Evde Vücut Geliştirme & Spor Yapılır mı?

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenmek isteyen birçok insan zamanının azlığı ve maddi durumlar gibi farklı nedenlerden dolayı spor salonuna gitmiyor; gitmek istemiyor. Fakat bu durumlara alternatif bir çözüm olarak, evde vücut geliştirme ile ilgilenmek yani evde kas yapmak istiyorlar. Peki gerçekten evde vücut geliştirme yapılır mı? Gel, beraber bu konuyu farklı yönlerinden inceleyelim.

Net bir cevapla konuya girelim, evet! Evde vücut geliştirme yapabilirsin. Fakat burada devreye hedefinin ne olduğu giriyor. Eğer fit bir vücut istiyorsan evde spor yapmak gayet uygundur; fakat aşırı kütleli bir vücut istiyorsan spor salonuna gitmen daha doğru olacaktır. Tabii ki evde yapabileceğin fit vücudun seviyesini belirlemek senin elindedir. Evde yapılabilecek aletli ve aletsiz onlarca egzersiz bulunmaktadır. Bu aletlere sahip olup olmaman, aletlerin çeşitliliği, setlerin tekrarı, sporun sıklığı, devamlılığı, iyi beslenmek ve kaliteli uyku uyumak oldukça önemlidir.

Vücut geliştirmenin beslenme, uyku ve antrenman olarak üç ana unsurdan oluştuğunu düşündüğümüzde; evde spor yapmak ve spor salonunda spor yapmak arasındaki tek fark antrenmandır. Yani burada antrenmanını ne kadar etkin ve sürekli yaptığın önemlidir. Doğru bilgilerin, beslenmenin, egzersizlerin ve programın eşliğinde evde kas yapmak gayet mümkündür.

Evde vücut geliştirme için hangi aletler gereklidir?

Ağırlık çeşitliliğin fazla olduğu bir ağırlık seti, farklı hareketleri bir arada yapabileceğin multifonksiyonel bench sehpası, dumbell seti, multifonksiyonel barfiks çubuğu başlangıç için idealdir. Evde spor yapmak için bu aletler internet sitelerinde ve spor mağazalarında düşük fiyatlarla satılabilmektedir. Kendi bütçene göre bunlardan satın alabilirsin.

Buna ek olarak senin yaratıcılığında devreye girmektedir. Mekik çekerken ayaklarını koltuğun altına koyman, şınav çekerken sırt çantası takarak ağırlık arttırman, arka kol çalışırken koltuk ve sandalye kullanman gibi durumlar tamamen senin hayal gücüne, araştırmana ve azmine bağlıdır. Çünkü ev içerisinde bu tarz soruları sorabileceğin bir kişisel eğitmenin yoktur. Bu yüzden internet üzerinden bol bol araştırmalı, hareketleri doğru bir şekilde uygulamalı ve deneyimlemelisin. Burada dikkat etmen gereken konu, bu hareketleri doğru bir şekilde yapmandır. Bu yüzden hafif ağırlıklarla başlayarak hareketlerin öğrenilmesi çok daha iyi olacaktır.

Nasıl beslenmeliyim? Supplement kullanmalı mıyım?

Evde antrenman yapmak veya spor salonunda antrenman yapmak arasında beslenme farklılığı yoktur; çünkü beslenme çalıştığın yere bağlı değildir. Beslenme, hedeflere, çalışma tarzına ve fiziksel özelliklere göre değişmektedir. Fakat kısaca şunu söyleyebiliriz; kas yapmak isteniyorsa günlük olarak harcanan kaloriden daha fazlası tüketilmelidir.

Supplement, yani gıda takviyesine gelince günlük protein ihtiyacında eksiklerin olmaması için protein tozu kullanabilirsin. Bunun yanında daha fazla ağırlık kaldırmak ve enerji olmak için kreatin de kullanılabilirsin.

İlgili ürünler:

Ultimate Creatine Monohydrate 300 Gr

Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Evde vücut ağırlığı ile hangi hareketleri yapabilirim?

İnsanın en iyi ekipmanı vücududur. Vücudunla yapabilecek egzersizlerin sınırı yoktur. İşte evde kendi vücut ağırlığın ile yapabileceğin birkaç hareket:

  • Body weight leg curls
  • Şınav
  • Single leg romanian deadlift
  • Barfiks
  • İnverted rows
  • Pistol squat
  • Dip

Unutma! Evde vücut ağırlığınla yapabileceğin hareketlerin sınırı yoktur; bu hareketler hakkında internet üzerinde araştırma yaparak daha fazla bilgi edinebilirsin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder