Düzenli Spor Yapmak

Düzenli spor yapmak

Düzenli spor yapmak, sağlıklı yaşamak isteyen her insanın hayalidir. Herkes spor yapmak istiyorum der, ancak bunu yaşamının içine dahil edebilen insan sayısı oldukça azdır. Çünkü bu sağlıklı alışkanlığı edinmek, başlarda biraz özveri ister. Ancak olumlu sonuçları görüldüğünde, özveriden çok keyif verecektir. Evde spor yapmak, spor salonunda spor yapmak, açık havada spor yapmak; hiç fark etmez. Önemli olan kişinin kendi bedeni ve amacına uygun şekilde bir egzersiz programına uyması ve bunu bir yaşam alışkanlığı haline getirebilmesidir. Peki bunu nasıl yapacağız? Bu yazımızda, sana düzenli spor yapmak konusunda yardımcı olabilecek bazı tüyolar vereceğiz. İşte düzenli spor yapmayı bir alışkanlık haline getirmeye yardımcı olacak ufak tüyolar.

Spor yapmak için erken saatleri tercih etmek!

Spor yapmak aslında sandığın kadar zor değil. Sadece bu sağlıklı aktiviteyi bir düzene oturtman gerekiyor. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsan, yani sporu alışkanlık haline getirmek senin için imkansız görünüyorsa, erken uyanmayı ve erken saatlerde spor yapmayı deneyebilirsin. Bu sayede hem iyi bir uyku düzenin olacak hem de gün içindeki bazı işlerin seni spor yapmaktan alıkoyamayacak. Ayrıca yapılan bir araştırma, sabahları spor yapan insanların, diğer saatlerde spor yapan insanlara göre sporu daha fazla alışkanlık haline getirdiklerini söylüyor. Bunun yanı sıra, erken kalkmak kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Eğer sen de sağlıklı şekilde kilo vermek, kas kütleni artırmak ve hayallerindeki vücuda kavuşmak istiyorsan, bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Evde spor yapmak ya da yakın bir spor salonu!

Düzenli spor yapmak için, bu durumu kolaylaştırmak şart. Hepimizin hayatında çeşitli yoğunluklar olabiliyor, hele bir de büyük şehirlerde yaşayan insanlar için spora gitmek daha da zor. Bu yüzden ya kendine yakın bir spor salonu seçmelisin ya da evde spor yapmak konusunu bir düşünmelisin. Evine ya da işine uzak bir spor salonuna yazılıp gitmemektense, evde spor yapmak çok daha iyidir. Bu sayede spor yapmaktan geri kalmamış olursun.

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmak istiyorum; vücuduma zarar vermek değil!

Düzenli spor yapmak ve bunu alışkanlık haline getirebilmek için, sağlıklı kaslara ihtiyacın var. Bu nedenle spora başlar başlamaz kendini fazla zorlamamalısın. Çünkü bu, kaslarını zedeleyebilir. Bu nedenle kaslarını çok yoracak hareketlerden, başlangıç için kaçınmalısın. Spor yapmak istiyorum diyorsan, bunun anlamı vücuduna ve kaslarına zarar vermek olmamalı. Unutma; birçok insan spora başladığı sırada yaptığı abartılı egzersizler nedeniyle sakatlanıyor ve spora gitmekten tümüyle vazgeçiyor.

Kısa vadeli hedefler koymak!

Spor yapmak için ve bunu alışkanlık haline getirmek için ihtiyacın olan bir diğer şey ise motivasyon! Her zaman kendini motive etmenin bir yolunu bulmalısın. Bunun için spora başlarken ve devam ederken kendine kısa vadeli hedefler koyabilirsin. Böylece onları gerçekleştirecek ve gerçekleştirebildiğini gördükçe de kendine güveneceksin. Spora yeni başlayan bir insanın kendisine uzun vadeli ve gerçek olmayan hedefler koyması, motivasyon kaybından başka bir şey değildir. Bu nedenle düzenli spor yapmak konusunda kısa vadeli hedefler oldukça önemli. Hedeflerinin gerçekleştiğini yani kas kütlenin arttığını gözle görülür biçimde fark ettiğinde, bir daha spordan vazgeçmek istemeyeceksin!

Eğer sen de kas kütleni arttırmak, sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo almak, egzersizler sırasında yeterli enerjiye sahip olmak istiyorsan, bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Muscle Juice Revolution

Spordan keyif almak!

Sporu kendin için eğlenceli bir hale getirmek, düzenli spor alışkanlığı edinmen konusunda sana ciddi şekilde yardımcı olacaktır. Bunun için öncelikle yapmaktan keyif aldığın egzersizleri yapmalısın. Bu çok sevdiğin belli başlı hareketlerle spora başlamak da olabilir, spor sırasında sevdiğin şarkıları dinlemek de. Ya da haftanın bazı günleri yapmaktan keyif aldığın başka aktiviteleri; sahilde yürüyüş yapmak gibi, spor programına dahil edebilirsin.

Spor yapmak istiyorum ama bunu bir türlü alışkanlık haline getiremiyorum diyorsan, yukarıdaki basit ama etkili tavsiyelerimiz işine yarayabilir. Bu yüzden bunları denemekten ve daha da önemlisi kendine inanmaktan asla vazgeçme!

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.