Drop Set Nedir? Nasıl Yapılır?

Drop set kavramı, vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin oldukça merak ettiği bir konudur. Kısa bir şekilde ‘drop set nedir’ sorusunun cevabını açıklayacak olursak; antrenman esnasında son setin son tekrarından sonra ağırlık azaltılarak birkaç tekrar daha yapmaya drop set denmektedir. Drop set ile ilgili tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsin. Keyifli okumalar!

Drop set nasıl yapılır?

İlk olarak Body Culture editörü olan Henry Atkins tarafından 60 yıl önce kullanıldı. Ve bir süre sonra popüler hale gelmeye başladı. Bu etkili tekniğin bu kadar çok ilgi görmesinin sebebi ise antrenmanı daha şiddetli bir hale getirmesidir. Bu sonuç doğrultusunda da kas gelişimi aşırı derecede hızlanır. Peki, drop set nasıl yapılır?

Mesela, 15 kg dumbell ile 3 set biceps çalışıyorsun. Son sete geldin ve yapman gereken sayı 12. 12’ye 12 kg bir dumbell ile birkaç set daha devam ediyorsun. Yine bitmek üzere olunca dumbell kilogramını biraz daha azaltarak 10 kg ile devam ediyorsun. Bu rakamlar ve hareketler, tabii ki senin programına göre değişmektedir.

Peki, her egzersizde yapılır mı? Tabii ki! Barbell, makine veya dumbell…  Hiç fark etmez. Dikkat etmen gereken tek bir nokta var. Ağırlık azaltma işlemi hareketlere göre değişmektedir. Örneğin, squat yaparken hareket azaltma işlemini arkadaşların yapmalıdır. Fakat dumbell ile çalışıyorsan daha az ağır olan dumbelları yanında bulundurman gerekmektedir. Makinelerde ise yine kendin ağırlık azaltmalısın.

Drop sets ağırlık azaltma nasıl yapılır?

Birçok kişi drop sets’de neye göre ağırlık azaltacağını bilmez. Bu konuda ise genel kabul gören küçük kas gruplarında %15 ile %20 arası, büyük kas gruplarında ise %30 arası ağırlık azaltmaktır.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek istiyorsan, şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Herkes için uygun mu? Kaç kez drop set yapılmalıdır?

Drop set, herkes için uygun değil. Yeni başlayanlar ve orta seviyedekiler için uygun değildir. İleri seviye sporcular için daha uygundur. Bunun nedenleri arasında ise spora yeni başlayanlardaki adaptasyon dönemi, spora alışma süresi içerisinde vücudun ağırlık isteği ve kas gelişiminin – yağ yakımının yüksek olması gösterilebilir.  ‘Kaç kez drop set yapılmalıdır?’ sorusuna gelecek olursak; sporcular genellikle 2 veya 3 drop set yapmaktadırlar. Tabii ki bu programdan programa değişmektedir.

Drop set neden yapılır?

Bu çalışma türünü birden fazla nedenden dolayı yapılmaktadırlar:

  • Güç elde etmek.
  • Performanslı kas kütlesine sahip olabilmek.
  • Ayrıntılı ve aynı zamanda geniş kas görüntüsüne sahip olmak.

Drop set’in faydaları nelerdir?

İşte drop setin faydaları:

  • Gelişimden dolayı psikolojik haz alınır.
  • Testosteron artışı sağlanır.
  • Büyüme hormonu artışı sağlanır.
  • Kas gelişimi artar.
  • Şiddetli çalışmayı sağlar.
Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder