Deri Çatlağı Nedir? Neden Olur? Nasıl Düzelir?

Hepimiz hedefimize en kısa zamanda ve etkili bir şekilde ulaşmak isteriz. Fakat hedeflerimize kısa süre içerisinde ulaşmanın güzelliklerinin yanı sıra kötü yanları da vardır.  Spor genelinde düşündüğümüz zaman, bu kötü yanlardan bir tanesi, Deri Çatlağı’dır.

Vücudumuz bir deri ile kaplıdır ve oldukça esnektir. Fakat bu esnekliğin de bir sınırı vardır. Kısa zaman içerisinde çok fazla kilo almak veya çok fazla kilo vermek deride çatlak problemlerine yol açabilir. Bu deri çatlakları kalça, omuz, üst bacak ve göğüs gibi kısımlarda görülebilir.

Peki, Deri çatlakları tam olarak nedir? Nasıl düzelir? Nedenleri nelerdir? Beraber inceleyelim.

Deri çatlağı nedir?

Deri çatlağı dermis tabakasında oluşan küçük ve ince yırtıklardan meydana gelir. Genellikle kırmızı ve mor renk ile başlar, zamanla beyaz veya gri renge dönerler. Genellikle ileri derecede tıbbi bir sorun olarak algılanmazlar.

Deri çatlağı neden oluşur?

Deri çatlakları genellikle cildin ani ve aşırı değişikliklere maruz kalması sonucunda meydana gelir. Meydana gelen çatlaklar, deri altındaki damarların ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden çatlaklar ilk başta kırmızı renkteyken daha sonrasında gri veya beyaz renge doğru dönerler.

Genetik yapı farklılıkları yüzünden çatlakların oranları ve ortaya çıkma olasılıkları kişiden kişiye göre değişir. Derisi esnek olan insanlarda deri çatlakları çok daha az görülür. Bu nedenler dışında, kortizon tedavisi gören kişilerde, hızlı hormonal değişimlerde, hamilelik zamanlarında, kolajen lif eksikliği görülen kişilerde, belirli ilaçlar kullananlar kişilerde, vücut geliştirme yapan kişilerde görülebilir.

Deri çatlaklarını önlemek için neler yapılmalı?

Deri çatlaklarının önlenmesi, çatlakların meydana geldikten sonra tedavi yapılmasından çok daha önemlidir. Deri çatlaklarının önüne geçmek için şu maddelere dikkat edebilirsin:

  • Ay çekirdeği, ıspanak gibi E vitamini içeren gıdalar tüketilmeli. E vitamini içeren gıdalar hücre zarlarını büyük ölçüde korur.
  • Su, derinin esneme payını büyük ölçüde arttırır. Bu yüzden günde yeterli miktar su içmeye özen gösterilmeli.
  • Deri esnekliğini arttıran ve hücre zarlarının sağlığını destekleyen Omega 3 içeren besinler tüketilmeli.
  • Çok hızlı kilo alınmamalı.
  • Sık sık kilo alıp, verilmemeli.
  • Mango, domates, kırmızı biber gibi içerisinde bolca A vitamini içeren gıdalar tüketilmeli.

Çatlaklar olduktan sonra ne yapmalı?

Çatlaklar meydana geldikten sonra ne yazık ki direkt olarak tedavi edecek bir yöntem bulunmamaktadır. Fakat yardımcı yöntemler tabii ki vardır.  Deri çatlakları tıbbi olarak o kadar önem arz etmese de, A vitamini ile desteklenen bakım ve tedaviler çatlakları azaltabilmektedir. Kapsül halinde bulunan E vitamini yağları, birçok tedavide kullanılan hint yağı, nemlendirici özelliğe sahip olan kakao yağı da deri çatlaklarının azalmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca soğuk su ile duş almak kan dolaşımını arttıracağı için tedavi sürecini hızlandırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.  Bunlar dışında dermabrazyon tedavisi ile derinin kaldırılması ve canlı derinin oluşumuna destek verilmesi, lazer tedavisi ve aslen bir masaj uygulaması olan endormoloji tedavisi de deri çatlakları için kullanılan tedavi yöntemlerindendir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder