Et Proteini Nedir?

Türkiye’de yeni yeni duyulmaya ve kullanılmaya başlayan fakat dünyada whey proteinden sonra en fazla kullanılan ikinci protein çeşidi olan et proteini, beef protein olarak da bilinir. Et proteininden günlük protein miktarını aldığında, kırmızı et yemiş kadar olursun. Ne de olsa et proteini kırmızı etten üretilir; hatta et proteini etten daha kolay sindirilir. Yani et proteini tüketmenin birçok avantajı vardır. Peki et proteinini (beef protein) daha detaylı inceleyecek olursak; et proteinin faydaları nelerdir, kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Et proteini nedir?

 

Sığır etinden elde edilen ve anabolik etkileri bir hayli yüksek protein tozu çeşitlerine et proteini, yani beef proteini denmektedir. Kırmızı etin işlenmesi sonucunda üretilir; yağ ve kolesterol ayrıştırılır. Ayrıştırmanın sonucunda %95 oranında saf protein kalır. Kullanım sıklığına bakıldığında, whey proteinden hemen sonra gelir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir; potasyum, sodyum, magnezyum A, B6, C, B12, fosfor, kalsiyum, riboflavin, niasin ve tiamin içerir.

 

Et proteinin faydaları nelerdir?

 

Et proteininin belirgin faydaları şu şekildedir:

 

 

  • Performansı önemli ölçüde arttırır.
  • İyileşme sürecini oldukça hızlandırır.
  • Metabolizmayı destekleyicidir.
  • Etten daha kolay sindirilir.
  • Laktoz ve gluten içermez.  

 

 

Et proteini mi whey proteini mi?

 

Herkesin merak ettiği sorulardan bir tanesi, “et proteini mi yoksa whey proteini mi tercih edilmelidir?” sorusudur. Bu sorunun direkt olarak bir cevabı yoktur. Çünkü, amaçlara göre bu sorunun cevabı değişmektedir. Et proteinini ve whey proteini karşılaştırdığımızda ortaya çıkan sonuç şu şekildedir; öncelikli olarak ikisi de laktoz içermemektedir. Et proteinin kalori miktarı whey proteine göre daha düşüktür. Whey daha hızlı sindirilirken beef daha yavaş sindirilir. Bunların yanı sıra et proteinlerin anabolik etkisi whey proteinden yüksektir.

 

Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

 

Et proteini etkili bir protein kaynağıdır fakat kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Her ek besinde olduğu gibi bu protein de gün içerisinde yeterince su içmeyi gerektirir. Bunun yanı sıra, günlük protein miktarı olarak küçük porsiyonlar tercih edilmelidir. Kullanırken mutlaka egzersiz yapılmalıdır.

 

Ultimate Nutrition Carnebolic protein tozu; hidrolize beef proteininden (sığır proteininden) elde edilmiş, portakal aromalı eşsiz bir üründür. Bilgi ve satın almak için tıkla:  Ultimate Carnebolic Hydrolyzed Beef Protein Isolate 1.68 kg – Orange

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder