)

 • Ultimate Nutrition Carnebolic + Amino 2002
 • Ultimate Nutrition Carnebolic + BCAA
 • Ultimate Nutrition Carnebolic + Creatine
 • Ultimate Nutrition Carnebolic + Amino 2002 + BCAA
 • Ultimate Nutrition Carnebolic + BCAA + Creatine

Bütün bu ürünlerin kombine edilerek kullanılması, definasyon döneminde hedeflenen sonuca daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılmasına destek olur.

Ürünlerle ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıda kendi başlıkları altında yer alan her bir ürünün linkini inceleyebilirsin.

Ayrıca, dilersen sen de Ultimate Türkiye’den herhangi bir ürün (protein tozu/ karbonhidrat tozu) alımında, 2. üründe sana özel olarak sunulan %20 veya %25 indirim fırsatından yararlanabilirsin!

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder