Egzersizin Serotonin Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

Egzersiz yapmanın mental sağlığa iyi gelmesi, ağrıları azaltması, kiloyu koruması, dayanıklılığı artırması gibi birçok faydası bulunuyor. Bu faydaların en güzeli ise serotonin hormonunu, yani mutluluk hormonunu artırması. Çünkü serotonin, vücudumuz için oldukça gerekli ve yararlı. Serotoninin az olması; anksiyete, depresyon, karamsarlık, sinirlilik, öfke atakları, uyku problemleri, fobiler, unutkanlık, migren, depresyon, ağrı, vücut ısısının düşüklüğü ve iştah problemleri gibi sorunlara neden oluyor. Serotoninin bu durumlara olan etkilerini düşündüğümüz zaman, öneminin hiç de azımsanmayacak olduğunu görüyoruz.

Serotonin Hormonu Nasıl Artırılır?

Serotonin hormonu glutensiz tahıllar tüketerek, B6 vitaminine önem vererek, triptofan açısından zengin gıdalarla beslenerek, stresten uzak durarak ve güneşlenerek yükseltilebilir. Fakat en etkin yükseltme yöntemlerinden bir tanesi egzersiz yapmaktır. Serotonin hormonunun yükselmesi hem mutlu hissetmeyi hem de birçok sorunu yaşamamayı sağlar.

Serotonin %25 oranında beyinde salgılanırken, %75 oranında bağırsaklarda salgılanır. Düşük olması depresyona, yüksek olması muhteşem bir ruh haline işaret eder. Yapılan birçok araştırma ise depresyonun ve düşük serotonin hormonunun egzersiz ile tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Neuropsychopharmacology Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, egzersizin serotonini iki yolla artırdığını göstermektedir. Birincisi; egzersiz ile serotoninin önemli bir maddesi olan triptofan salgısının artması, ikincisi ise beyne gönderilen serotonin sinyallerinin artmasıdır. Bu araştırmalarda kesin bir sonuca ulaşılmamakla birlikte, aerobik egzersizlerinin daha fazla serotonin salgılanmasına neden olduğu yönündedir.

Bu yüzden; haftada 3 veya 4 kez, günde 1 saate yakın; pilates, yoga, ağırlık kaldırma, orta derecede koşu gibi egzersizler ile serotonin seviyesini etkilemeyi unutma!   

Egzersiz yaparken kasların yıkıma uğramamasını istiyorsan günlük protein ihtiyacını karşılamak için bu ürünümüze mutlaka göz at:  Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr – Strawberry

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder