Enerji Veren Yiyecekler

Hepimiz bazen kendimizi yorgun hissedebilir, sabahları yataktan kalkmak konusunda zorlanabilir ve günlük işlerimizde de konsantrasyon sıkıntısı yaşayabiliriz. Böyle durumlarda ilk düşünmemiz ve gözden geçirmemiz gereken şey, beslenme biçimimiz olmalıdır. Eğer beslenme düzenimize enerji veren yiyecekler katarsak, bu sıkıntılarımızı kısa zamanda hafifletebiliriz.

Enerji veren yiyecekler deyince akla gelen şey, yüksek kalorili yiyecekler olduğu için, insanlar genelde bu yiyeceklerden kaçınma eğilimindedir. Ancak aslında bu ikisi, birbirinden tamamen farklıdır. Eğer aynı şeyler olsaydı, kendini yorgun hissederken yediğin 1000 kalorilik bir hamburger, daha halsiz hissetmene neden olmazdı… Enerji veren yiyecekler, sana bu tarz sağlıksız ve yüksek kalorili yiyecekler gibi kötü hissettirmez; aksine sindirimi kolay, vitamin bakımından zengin ve besin değeri yüksek olduğu için daha zinde hissetmeni sağlar.

Peki, enerji veren yiyecekler nelerdir? İşte kendini yorgun hissettiğin zamanlarda imdadına yetişecek ve sana en fazla enerji verecek yiyecekler.

Enerji veren yiyecekler

Meyveler

Meyveler, içerdikleri vitaminler nedeniyle enerjiyi arttıran yiyeceklerdir. Özellikle C vitamini ve lif içeren meyveler, bu konuda çok yararlıdırlar. Portakal ve diğer turunçgiller, içerdikleri C vitamini nedeniyle, gün içinde kendini daha zinde hissetmeni sağlar. Potasyum bakımından zengin olan muz da, aynı şekilde ihtiyacın olan enerjiyi sana fazlasıyla verecektir. Bu yüzden gün içinde beslenme programına, bu meyvelerden ekleyerek enerji kazanabilirsin.

Sebzeler

İçeriğinde bol miktarda demir barındıran ıspanak, pırasa, brokoli, Brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler, vücuttaki enerjiyi üst seviyelere çıkarır. Bu türden sebzeler ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve mineralleri de içerirler. Örneğin tatlı patates, içerdiği yüksek karbonhidrat ve A ve C vitamini ile enerji için son derece iyi bir seçimdir. Bu nedenle günlük beslenme programına, sebzeler mutlaka dahil edilmelidir.

Yulaf

Yulaf, içeriğindeki B vitamini sayesinde enerji seviyesini yükseltir. Ayrıca kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından da son derece zengindir. Magnezyumun görevi, yediğimiz gıdaları enerjiye çevirmektir. Aynı şekilde kalsiyum da, enerjik hissetmemizi sağlar. Kahvaltıda atıştırmalık olarak tüketebileceğin müsli, yulaf lapası ya da yulaflı kurabiyeler; glisemik indeksleri düşük olduğundan bedenine sabit miktarda enerji sağlayacaktır.

Sert kabuklu yemişler

Sert kabuklu yemişler, gün içinde enerjin düştüğünde ilk yardımına koşacak yiyeceklerdir. Çünkü hem iyi yağlar içerirler; hem de protein, mineral ve vitamin bakımından zengindirler. Örneğin yer fıstığı B6 vitamini bakımından oldukça zengindir ve gıdaların içindeki protein ile karbonhidratların depolanmasına yardımcı olur. Sert kabuklu yemişler oldukça yararlıdır ancak her besinde olduğu gibi bunları da tüketirken mutlaka ölçülü davranmalısın. Yüksek miktarda yağ ve kalori içerdiklerini unutmamalısın.

Tahıllar

Pirinç, ekmek ve makarna yerine tam tahıl tüketmek, kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek miktarda lif içeren tam tahıllar, kan şekerini ani şekilde yükseltmez ve düşürmezler; bu da enerji seviyende hızlı değişikliklere neden olmayacakları anlamına gelir. Bu besinler ayrıca uzun süre tok tutmayı da sağlar. Bu nedenle esmer pirinç, tam buğday ekmeği gibi tam tahıllı yiyecekleri beslenme programına eklemen, enerji seviyeni korumana yardımcı olacaktır.

Balık ve kırmızı et

Balık ve kırmızı et, protein bakımından son derece zengin besinlerdir. Kırmızı et, ayrıca demir ve B12 vitamini bakımından da zengin olduğu için, hem vücuda enerji sağlar hem de vücuda alınan besinlerden enerji üretilmesini sağlar. Balık ise enerji konusunda bir başka faydalı besindir. Magnezyum açısından altın değerinde olduğu için de vücuda enerji verir ve omega 3 gibi yararlı yağlar içerir.

Sarımsak

Birçok insan kokusu nedeniyle sarımsak yemekten çekinir. Ancak sarımsağın faydaları hem yüzyıllardır bilinmekte hem de saymakla bitmemektedir. Bu faydalarından bir tanesi de, yorgunluğun azalmasına ve enerji seviyesinin yükselmesine yardımcı olmasıdır. Sarımsak bu özelliğiyle birlikte kalp sağlığına ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine de fayda sağlar. Yemeklere kattığı lezzete ise değinmiyoruz bile!

Yumurta

Yumurtanın en bilinen özelliği bolca protein içermesi ve de insanı uzun süre tok tutmasıdır. Ancak bu faydalı besin, tüm bunların yanı sıra, enerjiyi arttırmak için de birebirdir. Enerjinin daha yavaş bir şekilde ortaya çıkmasını sağladığı için, insanı uzun süre tok tutmakta ve daha zinde hissetmeyi sağlamaktadır.

Enerji veren diğer yiyecekler: Biz bu yazımızda enerji veren yiyecekleri genel kategoriler altında incelemeye çalıştık. Dolayısıyla sen bu genel kategorilere giren ancak ismini saymadığımız pek çok besinden yararlanabilirsin. Tüm bunların dışında ise aklında kalması açısından enerji veren şu besinleri bir kenara not etmende fayda var: Patlıcan, kayısı, yoğurt, peynir, badem, tavuk, bitter çikolata, ceviz, fasulye, mercimek…

Egzersiz öncesi aldığında enerjiyi maksimize ederek daha fazla çalışmaya destek olan şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Nutrition Bcaa Powder Watermelon 457 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder