Fıstık Ezmesi Kas Yapar Mı? Fıstık Ezmesinin Vücut Geliştirme İçin Faydaları Nelerdir?

Fıstık ezmesi içerdiği yüksek yağ ve kalori oranıyla kötü bir üne sahip. Fakat bu oranların fazlalığı onu direkt olarak zararlı ve sağlıksız bir besin haline getirmiyor. Hatta muhteşem faydaları var. Fıstık ezmesinin 1890 yılında etteki proteine alternatif olarak üretildiğini söyleyerek başlayalım; yani muhteşem bir protein kaynağı ve hacimlenme dönemindeki sporcular için muhteşem bir besin kaynağı. Fakat her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi fıstık ezmesinin de fazlası zarardır. İşte fıstık ezmesinin vücut geliştirme için faydaları.

Fıstık ezmesi sağlıklı yağlar içerir.

Sağlıklı yağ içeren gıdalar kategorisindedir. Günümüzdeki sağlıksız yağ tüketimini düşündüğümüz zaman fıstık ezmesi önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden vücudunun ihtiyacı olan yağları, trans yağ içermeyen doğal fıstık ezmeleri ile karşılayabilirsin.

Lif açısından zengindir ve tok tutar.

Fıstık ezmesi lif açısından zengin olan kuruyemiş besin grubunda bulunduğu için tok tutma süresi oldukça uzundur. Eğer sağlıklı bir beslenme programına sahipsen, fıstık ezmesini doğru miktarlarda programına dahil ederek keyfini çıkartabilirsin.

Amaca göre oldukça ucuzdur.

Konu kalori olduğu zaman, ucuz bir kalori kaynağıdır. Diyetteki kalori ihtiyacını karşılamak isteyenler için birim kalori başına ucuzdur. 300 gramı 10 TL – 20 TL arasında değişmektedir.

Vitamin ve mineral kaynağıdır.  

Fıstık ezmesi içeriğindeki E vitamin ve çinko ile hem sağlıklı yaşam için hem de sporcular için vazgeçilmezlerdendir. E vitamini hücrelerin yenilenmesinde, göz sağlığında, toksinlerin vücuttan uzaklaşmasında, hafızayı güçlendirmede, dolaşım sistemini düzenlemede etkin rol oynar.

İyi bir protein kaynağıdır.

Oldukça iyi bir protein kaynağıdır. Fakat kullanırken içeriğindeki yağ göz önünde bulundurulmalı; bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Az yağlı veya light fıstık ezmesi tüketmek tercih edilmemelidir. Çünkü yağı azaltılırken daha fazla şeker koyulur. Bu yüzden normal fıstık ezmesi tercih edilmelidir.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek için şu ürünümüz de ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Tüketirken nelere dikkat edilmelidir?

  • Bir çorba kaşığı fıstık ezmesinde 8 gram yağ, 99 kalori, 4 gram protein ve 3 gram karbonhidrat bulunur.
  • Fıstık ezmesi hacimlenme dönemi dışında kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü içeriğindeki protein kadar yağ ve karbonhidrat da barındırır.
  • Fıstık ezmesini protein barındıran besinlerle tüketmek, vücut için yararlı olan yağların sindirimini yavaşlatır ve kas kaybını engeller.
  • Doymamış yağ bakımından oldukça zengindir, kalp hastalığı riskini azalttığı kanıtlanmıştır.
Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder